KONKURSY, ODZNACZENIA

Profesjonalny Konkurs o Złotą Różę XXIV Święta Róż Końskowola 2021r.

Organizatorem Konkursu Różanego jest Polskie Towarzystwo Różane oraz Gminny Ośrodek Kultury w Końskowoli im. K. Walczak. REGULAMIN KONKURSU RÓŻANEGO DLA PROFESJONALISTÓW.

Więcej ...

Nagroda „Królewski Ogród Doskonałości”

za wybitną rolę ogrodów historycznych w krzewieniu i utrwalaniu narodowej kultury ogrodniczej i różanej.

Więcej ...

Odznaczenie „Doskonały Ogród Różany”

Odznaczenie ma na celu uhonorowanie ogrodów, które wniosły wybitny wkład w propagowanie kultury różanej oraz posiadających szczególne walory edukacyjne. Przyznawane jest przez …

Więcej ...

Róża Roku

Łukasz Rojewski, członek Kapituły przyznającej Odznaczenia PTR, zaproponował, aby Polskie Towarzystwo Różane zorganizowało internetowy konkurs  różany i wybór Róży Roku. …

Więcej ...

Akcje

Ocena zimowania róż w Polsce

Chcielibyśmy zaprosić wszystkich miłośników róż do wspólnej oceny – jak róże sobie radzą w obliczu globalnego ocieplenia i zmian klimatycznych, które zachodzą w naszym kraju? Pojawia się polemika na wiele tematów związanych z przygotowaniem róż do zimy oraz zapewnienia im komfortu przetrwania do wiosny w dobrej kondycji, aby z wigorem mogły wtedy wystartować i cieszyć nas swoim pięknem.

Więcej ...

Różane dziedzictwo w polskich zbiorach muzealnych

Szanowni Państwo, Wrażliwość natury ludzkiej na piękno kwiatu róży jest niezmienna od pokoleń. Uniwersalnepiękno i żywa historia „Królowej kwiatów” towarzyszy …

Więcej ...

Różane Dziedzictwo – Stare Odmiany Róż

Apel PTR – Drodzy miłośnicy róż!Dwa wieki temu nasi przodkowie, aby zachować dla nas ówczesne róże, robili ich portrety, rysowali, …

Więcej ...

Historia Róż w Polsce – róże dzisiaj

Prelekcja Łukasza Rojewskiego dn. 08.09.2018 r. podczas Konferencji Różanej w Kutnie.

Więcej ...

Muzea

Izabela Branicka – Pani Krakowska

Izabela Branicka, nazywana Panią Krakowską, ze względu na fakt, iż poślubiła Jana Klemensa Branickiego, który był hetmanem polnym koronnym i wojewodą krakowskim. Sama Izabela pochodziła z rodu Poniatowskich, a jej bratem był król Polski Stanisław August Poniatowski.

Więcej ...

PTR i Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie – współpraca

W lipcu 2021r. Polskie Towarzystwo Różane podpisało umowę z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie dotyczącą współpracy przy opracowaniu materiałów o obiektach muzealnych związanych z tematem róży.

Więcej ...

Portret Eleonory Czartoryskej z Waldsteinów

Księżna Eleonora ubrana jest w suknię przyozdobioną bukietem kwiatów, wśród których na pierwszy plan wysuwa się róża. Jest to róża stulistna ‘Bulata’.

Więcej ...

Anna z Mycielskich Janowa Zamoyska

Obraz z kolekcji Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Anna ubrana w piękną, białą suknię trzyma w ręku różę białą ‘Great Maiden’s Blush’.

Więcej ...

Muzeum Narodowe w Kielcach – zbiór portretu polskiego XVII i XVIII w.

Muzeum Narodowe w Kielcach posiada jedną z największych w Polsce kolekcji portretów polskich z XVII i XVIII w. Nieznana dama (może Wielopolska) trzyma w ręku różę francuską ‘Charles de Mills’.

Więcej ...

Natalia z Potockich Sanguszkowa – portret z kolekcji w Wilanowie

Natalia (1807-1830), była córką Aleksandra Potockiego z Wilanowa i Anny z Tyszkiewiczów Potockiej, a żoną księcia Romana Sanguszki. Natalia trzyma w rękach bukiet z róż stulistnych odmiana 'Bullata’.

Więcej ...

Różane Dziedzictwo

Rosa damascena 'Koszuty’

Róża znaleziona w starym parku przy Muzeum Ziemi Średzkiej w Koszutach, przez dr Bojarczuka z Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku. …

Więcej ...