Nuty zapachowe róż

Złożoność zapachu róż sprawia, że można wyodrębnić jego charakterystyczne profile tak zwane nuty.

róża ‘Zapach Podstawówki’, syn. ‘Wichtcraft’, Łukasz Rojewski. Każdy powyżej 40 roku życia kto powąchał tą różę doznaje reminiscencji zapachowej związanej ze szkołą podstawową. Wciąż nie udało się precyzyjnie określić tego zapachu. Dla jednych jest on przyjemny, dla innych uzależniająco-irytujący. Jedni mówią, że kojarzy im się z landrynkami z tamtych dni, inni, że jest jak lizol z naftaliną.

Zapach typowo różany

Prawdziwy zapach damaseńskich róż, to kwintesencja cech kojarzonych z tymi kwiatami: woń zmysłowa, ciężka, prawie hipnotyzująca, kwiatowa, z lekka nutą słodyczy, przyjemna i całkowicie uzależniająca.

Zapach liści

Liście niektórych gatunków róż również mogą wydzielać zapach np. dojrzałych renet – słodki i jabłkowy.

Zapach kwiatowy

Ten typ charakteryzuje się słodką, łagodną nutą.

Zapach owocowy

Owocowym aromatem wyróżniają się róże o żółtych barwach i nie tylko. Spotkamy tu skórkę cytryny, morelę, maliny, bergamotkę i melon.

Zapach korzenny, balsamiczny

Aromatowi róż towarzyszą w tej grupie egzotyczne wonie ziół i korzeni – pieprzu, gałki muszkatołowej, anyżku, mirry, kadzidła, drzewa sandałowego.

Zaskakujące nuty

Róże potrafią odstraszać zapachem i zaskakiwać zapachem fermentujących winogron czy zatęchłą szufladą. Często nuty te przyciągają mrówki oraz owady zapylające.

róża ‘Kuchenne Wynalazki’, syn. ‘Kitchen Delight’, Łukasz Rojewski; róża pachnie nutami: cytrusową, korzenną i drzewną, czuć kandyzowaną skórkę pomarańczy z równoważącą gałką muszkatołową i szczyptą mirry. Róża sprawdza się w typowych przetworach różanych oraz wariacjach kuchennych.

Łukasz Rojewski

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter