Pierwsza wystawa róż w Warszawie miała miejsce w dniach 23-25 czerwca 1882r., a obecna 40. Wystawa Róż w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich pokazuje, że warto podtrzymywać piękne tradycje.
“Ogrodnik Polski w 1882 r. opisał to wydarzenie w numerze 13 i 14. Róża została tam barwnie opisana jako “… najpiękniejsza córka Flory, kochanka słowika i królowa kwiatów, która zasiadła na tronie w Starej Pomarańczarni Łazienkowskiej otoczona dworem innych kwiatów … oczarowała swoich wielbicieli, a nawet zmusiła niechętnych do ugięcia kolan przed majestatem jej wdzięków. Nieustanny szmer uwielbienia, wydobywający się z ust blisko 17 tys. osób, które przez półtrzecia dnia zwiedziły wystawę – chcę mówić salę tronową róży – pochwały jakie rzadko zdarza się słyszeć w dziennikach, żale tych, którzy na festyn nie podążyli – oto odgłosy, które poruszyły Warszawę przez upłynione kilka dni”. Czy było podobnie i tym razem? Czy było słychać głosy zachwytu? Na pewno tak. Publiczność obecnie ma jednak jeszcze szansę na zobaczenie wystawy, która trwa do niedzieli 1 września.
przeczytaj cały artykuł w “Ogrodniku Polskim” t.4, 1882, nr 13 – TUTAJ
Materiały zawarte w “Ogrodniku Polskim” były podstawą do stworzenia tablic wspominających tą właśnie wystawę róż.
W czasie trwania wystawy w 1882r. odbyło się 13 konkursów.
Konkurs I obejmował produkujących róże na większą skalę w szkółkach, w doniczkach lub na kwiat cięty. Udział w tej konkurencji wzięli tylko bracia Hoserowie z Warszawy. Za doskonale prowadzone gospodarstwa i pierwszej jakości materiał wystawowy Komisja Sędziowska przyznała dwie pierwsze nagrody.
Konkurs II dotyczył doboru róż ciętych (w masowej produkcji). W tej kategorii I nagrodę otrzymał Ogród Pomologiczny za dobór i liczbę 110 produkowanych odmian. II nagrodę zdobyli bracia Kaczyńscy, którzy prezentowali 80 odmian. Udział w tej kategorii brali również: bracia Hoserowie, C. Ulrich i poza konkursem wystawiał Ogród Saski.
Konkurs III dotyczył artystycznie ułożonych kwiatów. Nie zgłosili się żadni uczestnicy. Poza konkursem wystąpił dr Rybicki ze Skierniewic, prezentując 30 odmian róż ułożonych misternie w koszyku. Kwiaty były wyjątkowo dorodne.
Konkurs IV przeznaczony był dla amatorów. Należało wystawić 30 odmian róż (bez nazw i opisów). Była tylko jedna uczestniczka, Aleksandra Kroczyńska z Biendugi. Dostarczyła róże w dobrym doborze odmian i rzadką pięknością okazów. Sędziowie przyznali p. Kroczyńskiej I nagrodę.
Konkurs V obejmował róże w doniczkach w stanie kwitnienia. Udział wzięły tylko dwie rywalizujące ze sobą firmy. I nagrodę otrzymali bracia Hoser, II – C. Ulrich.
Pozostałe konkursy dotyczyły innych roślin.
Konkurs bukietów miał największą liczbę uczestników i był bezsprzecznie atrakcją i ozdobą wystawy. Wysokiej artystycznej klasy układ eksponatów zmusił sędziów do rozdania aż jedenastu nagród zamiast planowanych dwóch.
Pierwszą nagrodę otrzymał Fr. Stefański, ogrodnik Łazienek, za kobierzec z róż i goździków brodatych.
Do wyróżniających się oryginalnym układem należało stoisko Ogrodu Pomologicznego.
Stoisko braci Kaczyńskich zaliczało się do najpiękniejszych dzięki umiejętnemu rozmieszczeniu 80 odmian eksponowanych róż. Wystrój całej wystawy i poszczególnych stoisk świadczył o znamienitym rozwoju sztuki układania kwiatów.
Obecna wystawa w Starej Oranżerii została udostępniona szerokiej publiczności już w piątek, a jednym z Partnerów organizatorów było Polskie Towarzystwo Różane.
Wystawie róż, zgodnie z tradycją rozpoczętą w 1882 r., towarzyszyły także inne kwiaty, które podkreślały urodę i królewskość tej pierwszej córki Flory. Powstały także instalacje florystyczne, a co więcej – stroje ozdobione żywymi kwiatami, które to kreacje stworzyła Małgorzata Szwagiel.
Inicjatorem wystawy w Łazienkach Królewskich było Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Ogrodnictwa, które w tym roku uroczyście świętuje 65-lecie swojego powstania. Na wystawie tej pięknej rocznicy była poświęcona jedna z instalacji florystycznych, a wśród gości zwiedzających wystawę nie zabrakło znamienitych gości.
Czy wystawa cieszyła się powodzeniem i czy powinna odbywać się każdego roku? Niech odpowie zdjęcie przedstawiającą kolejkę chętnych do jej obejrzenia w dniu 1 września 2024r., około południa. Na wejście trzeba było czekać ok. 1 godziny!
fot. Justyna Gryz oprócz opisanych inaczej
Renata Krochmal