KONKURSY, ODZNACZENIA
Profesjonalny Konkurs o Złotą Różę XXIV Święta Róż Końskowola 2021r.
Organizatorem Konkursu Różanego jest Polskie Towarzystwo Różane oraz Gminny Ośrodek Kultury w Końskowoli im. K. Walczak. REGULAMIN KONKURSU RÓŻANEGO DLA PROFESJONALISTÓW.
Nagroda „Królewski Ogród Doskonałości”
za wybitną rolę ogrodów historycznych w krzewieniu i utrwalaniu narodowej kultury ogrodniczej i różanej.
Odznaczenie „Doskonały Ogród Różany”
Odznaczenie ma na celu uhonorowanie ogrodów, które wniosły wybitny wkład w propagowanie kultury różanej oraz posiadających szczególne walory edukacyjne. Przyznawane jest przez …
Róża Roku
Łukasz Rojewski, członek Kapituły przyznającej Odznaczenia PTR, zaproponował, aby Polskie Towarzystwo Różane zorganizowało internetowy konkurs różany i wybór Róży Roku. …
Akcje
Ocena zimowania róż w Polsce
Chcielibyśmy zaprosić wszystkich miłośników róż do wspólnej oceny – jak róże sobie radzą w obliczu globalnego ocieplenia i zmian klimatycznych, które zachodzą w naszym kraju? Pojawia się polemika na wiele tematów związanych z przygotowaniem róż do zimy oraz zapewnienia im komfortu przetrwania do wiosny w dobrej kondycji, aby z wigorem mogły wtedy wystartować i cieszyć nas swoim pięknem.
Różane dziedzictwo w polskich zbiorach muzealnych
Szanowni Państwo, Wrażliwość natury ludzkiej na piękno kwiatu róży jest niezmienna od pokoleń. Uniwersalnepiękno i żywa historia „Królowej kwiatów” towarzyszy …
Różane Dziedzictwo – Stare Odmiany Róż
Apel PTR – Drodzy miłośnicy róż!Dwa wieki temu nasi przodkowie, aby zachować dla nas ówczesne róże, robili ich portrety, rysowali, …
Historia Róż w Polsce – róże dzisiaj
Prelekcja Łukasza Rojewskiego dn. 08.09.2018 r. podczas Konferencji Różanej w Kutnie.
Muzea
Izabela Branicka – Pani Krakowska
Izabela Branicka, nazywana Panią Krakowską, ze względu na fakt, iż poślubiła Jana Klemensa Branickiego, który był hetmanem polnym koronnym i wojewodą krakowskim. Sama Izabela pochodziła z rodu Poniatowskich, a jej bratem był król Polski Stanisław August Poniatowski.
PTR i Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie – współpraca
W lipcu 2021r. Polskie Towarzystwo Różane podpisało umowę z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie dotyczącą współpracy przy opracowaniu materiałów o obiektach muzealnych związanych z tematem róży.
Portret Eleonory Czartoryskej z Waldsteinów
Księżna Eleonora ubrana jest w suknię przyozdobioną bukietem kwiatów, wśród których na pierwszy plan wysuwa się róża. Jest to róża stulistna ‘Bulata’.
Anna z Mycielskich Janowa Zamoyska
Obraz z kolekcji Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Anna ubrana w piękną, białą suknię trzyma w ręku różę białą ‘Great Maiden’s Blush’.
Muzeum Narodowe w Kielcach – zbiór portretu polskiego XVII i XVIII w.
Muzeum Narodowe w Kielcach posiada jedną z największych w Polsce kolekcji portretów polskich z XVII i XVIII w. Nieznana dama (może Wielopolska) trzyma w ręku różę francuską ‘Charles de Mills’.
Natalia z Potockich Sanguszkowa – portret z kolekcji w Wilanowie
Natalia (1807-1830), była córką Aleksandra Potockiego z Wilanowa i Anny z Tyszkiewiczów Potockiej, a żoną księcia Romana Sanguszki. Natalia trzyma w rękach bukiet z róż stulistnych odmiana 'Bullata’.
Różane Dziedzictwo
Rosa damascena 'Koszuty’
Róża znaleziona w starym parku przy Muzeum Ziemi Średzkiej w Koszutach, przez dr Bojarczuka z Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku. …