Uroczysty Wieczór Jubileuszowy w Kutnie

W dniu 7 września 2024r w Centrum Teatru Muzyki i Tańca w Kutnie odbył się uroczysty Wieczór Różany, w którym uczestniczyli zaproszeni na 50. Święto Róży goście. Przybyli tłumnie, aby okazać swój szacunek i uznanie dla dokonań władz miasta Kutno oraz Kutnowskiego Domu Kultury.

w oczekiwaniu na gości – wszystko gotowe
gospodynią wieczoru była Królowa Róż AD 2020 Magdalena Koniuszy
na początek gościom zaprezentowano film przedstawiający historię różanego Kutna i tradycję Święta Róży

Piotr Kępski, specjalista od zapachów, przygotował specjalnie na 50. Święto Róży w Kutnie Autorską kompozycje zapachową pn. “Śliwkowa Róża”. Inspiracją do powstania zapachu był kosz świeżo zerwanych, dojrzałych śliwek o złocistym miąższu. Podane w lekkim kremie waniliowym ze szczyptą mielonego cynamonu, tworzą kompozycję w stylu gourmand. Serwowane w promieniach wrześniowego słońca, w towarzystwie późnych róż i w otoczeniu orientalnego przepychu, stanowią ucztę godną padyszacha.
Kompozycję otwiera świeża, owocowo-zielona nuta śliwek, podkreślona smakowitym akcentem marcepanowo-cynamonowym. Zapach stopniowo przechodzi w nutę serca, którą tworzy królewski duet róży z jaśminem, w otoczeniu świty z bergamotki i lawendy. Bazę zapachu stanowi ciepłe, otulające piżmo z drzewnym niuansem sandałowca, które znajduje swój finał w miłosnym uścisku egzotycznej wanilii i gorzkiego kakao.

pamiątkowy zapach “Śliwkowa Róża” zamknięty w gustownym pojemniku będzie przypominał Paniom biorącym udział w uroczystości, jak pachnie Różane Kutno … dopóki źródło się nie wyczerpie.

Po obejrzeniu filmu, firmy, które dzień wcześniej nadawały imiona nowym różom zaprezentowały w skrócie historię swojej działalności, tradycję oraz sposób w jaki powstają nowe odmiany róż.

W pierwszej kolejności wystąpił przedstawiciel Tantau Thomas Loffler, producent róży ‘Wisława Szymborska’, któremu towarzyszył jako tłumacz z j. niemieckiego, przedstawiciel handlowy tej firmy w Polsce.

Thomas Loffler mówi o zapyleniu róży, a w następnej kolejności pokaże kolejne etapy powstania nowej odmiany.

Kolejną prelegentką była Ute Kordes, która przedstawiła długą, wielopokoleniową tradycję swojej rodziny w produkcji róż, ilustrując to zdjęciami swoich przodków oraz archiwalnymi zdjęciami z produkcji róż. Na scenie towarzyszyła jej Katarzyna Ćwik ze szkółki Rosa Ćwik, która jest przedstawicielem firmy Kordes w Polsce.

z 5 pokoleń hodowców, Ute Kordes przedstawia 2. pokolenie
Ute Kordes opowiedziała o drastycznej decyzji najmłodszego pokolenia firmy Kordes, gdy postanowiono całkowicie zrezygnować z oprysków przeciwko chorobom i pokazała zdjęcia róż po pierwszym roku takiej produkcji – nie wróżyło to najlepiej. Teraz, po latach, okazało się, ze była to decyzja słuszna.
Po Ute Kordes zabrał głos Łukasz Rojewski, który rozśmieszył wszystkich mówiąc, że on zdecydowanie jest pierwszym pokoleniem swojej firmy Rojewski Roses. Przedstawił w skrócie swoją nową odmianę, różę piżmową ‘Różane Kutno’, przeznaczoną do nasadzeń miejskich i odporną na zmienne warunki klimatyczne.
Łukasz Rojewski

Kolejnym, bardzo ważnym punktem programu było ogłoszenie wyników Profesjonalnego Konkursu Różanego. Na scenie pojawiła się Bożena Matysiak – Prezes Polskiego Towarzystwa Różanego. Róże biorące udział w Konkursie zostały ocenione przez Jury PTR – o wynikach czytaj więcej

