W dniu 7 września 2024r w Centrum Teatru Muzyki i Tańca w Kutnie odbył się uroczysty Wieczór Różany, w którym uczestniczyli zaproszeni na 50. Święto Róży goście. Przybyli tłumnie, aby okazać swój szacunek i uznanie dla dokonań władz miasta Kutno oraz Kutnowskiego Domu Kultury.
Piotr Kępski, specjalista od zapachów, przygotował specjalnie na 50. Święto Róży w Kutnie Autorską kompozycje zapachową pn. “Śliwkowa Róża”. Inspiracją do powstania zapachu był kosz świeżo zerwanych, dojrzałych śliwek o złocistym miąższu. Podane w lekkim kremie waniliowym ze szczyptą mielonego cynamonu, tworzą kompozycję w stylu gourmand. Serwowane w promieniach wrześniowego słońca, w towarzystwie późnych róż i w otoczeniu orientalnego przepychu, stanowią ucztę godną padyszacha. Kompozycję otwiera świeża, owocowo-zielona nuta śliwek, podkreślona smakowitym akcentem marcepanowo-cynamonowym. Zapach stopniowo przechodzi w nutę serca, którą tworzy królewski duet róży z jaśminem, w otoczeniu świty z bergamotki i lawendy. Bazę zapachu stanowi ciepłe, otulające piżmo z drzewnym niuansem sandałowca, które znajduje swój finał w miłosnym uścisku egzotycznej wanilii i gorzkiego kakao.
Po obejrzeniu filmu, firmy, które dzień wcześniej nadawały imiona nowym różom zaprezentowały w skrócie historię swojej działalności, tradycję oraz sposób w jaki powstają nowe odmiany róż.
W pierwszej kolejności wystąpił przedstawiciel Tantau Thomas Loffler, producent róży ‘Wisława Szymborska’, któremu towarzyszył jako tłumacz z j. niemieckiego, przedstawiciel handlowy tej firmy w Polsce.
Kolejną prelegentką była Ute Kordes, która przedstawiła długą, wielopokoleniową tradycję swojej rodziny w produkcji róż, ilustrując to zdjęciami swoich przodków oraz archiwalnymi zdjęciami z produkcji róż. Na scenie towarzyszyła jej Katarzyna Ćwik ze szkółki Rosa Ćwik, która jest przedstawicielem firmy Kordes w Polsce.
Kolejnym, bardzo ważnym punktem programu było ogłoszenie wyników Profesjonalnego Konkursu Różanego. Na scenie pojawiła się Bożena Matysiak – Prezes Polskiego Towarzystwa Różanego. Róże biorące udział w Konkursie zostały ocenione przez Jury PTR – o wynikach czytaj więcej
Na zakończenie wieczoru goście wysłuchali muzyki filmowej. Na scenie wystawiono wszystkie kreacje florystyczne (body decoration) z kolekcji “Róża nie jedno ma imię”, prezentowane podczas Uroczystości otwarcia 50. Święta Róży.