Róże najlepiej upamiętniają wybitne postaci oraz szczególne wydarzenia – stąd jeśli chcemy okazać szacunek, zachować w pamięci – najlepiej na cześć tej osoby posadzić róże, a w szczególności, gdy ma ona różę swojego imienia.
Jest w Polsce wiele instytucji, szkół, przedszkoli, pomników, które nie powstydziłyby się różanych krzewów z pięknymi kwiatami. Samych pomników Jana Pawła II jest w Polsce bardzo dużo – dlaczego zatem nie posadzić przy nich róży ‘Jan Paweł II’? Mamy też róże o nazwie ‘Tadeusz Kościuszko’, ‘Chopin’, ‘Marie Curie’ (upamiętnia Marię Skłodowską-Curie), ‘Czesław Miłosz’, ‘Barbara Skarga’, ‘Prezydent Stefan Starzyński’, księżna Izabela’ (upamiętnia Izabelę Czartoryską), ‘Księżna Helena Radziwiłłowa’, ‘Hrabina Branicka’ (upamiętnia Elżbietę Krasińską z domu Branicką, żonę poety Zygmunta Krasińskiego), ‘Profesor Kownas’ (upamiętnia prof. Stefana Kownasa).
Sadźmy róże!
Członek Polskiego Towarzystwa Różanego Pan Tadeusz Kurek, który był inicjatorem posadzenia róż ‘Tadeusz Kościuszko’ w 65. rocznicę zdania matury (maturzysta z roku 1958) w Liceum im. Tadeusza Kościuszki w Sobolewie, miasteczku położonym 4 kilometry od miejsca ostatniej bitwy Tadeusza Kościuszki, w miejscowości Krępa, w której został wzięty do niewoli. Jest tam mały kopiec generała Tadeusza Kościuszki – w miejscu pojmania go przez Rosjan do niewoli, a stało się to dlatego, że w tym miejscu teren jest bagnisty i koń utknął w bagnie. Okoliczni mieszkańcy usypali własnoręcznie niewielki kopiec, a na nim postawili krzyż z pamiątkową, granitową tablicą. W 1944 r rosyjscy żołnierze postrzelali tą tablicę z automatu. Ślady kul pozostały na zawsze. Pan Tadeusz napisał „Odkąd sięgam pamięcią, Ojciec mój rok rocznie sadził tam kwiaty, a nas – tzn. mnie i moich braci – rok rocznie 3 maja Matka zawsze prowadziła pod kopiec Kościuszki z kwiatami”.
więcej o kopcu – czytaj
Dla przypomnienia, chrzest róży ‘Tadeusz Kościuszko’ hodowli Łukasza Rojewskiego, odbył się 12 października 2017r. w Krakowie, przy Kopcu Kościuszki, dla upamiętnienia 200. rocznicy obchodów śmierci Tadeusz Kościuszki. Matkami chrzestnymi róży były: Anna Arczyńska, krewna generała Kościuszki oraz profesor Betsey Blakeslee, oficer w szkole kadetów w West Point w USA, która tam opiekuje się ogrodem własnoręcznie utworzonym przez Tadeusza Kościuszkę, usytuowanym na urwistym stoku skierowanym w stronę rzeki Hudson. Róża została ochrzczona przy dźwiękach skomponowanego przez Kościuszkę Poloneza fis-moll, granego pod kopcem przez Orkiestrę Wojskową w Krakowie.
więcej o chrzcie róży ‘Tadeusz Kościuszko’ – czytaj
Róże sławnych Polaków
PTR