Bożena Matysiak i Wiola Maciejewska – Sekretarz Polskiego Towarzystwa Różanego
Nagrodę odbiera Ewa Tretiakov w imieniu szkółki Rosarium Chodun
nagrodę odbiera Andrzej Ćwik w imieniu szkółki Rosa Ćwik
Do grona nagrodzonych dołączył Marek Baranowski reprezentujący szkółkę Baranowscy
Kolejni nagrodzeni to szkółka Roza Sobieszek – na scenie Mariusz Sobieszek i Mateusz Sobieszek.
nagrodzeni – wszyscy razem
Na widowni siedzą floryści, członkowie PTR i przedstawiciele szkółek biorących udział w Konkursie, dlatego emocje sięgają zenitu przy ogłaszaniu wyników.
Na scenie pojawiła się Królowa Róż AD 2024 i prezydent Kutna Mariusz Szczygieł, aby wręczyć główne nagrody: Złotą, Srebrną i Brązową Różę. 3 miejsce – Brązowa Róża, ‘Lovely Rokoko’, Hodowca: Tantau, Producent: Roza Sobieszek
2 miejsce – Srebrna Róża, ‘Amarantowa Rozkosz’, Hodowca: Mateusz Sobieszek, Producent: Roza Sobieszek.
1 miejsce – Złota Róża, ‘Global Water’, Hodowca: Tantau, Producent: Baranowscy
wszyscy nagrodzeni
Magdalena Koniuszy rozpoczęła kolejny punkt programu – gratulacje i podziękowania. Wszyscy składali je na ręce władz miasta – Prezydenta Mariusza Sikory i Dyrektora KDK – Radosława Rojewskiego.
gratulacje przekazał Marek Baranowski w imieniu firmy Tantau i swoim własnym oraz wręczył pamiątkowe dyplomy
na scenie od prawej: Wiceprezydent Zbigniew Wdowiak, Wiceprezydent Jacek Boczkaja, Prezydent Mariusz Szczygieł, Dyrektor KDK Radosław Rojewski, Z-ca Dyrektora KDK Weronika Lenarczyk, Marcin Bień KDK, Thomas Loffler Rosen Tantau, Marek Baranowski, szkółka Baranowscy.
Gratulacje, dyplomy i książki od firmy Kordes przekazała Ute Kordes i Katarzyna oraz Andrzej Ćwik ze szkółki Rosa Ćwik. Andrzej Ćwik wspomniał jak opornie rozpoczęła się przed laty współpraca ich szkółki z KDK, ale szybko nabrała rozpędu dzięki Weronice Lenarczyk, która była wówczas odpowiedzialna za wystawy róż.
Podziękowania za współpracę i uznanie osiągnięć Kutna wyraziły przedstawicielki Zamku Królewskiego w Warszawie Monika Drąg i Agnieszka Żukowska.
Monika Drąg przekazuje dyplom napisany ręcznie z pięknym botanicznym rysunkiem
Dyplomy otrzymali także KDK – na ręce Dyrektora Radosława Rojewskiego oraz oddzielny dyplom dla Weroniki Lenarczyk.
Gratulacje przekazują przedstawiciele OSTO (Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów), które ściśle współpracuje przy dekoracjach florystycznych w czasie Świąt Róży.
Słowa uznania dla miasta Kutno i KDK wyraziła także Prezes Polskiego Towarzystwa Różanego – Bożena Matysiak
na ręce Prezydenta Mariusza Szczygła przekazała dyplom uznania, zaś na ręce Dyrektora Radosława Rojewskiego dyplom uznania dla całej ekipy Kutnowskiego Domu Kultury
Dodatkowe słowa uznania i pamiątkę z okazji 50 Święta Róży Prezes PTR Bożena Matysiak wręczyła wraz z Mateuszem Sobieszkiem, przedstawicielem Producentów Róż – Weronice Lenarczyk, która jest “dobrym duchem” wszystkich różanych działań.
Również gorąco zarówno PTR, jak i Producenci Róż dziękowali za poświęcenie i wkład pracy Wioli Maciejewskiej reprezentującą KDK i PTR.
Angela Bokor wręczyła dyplomy w imieniu Światowej Federacji Towarzystw Różanych (WFRS), której Polskie Towarzystwo Różane jest członkiem. Również PTR zostało docenione przez władze WFRS, jako Partner organizacji Świąt Róży w Kutnie.
Przedstawicielki Stowarzyszenia Florystów Polskich, oprócz podziękowań władzom miasta i Dyrekcji KDK, szczególne gratulacje przekazały Agnieszce Dąbrowskiej-Walczak, która jest Kierownikiem Artystycznym Wystaw Róż i uczestniczyła w ich organizacji oraz nadaniu odpowiedniej oprawy plastycznej przez ostatnie 34 lata.
Agnieszka Dąbrowska-Walczak, ze wzruszeniem przypomniała swoją rolę w czasie organizacji wystaw oraz wspominała początki współpracy z florystami. Przy 50. Święcie Róży pracowało 65. florystów, którzy z największą przyjemnością przyjechali do Kutna. Dziękowała im za talent, kreatywność, które przyniosły wspaniały efekt.

Na zakończenie wieczoru goście wysłuchali muzyki filmowej. Na scenie wystawiono wszystkie kreacje florystyczne (body decoration) z kolekcji “Róża nie jedno ma imię”, prezentowane podczas Uroczystości otwarcia 50. Święta Róży.

harfistka Aneta Salwińska i akordeonista Konrad Salwiński grają utwory znane ze ścieżek filmowych we własnych aranżacjach
harfistka Aneta Salwińska i akordeonista Konrad Salwiński grają utwory znane ze ścieżek filmowych we własnych aranżacjach

zdjęcia KDK/Adam Pietrusiak Fotografia

PTR

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter