Jak tniemy róże historyczne?

Róże historyczne – czyli jakie?

Róże historyczne to grupa róż obejmująca odmiany, które powstały przed 1867 rokiem. Róże historyczne to nazwa umowna, która odróżnia tą grupę róż od innych, które wyhodowano po 1867r. nazywanych nowoczesnymi. Przełomowym wydarzeniem, które zadecydowało o przyjęciu tej daty, było wyhodowanie w 1867r. pierwszego mieszańca herbatniego o nazwie ‘La France’. Odmiany historyczne są odporne na mrozy i charakteryzują się intensywnym zapachem. Zazwyczaj silnie rosną i tolerują lekko zacienione stanowiska. Ich płatki można wykorzystywać do celów spożywczych oraz do produkcji kosmetyków.

Cięcie róż historycznych według grup i gatunków

Jak należy wykonać zabieg cięcia krzewów róż historycznych wyjaśnia Ewa Jarmulak, ekspert PTR, miłośniczka starych odmian róż. Większość tniemy po kwitnieniu, w lipcu, ale są też odmiany, gdzie lekkie cięcie można przeprowadzić na wiosnę. Zatem trzeba być czujnym, aby cieszyć się urokiem kwiatów róż odmian historycznych, zwłaszcza, ze wile z nich kwitnie tylko raz w sezonie!

Róże francuskie (Rosa gallica)

Róże francuskie (Rosa gallica) tniemy po kwitnieniu w lipcu. Usuwamy stare pędy u nasady i skracamy młode przyrosty o 1/3- 1/2 długości. W przypadku starszych krzewów z dużą ilością pędów możemy użyć sekatora do żywopłotu i przyciąć krzew na równą wysokość. Takie cięcie na jednym poziomie daje ładny, uporządkowany efekt. 

fot. Rosa galica, Tomasz Nowak
Róże damasceńskie (Rosa x damascena)

Odmiany kwitnące jednorazowo przycinamy po kwitnieniu w lipcu. Usuwamy starsze pędy, aby pobudzić krzew do wzrostu od dołu. Następnie formujemy różę do odpowiedniej wielkości, jaka nam odpowiada.

fot. róża damasceńska ‘Koszuty’
fot. róża damasceńska ‘Ispahan’

Odmiany powtarzające kwitnienie przycinamy na początku wiosny, skracając 1/2 długości pędów. Po pierwszym kwitnieniu w lipcu przycinamy ponownie o 1/3 długości.

fot. róża damasceńska ‘Kazanlik’
Róże białe (Rosa x alba)

Róże białe (Rosa x alba) tniemy po kwitnieniu w lipcu. Skracamy długie pędy jednoroczne o 1/3 – 1/2 długości. Część starych pędów można wyciąć u podstawy, aby pobudzić krzew do wytwarzania nowych pędów od dołu. Końcem lata skracamy lekko najwyższe pędy aby uporządkować wygląd krzewu.

fot. róża biała ‘Mme Plantier’
Róże stulistne (Rosa x centifolia)

Róże stulistne (Rosa x centifolia) tniemy po kwitnieniu w lipcu. Usuwamy stare pędy u nasady i skracamy młode przyrosty o 1/3- 1/2 długości. W przypadku starszych krzewów z dużą ilością pędów możemy użyć sekatora do żywopłotu i przyciąć krzew na równą wysokość. Takie cięcie na jednym poziomie daje ładny, uporządkowany efekt. Końcem lata ponownie skracamy najwyższe pędy o ¼ długości.

Rosa centifolia ‘Cristata’
fot. Rosa x centifolia ‘Muscosa’ jest stulistną różą mchową
Róże mchowe (Rosa muscosa)

Odmiany kwitnące jednorazowo przycinamy po kwitnieniu w lipcu. Skracamy długie, młode przyrosty o połowę, a krótkie, boczne pędy do 2-3 pąków.

fot. róża mchowa ‘Nuits de Young’
fot. róża mchowa ‘William Lobb’

Odmiany mchowe powtarzające kwitnienie przycinamy na początku wiosny. Skracamy pędy o połowę. Usuwamy część starszych pędów u podstawy oraz części martwe i chore. Nadajemy różom zgrabny kształt, ponieważ w przeważającej większości są to silnie rosnące krzewy.

fot. róża mchowa ‘Henri Martin’
Róże portlandzkie

Róże portlandzkie przycinamy na początku wiosny, gdy rośliny są uśpione (marzec-kwiecień, w zależności od rejonu). Usuwamy wszystkie martwe i chore pędy. Zeszłoroczne przyrosty przycinamy o połowę. Starsze krzewy możemy prześwietlić, wycinając ze środka najstarsze 2-3 pędy. Po pierwszym i kolejnym kwitnieniu przycinamy kwiatostany wraz z 2-3 liśćmi poniżej.

róża portlandzka ‘Rose de Rescht’
róża portlandzka ‘Rose de Rescht’
Róże burbońskie (Rosa borboniana):

