Kutnowski Dom Kultury organizuje wystawy róż już od 50 lat. Historia rozpoczęła się w 1975 roku, gdy odbył się I Kutnowski Jarmark Różany z wystawą róż z plantacji Mieczysława Albińskiego oraz Bolesława i Henryka Wituszyńskich, kiedy Kutno było otoczone plantacjami różanymi i dzięki różom znane w całej Polsce.
Od 1990 roku Jarmark Różany zmienił nazwę na Święto Róży, a wystawa róż niezmiennie przyciąga tysiące zwiedzających. Dziś jest to najważniejsze święto Kutna – miasta róż.
Wystawa, której autorką jest Teresa Mosingiewicz, wieloletnia dyrektorka KDK w latach 1990-2000 i 2003-2013, pracowała przy 13 Jarmarkach Różanych oraz 22 Świętach Róży.
Druga osoba, która miała największy wpływ na kształt wystaw róż, to Agnieszka Dąbrowska-Walczak, która 34 lata pracuje przy wystawach, a od 30 lat odpowiada za ich kształt artystyczny. Pisze na swoim FB: “Do domu kultury weszłam pierwszy raz idąc na zajęcia zespołu Płomienie ale zdecydowanie ważniejszy jest fakt kiedy Szczerba czyli Dorota Borowska przyciągnęła mnie na zajęcia Grupy Teatralnej od jutra! Nie wierzę w zbiegi okoliczności tylko wyższą siłę, która stawia nam na drodze wyjątkowych ludzi. Dzięki zaufaniu Teresy Mosingiewicz zostałam pracownikiem KDK. Zaprojektowałam logo Święta Róży i zaczęłam zajmować się wystawą. Myślę że przetrwała do dziś dzięki Twojej Teresko i mojej determinacji. I poczuciu że tworzymy coś unikatowego. Dzięki Ani Nizińskiej poznałam i pokochałam układanie kwiatów i wspaniałych polskich florystów. Dziś są moją rodziną, wspierają mnie w tym trudnym czasie, dodają energii i po prostu otaczają miłością.”…
“50 lat wystaw róż w Kutnowskim Domu Kultury” pokazuje historię wystaw, ich estetykę i styl. Przez pół wieku zmieniało się wiele – gust plastyczny, możliwości techniczne, skala przedsięwzięcia, uczestnicy, róże. Nie zmieniło się miejsce – hole KDK. Wystawa pokazuje zmieniające się trendy, dzięki aranżacjom kącików poświęconych osobno latom: 1975-1979, 1980-1989, 1990-2000 i 2000-2024.
Pokazano pamiątki pozostałe po Jarmarkach Różanych, znaczki-przypinki, proporczyki, a przede wszystkim włocławskie talerze ręcznie malowane na każdy Jarmark Różany.
Są foldery wydawane już od 1993 roku, programy, plakaty, gadżety pamiątkowe. Wszystko to wśród wielobarwnych kompozycji zdjęć, na których widzimy ludzi najważniejszych dla Święta Róży, najpiękniejsze kąciki różane, instalacje florystyczne.
Jest też garderoba Królowej Róż, wybrane suknie oraz zdjęcia wszystkich Królowych Róż.
Aranżacje plastyczne i opracowanie graficzne wystawy Agata Nowak.
zdjęcia KDK/Adam Pietrusiak Fotografia, Renata Krochmal PTR
PTR