Róże o ciekawym zapachu – wybór Łukasza Rojewskiego

‘Zapach Podstawówki’ róża rabatowa (Ł.Rojewski 2016 r.)

Każdy powyżej czterdziestki kto powąchał tę różę doznaje reminiscencji zapachowej. Dla jednych jest on przyjemny, dla innych uzależniająco irytujący.  Jedni mówią, że kojarzy im się z landrynkami z tamtych dni, a inni, że jest jak lizol z naftaliną.

Znajdujące się w pierwszej dziesiątce rankingu róż pachnących, obejmujące klasykę zapachu różanego:  róża burbońska ‘Louise Odier’  (Margottin 1851 r.) i mieszaniec wiecznie powtarzający kwitnienie ‘Mrs. John Laing’ (H. Bennett około 1885 r.).

‘Louise Odier’
‘Mrs. John Laing’

‘Golden Celebration ®’ (D. Austin 1992 r.)

Silny aromat róż herbatnich oraz owoców egzotycznych z pierwszoplanowym owocem liczi.

Róża okrywowa/rabatowa ‘Iwona’ (Ł. Rojewski 2013 r.)

Zapach goździków, podszyty tulipanem i zakończony nutą białego piżma

Krzewiasty mieszaniec piżmowy ‘Wspomnienie Lata’ syn. ‘C’est la Vie’  (Ł. Rojewski 2012 r.)

Przy odpowiedniej pogodzie woń wyczuwalna z odległości 30 metrów.  Królują nuty drewna i piżma. Wyrazisty aromat herbaty Rooibos z jarzębiną, żywicą i piżmem. Żywicą i geranium pachną również kutnerowate pędy, podobnie jak u róż mchowych. Lepkie oleje, przy otarciu, długo pozostają na palcach.

‘Latina Latte’, syn. ‘Smocze Zęby’ ROJpri 2015 r, wielkokwiatowy pnący mieszaniec alba.

Silnie orzeźwiający zapach skórki grapefruita, czarnego bzu i wina Sauvignon Blanc.

Inne silnie pachnące odmiany

‘Kuchenne Wynalazki’ rabatowa (Ł. Rojewski 2016 r.)

W róży ‘Kuchenne Wynalazki’ doszukamy się nut: owocowej, korzennej i drzewnej. Czuć kandyzowaną skórkę pomarańczy z równoważącą gałką muszkatołową i szczyptą mirry. Ścięte kwiaty w temperaturze pokojowej intensyfikują uwalnianie odorantów. Sprawdza się również w typowych przetworach różanych oraz wariacjach kuchennych.

‘Perfume Lagoon’ rabatowa (L. Rojewski 2015 r.)

Oryginalny, silny „męski” zapach w nucie drewna i przypraw. Wyczuwalny jest mokry tytoń, skórka pomarańczy oraz szczypta cynamonu i pieprzu.

‘Constance Spry’ (D.Austin 1961 r.)

‘Constance Spry’ pierwsza róża, która wyszła z pod ręki Davida Austina, choć nie powtarza kwitnienia, wynagradza nam to 10cm peoniowatymi kwiatami o silnym zapachu mirry.

‘Line Renaud’, Mailland 2005 r.

Konkurs Sekcji Zapachowej “Nosy” – Polskiego Towarzystwa Różanego na najpiękniejszy zapach w Pabianickim Afloparku, wygrała w 2022 roku odmiana ‘Line Renaud’, wyhodowana przez francuską firmę Mailland w 2005 r. Eksperci z sekcji zapachowej opisali go  jako nieoczywisty, zawierający słodycz landrynki, rześkość mirty, owocowe nuty pomelo, arbuza, złamane bergamotką. Jeść się chce.

Tekst i zdjęcia Łukasz Rojewski

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter