KONKURSY, ODZNACZENIA

Profesjonalny Konkurs o Złotą Różę XXIV Święta Róż Końskowola 2021r.

Organizatorem Konkursu Różanego jest Polskie Towarzystwo Różane oraz Gminny Ośrodek Kultury w Końskowoli im. K. Walczak. REGULAMIN KONKURSU RÓŻANEGO DLA PROFESJONALISTÓW.

Więcej ...

Nagroda „Królewski Ogród Doskonałości”

za wybitną rolę ogrodów historycznych w krzewieniu i utrwalaniu narodowej kultury ogrodniczej i różanej.

Więcej ...

Odznaczenie „Doskonały Ogród Różany”

Odznaczenie ma na celu uhonorowanie ogrodów, które wniosły wybitny wkład w propagowanie kultury różanej oraz posiadających szczególne walory edukacyjne. Przyznawane jest przez …

Więcej ...

Róża Roku

Łukasz Rojewski, członek Kapituły przyznającej Odznaczenia PTR, zaproponował, aby Polskie Towarzystwo Różane zorganizowało internetowy konkurs  różany i wybór Róży Roku. …

Więcej ...

Akcje

Różanka dla Gminy

Zachęcamy do uczestnictwa naszym programie tworzenia różanek w każdej gminie oraz podejmowania różanych  inicjatyw we własnej społeczności zmierzających do zakładania ogrodów różanych (tzw. różanek) we własnym mieście, wsi, osiedlu.

Więcej ...

Sekcja Zapachowa”Nosy”

Do sekcji można należeć czasowo, nie będąc członkiem PTR. Inauguracja 2 lipca 2022r. w Afloparku w Pabianicach – zaprasza Łukasz Rojewski

Więcej ...

Ocena zimowania róż w Polsce

Chcielibyśmy zaprosić wszystkich miłośników róż do wspólnej oceny – jak róże sobie radzą w obliczu globalnego ocieplenia i zmian klimatycznych, które zachodzą w naszym kraju? Pojawia się polemika na wiele tematów związanych z przygotowaniem róż do zimy oraz zapewnienia im komfortu przetrwania do wiosny w dobrej kondycji, aby z wigorem mogły wtedy wystartować i cieszyć nas swoim pięknem.

Więcej ...

Różane dziedzictwo w polskich zbiorach muzealnych

Szanowni Państwo, Wrażliwość natury ludzkiej na piękno kwiatu róży jest niezmienna od pokoleń. Uniwersalnepiękno i żywa historia „Królowej kwiatów” towarzyszy …

Więcej ...

Różane Dziedzictwo – Stare Odmiany Róż

Apel PTR – Drodzy miłośnicy róż!Dwa wieki temu nasi przodkowie, aby zachować dla nas ówczesne róże, robili ich portrety, rysowali, …

Więcej ...

Historia Róż w Polsce – róże dzisiaj

Prelekcja Łukasza Rojewskiego dn. 08.09.2018 r. podczas Konferencji Różanej w Kutnie.

Więcej ...

Muzea

Izabela Branicka – Pani Krakowska

Izabela Branicka, nazywana Panią Krakowską, ze względu na fakt, iż poślubiła Jana Klemensa Branickiego, który był hetmanem polnym koronnym i wojewodą krakowskim. Sama Izabela pochodziła z rodu Poniatowskich, a jej bratem był król Polski Stanisław August Poniatowski.

Więcej ...

PTR i Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie – współpraca

W lipcu 2021r. Polskie Towarzystwo Różane podpisało umowę z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie dotyczącą współpracy przy opracowaniu materiałów o obiektach muzealnych związanych z tematem róży.

Więcej ...

Portret Eleonory Czartoryskej z Waldsteinów

Księżna Eleonora ubrana jest w suknię przyozdobioną bukietem kwiatów, wśród których na pierwszy plan wysuwa się róża. Jest to róża stulistna ‘Bulata’.

Więcej ...

Anna z Mycielskich Janowa Zamoyska

Obraz z kolekcji Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Anna ubrana w piękną, białą suknię trzyma w ręku różę białą ‘Great Maiden’s Blush’.

Więcej ...

Muzeum Narodowe w Kielcach – zbiór portretu polskiego XVII i XVIII w.

Muzeum Narodowe w Kielcach posiada jedną z największych w Polsce kolekcji portretów polskich z XVII i XVIII w. Nieznana dama (może Wielopolska) trzyma w ręku różę francuską ‘Charles de Mills’.

Więcej ...

Natalia z Potockich Sanguszkowa – portret z kolekcji w Wilanowie

Natalia (1807-1830), była córką Aleksandra Potockiego z Wilanowa i Anny z Tyszkiewiczów Potockiej, a żoną księcia Romana Sanguszki. Natalia trzyma w rękach bukiet z róż stulistnych odmiana 'Bullata’.

Więcej ...

Różanka dla Gminy

Różana Gmina Sławno

Różanka „Pałacyk” powstała w Sławnie w woj. zachodniopomorskim, przy budynku mieszczącym Urząd Gminy, dawnej willi należącej do Alberta Schulza, pochodzącej z 1887r.

Więcej ...

Różane Dziedzictwo

Rosa damascena 'Koszuty’

Róża znaleziona w starym parku przy Muzeum Ziemi Średzkiej w Koszutach, przez dr Bojarczuka z Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku. …

Więcej ...