Główne prace ogrodowe w styczniu:
- Teraz jest odpowiednia pora na cięcie drzew i krzewów. Tniemy w taki sposób, aby nie straciły swojego naturalnego pokroju. Przycinamy drzewa owocowe, głównie grusze i jabłonie. Wycinamy pędy krzyżujące się, uszkodzone lub rosnące do środka korony. Większe rany smarujemy maścią ogrodniczą aby uchronić przed wniknięciem patogenów w głąb pędów.
- Pnie drzew białkujemy wapnem ogrodniczym aby uchronić przed pękaniem kory podczas wahań temperatury w ciągu dnia i nocy.
- Sprawdzamy okrycie róż i wrażliwych bylin. Jeśli nie ma okrywy śnieżnej rośliny okrywamy stroiszem, słomą, korą lub po prostu obsypujemy ziemią. Pędy róż pnących możemy okręcić kilkoma warstwami włókniny do wysokości ok. 1m lub okryć dodatkowo matami ze słomy lub wikliny. Podczas dużych wahań temperatury bardzo łatwo o przemrożenie pędów.
- W najcieplejszych rejonach zaczynają kwitnąć pierwsze krzewy (oczar) i byliny (przylaszczka, ciemiernik, bratek).
- Po obfitych opadach, strząsamy nadmiar śniegu z iglaków i bukszpanów, aby jego ciężar nie wyłamał gałęzi.
- Planujemy zakup nasion i sadzonek na kolejny sezon. Przeglądamy oferty szkółek roślin i sklepów internetowych, sporządzamy plan nasadzeń.
- W styczniu można jeszcze ciąć pędy na zrazy. Dołujemy je w wilgotnym piasku w zimnej piwnicy o temp. +5 st.
- Sprawdzamy poziom tlenu w oczku wodnym. Podczas występowania okrywy lodowej ważne jest aby utrzymać otwór w lodzie przez całą zimę (pływak styropianowy). Objawem niedoboru tlenu jest podpływanie ryb do przerębla i połykanie przez nie powietrza.
- Dokarmiamy ptaki.
Ewa Jarmulak