Cięcie róż wiosną – w skrócie

Radzi Ewa Jarmulak

Kiedy ciąć róże wiosną? 

Umowny termin w zależności od rejonu, to czas kwitnienia forsycji. Zapewne za zachodzie kraju będzie to połowa lub koniec marca, a na wschodzie około 2 tygodnie później, w kwietniu.
Jak pokazują ostatnie lata, zimy mogą być na przemian, bardzo łagodne lub mroźne, dlatego trzymanie się ściśle kalendarza może zawodzić. Raczej zachęcam do obserwacji róż w ogrodzie i dostosowania pory cięcia do aktualnych warunków klimatycznych. Jeśli mamy ciepły luty z dodatnimi temperaturami w ciągu dnia, pąki są już wyraźnie widoczne (nabrzmiałe) i wyrosły na kilka milimetrów a nocne przymrozki ustały, można śmiało chwytać za sekator. 

W naszym klimacie róże powtarzające kwitnienie przycinamy wiosną po 1-2 tygodniach od zdjęcia okrycia zimowego, gdy łatwo już odróżnić przemarznięte pędy od żywych. Pędy przemarznięte mają barwę ciemnobrązową lub czarną, wyraźnie odznaczającą się od zielonych pędów żywych.

Wycinamy najpierw wszystkie pędy martwe, stare, chore i krzyżujące się oraz zagęszczające wnętrze krzewu. To ogólne zasady cięcia dla wszystkich róż. Dalsze cięcie zależy od gatunku lub odmiany.

Zasady cięcia róż powtarzających kwitnienie

róże okrywowe, rabatowe, miniaturowe powtarzające kwitnienie
przycinamy nad 5-8 oczkiem licząc od podstawy lub na wysokości ok 25 cm od gruntu, w zależności od siły wzrostu krzewu. Im więcej pozostawimy pąków, tym szybciej i obficiej zakwitną krzewy ale kwiaty będą mniejsze. Im mocniej przytniemy, tym kwiaty będą większe ale zakwitną nieco później. Słabe krzewy, o cienkich pędach tniemy zawsze mocniej. Róże okrywowe można też ciąć równo nożycami do żywopłotu na wysokości ok 15-20 cm nad ziemią. 

róże herbatnie, wielkokwiatowe
przycinamy nad 2-6 oczkiem od podstawy.

róże krzaczaste, parkowe
przycinamy lekko, skracając do 1/3 długości pędów, utrzymujemy kształt krzewu.

róże pnące
pędów głównych nie skracamy, pędy boczne przycinamy nad 3-5 oczkiem.

róże pienne (sztamowe)
przycinamy zwykle krótko na 3-5 oczek, wg metody cięcia danej odmiany.

Zasady cięcia róż niepowtarzających kwitnienia, głównie blisko spokrewnionych z dzikimi, historycznymi oraz róż pnących ramblerów

tniemy dopiero po kwitnieniu – w lipcu.

róże dzikie, botaniczne 
nie wymagają corocznego cięcia. Możemy jedynie usunąć pędy połamane np. przez śnieg, chore lub niesfornie rosnące i zaburzające ogólny pokrój  krzewu.

Zasady ogólne

Jeśli nie wiemy z jaką różą mamy do czynienia, kierujmy się prostą zasadą:
Róże powtarzające kwitnienie: wczesną wiosną przycinamy pędy mniej więcej o połowę długości.
Róże niepowtarzające kwitnienia: NIE przycinamy wiosną, ale dopiero po kwitnieniu, w lipcu.
Długość cięcia jest dowolna, w zależności od naszych upodobań lub ilości wolnego miejsca. Takich róż można też wcale nie przycinać, jedynie usuwać słabe, chore lub uszkodzone pędy. 
Cięcie róż historycznych omówione jest szczegółowo w osobnym artykule: tutaj

U wszystkich odmian róż stosujemy cięcie odmładzające co 5-8 lat, wycinając kilka starych, zdrewniałych pędów ze środka krzewu. Na miejscu starych pędów wyrośnie kilka nowych, które będą zdrowiej rosły i obficiej kwitły. 
Nowe sadzonki z nagim korzeniem, posadzone wiosną zawsze mocno przycinamy (10-15 cm nad ziemią) co pomoże róży w szybszym przyjęciu się na nowym miejscu. Dopiero w kolejnych latach stosujemy odpowiednie cięcie w zależności od przynależności do danej grupy. 

Ewa Jarmulak

Prowadzi stronę o różach rozarium.org oraz sprzedaż wysyłkową róż https://rozarium.eu/

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter