Róże, które zostały zabezpieczone na czas zimy, możemy odkrywać z reguły już w 2 połowie marca, lub z początku kwietnia, kiedy nie ma śniegu. Należy jednak obserwować pogodę, która potrafi być zmienną. Jeśli prognoza pogody zapowiada, że nie będzie już przymrozków, nie należy długo zwlekać ze zdejmowaniem okrywy. Zawsze należy zacząć od okrywy wierzchniej tzn. agrowłókniny, stroisza, słomy itp. zwłaszcza z róż piennych i parkowych. Po zdjęciu okrywy możemy ocenić stan pędów oraz stwierdzić, czy konieczne są nowe nasadzenia. Nie należy obawiać się nagłego przymrozku, jeśli róże nie zaczęły jeszcze wypuszczać nowych pędów. Ważne jest, aby krzewy róż nie pozostawały długo pod ciepłymi okrywami, gdy jest coraz cieplej na zewnątrz. Takie komfortowe warunki, słońce grzejące coraz dłużej, zachęcą je bowiem do szybszej wegetacji i zaczną rosnąć za wcześnie, a świeże pędy i listki nie będą zahartowane. Wtedy groźny będzie dla róż przymrozek nawet kilkustopniowy.
Rozsypywanie kopczyków ziemi warto zostawić na później, czyli do początku lub połowy kwietnia. Wtedy jeszcze mogą pojawić się gruntowne przymrozki, które zaszkodzą pędom, w których już zaczną krążyć soki. Nie można tego zabiegu zrobić za późno. Zatem w tym szczególnym czasie, gdy zaczyna się okres wegetacji powinniśmy być szczególnie czujni i reagować od razu, aby nasze róże pięknie zakwitły w lecie.
Warto dokarmić rośliny, pamiętając, aby nie nawozić tych, które były sadzone jesienią z gołym korzeniem. Nawożenie róż możemy wykonać albo tuż przed usunięciem kopczyków, gdzie rozsypany nawóz ładnie przykryje rozgarnięta ziemia, albo po rozgarnięciu kopczyka i przycięciu pędów – wtedy nawóz mieszamy z wierzchnią warstwą ziemi, czy kory, w obrębie krzewów.
Ostatnim równie ważnym etapem w naszej wiosennej pielęgnacji róż będzie ich przycięcie, które można wykonać od razu w tym samym czasie po usunięciu zabezpieczeń lub w kwietniu, gdy widać już nabrzmiałe pąki.
Czytaj więcej na temat przycinania krzewów róż – TUTAJ
Czytaj więcej na temat przycinania róż historycznych – TUTAJ
PTR