Róże burbońskie (Rosa borboniana) – większość odmian przycinamy lekko po zimie, gdy rośliny są uśpione (marzec-kwiecień). Na początku wiosny usuwamy martwe i chore części. Po pierwszym kwitnieniu lekko formujemy krzewy. Róże burbońskie mogą wypuszczać długie i nieuporządkowane pędy na początku lata. Po czerwcowym kwitnieniu skracamy je o połowę długości lub niżej. Wtedy wypuszczają dużo przyrostów bocznych i kwitną obficie w drugiej połowie lata. Po każdym kwitnieniu usuwamy kwiatostany z 2-3 liśćmi wyrastającymi poniżej. Innym sposobem jest przyginanie długich pędów do pozycji horyzontalnej aby wyrosło dużo krótkopędów wydających kwiaty.

fot. róża burbońska ‘Louise Odier’
Róże chińskie

Róże chińskie przycinamy po zimie, gdy rośliny są uśpione. Usuwamy martwe i chore drewno i lekko formujemy krzewy. Róże chińskie nie lubią mocnego cięcia. Krzew formuje się samoistnie i naturalnie zagęszcza. Po kwitnieniu usuwamy przekwitłe kwiatostany aby wydłużyć kwitnienie i nie dopuścić do tworzenia nasion. Odmiana ‘Hermosa’ na zdjęciu.

fot. róża chińska ‘Hermosa’
fot. róża chińska ’Viridiflora’, syn. ‘Green Rose’
Róże pnące

Róże pnące historyczne, zarówno powtarzające i niepowtarzające odmiany, tniemy bardzo lekko wczesną wiosną, skracając końcówki pędów bocznych na 3-4. Usuwamy też  martwe i chore gałęzie. W razie potrzeby usuwamy bardzo stare pędy u nasady krzewu. Po kwitnieniu formujemy cały krzew do pożądanego rozmiaru. Przekwitnięte kwiatostany przycinamy z 2-3 liśćmi wyrastającymi poniżej. Wyjątkiem są róże herbatnie, których nie przycinamy wiosną, tylko rozpinamy poziomo na podporach. Pędy boczne wyrastają ze starszych pędów i zawiązują na nich pąki kwiatowe. Po kwitnieniu obcinamy jedynie przekwitnięte kwiatostany. Przykładem jest np. ‘Marechal Niel’, tzw. Marszanilka.

fot. róża ‘Marechal Niel’
Róże piżmowe (Rosa moschata)

Róże piżmowe (Rosa moschata) przycinamy po zimie, gdy rośliny są w stanie uśpienia. Skracamy zeszłoroczne pędy o 1/3 długości. Usuwamy 1-2 najstarsze pędy u podstawy krzewu. Usuwamy martwe, chore i krzyżujące się pędy. Po pierwszym kwitnieniu w lipcu, usuwamy przekwitnięte kwiatostany, aby pobudzić różę do ponownego kwitnienia.

fot. róża piżmowa ‘Cornelia’
Remontantki (Hybrid Perpetuals)

Remontantki (Hybrid Perpetuals) przycinamy po zimie, gdy rośliny są uśpione. Nadajemy różom pożądany kształt i rozmiar. Boczne pędy tniemy, jak mieszańce herbatnie pozostawiając 3-5 oczek od nasady.

fot. róża ‘Souvenir du Docteur Jamain’
Róże Noisetta

Róże Noisetta przycinamy po zimie, gdy rośliny są uśpione. Skracamy wszystkie pędy o około 1/4. Usuwamy chore i martwe części. Przekwitnięte kwiatostany przycinamy z 2-3 liśćmi wyrastającymi poniżej. 

Polianty

Polianty przycinamy po zimie, gdy rośliny są uśpione. Wszystkie pędy skracamy o połowę. Przekwitnięte kwiatostany przycinamy z 2-3 liśćmi wyrastającymi poniżej, podobnie jak współczesne róże rabatowe.

fot. róża ‘Maman Turbat’
Ramblery

Ramblery przycinamy po kwitnieniu w lipcu. Nie tniemy ich wiosną. Latem skracamy pędy tylko tyle, aby zachować pożądany rozmiar krzewu. Usunięcie bardzo starego drewna zachęci do wyrastania młodych przyrostów u nasady krzewu. Regularnie przypinamy poziomo długie pędy do odpór.

fot. Rosa helenae ‘Semiplena’
Róże parkowe i mieszańce R. rugosa

Róże parkowe i mieszańce R. rugosa przycinany tylko końce pędów i nadajemy im pożądaną wielkość. Odmiany powtarzające kwitnienie bardzo szybko tworzą kolejne pąki i kwitną praktycznie całe lato więc nie musimy skracać im pędów w sezonie. Co kilka lat odmładzamy krzewy wycinając w marcu lub w lipcu najstarsze 2-3 pędy nad ziemią.

fot. Rosa rugosa ‘Roseraie de l’Hay’

czytaj więcej TUTAJ

Wybrane odmiany do kupienia w szkółkach Róż należących do PTR – TUTAJ

PTR

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter