Róże upamiętniające sławnych Polaków

Róże najlepiej upamiętniają wybitne postaci oraz szczególne wydarzenia – stąd jeśli chcemy okazać szacunek, zachować w pamięci – najlepiej na cześć tej osoby posadzić róże, a w szczególności, gdy ma ona różę swojego imienia.
Jest w Polsce wiele instytucji, szkół, przedszkoli, pomników, które nie powstydziłyby się różanych krzewów z pięknymi kwiatami. Samych pomników Jana Pawła II jest w Polsce bardzo dużo  – dlaczego zatem nie posadzić przy nich róży ‘Jan Paweł II’? Mamy też róże o nazwie ‘Tadeusz Kościuszko’, ‘Chopin’, ‘Marie Curie’ (upamiętnia Marię Skłodowską-Curie), ‘Czesław Miłosz’, ‘Barbara Skarga’, ‘Prezydent Stefan Starzyński’, księżna Izabela’ (upamiętnia Izabelę Czartoryską), ‘Księżna Helena Radziwiłłowa’, ‘Hrabina Branicka’ (upamiętnia Elżbietę Krasińską z domu Branicką, żonę poety Zygmunta Krasińskiego), ‘Profesor Kownas’ (upamiętnia prof. Stefana Kownasa).

Sadźmy róże!

Liceum w Sobolewie, róże ‘Tadeusz Kościuszko’ fot. Tadeusz Kurek

Członek Polskiego Towarzystwa Różanego Pan Tadeusz Kurek, który był inicjatorem posadzenia róż ‘Tadeusz Kościuszko’ w 65. rocznicę zdania matury (maturzysta z roku 1958) w Liceum im. Tadeusza Kościuszki w Sobolewie, miasteczku położonym 4 kilometry od miejsca ostatniej bitwy Tadeusza Kościuszki, w miejscowości Krępa, w której został wzięty do niewoli. Jest tam mały kopiec generała Tadeusza Kościuszki – w miejscu pojmania go przez Rosjan do niewoli, a stało się to dlatego, że w tym miejscu teren jest bagnisty i koń utknął w bagnie. Okoliczni mieszkańcy usypali własnoręcznie niewielki kopiec, a na nim postawili krzyż z pamiątkową, granitową tablicą. W 1944 r rosyjscy żołnierze postrzelali tą tablicę z automatu. Ślady kul pozostały na zawsze. Pan Tadeusz napisał  „Odkąd sięgam pamięcią, Ojciec mój rok rocznie sadził tam kwiaty, a nas – tzn. mnie i moich braci – rok rocznie 3 maja Matka zawsze prowadziła pod kopiec Kościuszki z kwiatami”.

Krępa, kopiec Tadeusza Kościuszko, źródło www.plskaniezwykła.pl

więcej o kopcu – czytaj

Dla przypomnienia, chrzest róży ‘Tadeusz Kościuszko’ hodowli Łukasza Rojewskiego, odbył się 12 października 2017r. w Krakowie, przy Kopcu Kościuszki, dla upamiętnienia 200. rocznicy obchodów śmierci Tadeusz Kościuszki. Matkami chrzestnymi róży były: Anna Arczyńska, krewna generała Kościuszki oraz profesor Betsey Blakeslee, oficer w szkole kadetów w West Point w USA, która tam opiekuje się ogrodem własnoręcznie utworzonym przez Tadeusza Kościuszkę, usytuowanym na urwistym stoku skierowanym w stronę rzeki Hudson. Róża została ochrzczona przy dźwiękach skomponowanego przez Kościuszkę Poloneza fis-moll, granego pod kopcem przez Orkiestrę Wojskową w Krakowie.

chrzest róży ‘Tadeusz Kościuszko’ – matki chrzestne Anna Arczyńska i Betsey Blakeslee w towarzystwie hodowcy róży Łukasza Rojewskiego oraz prezesa Komitetu Kopca Kościuszki Mieczysława Rokosza.
róża miniaturowa ‘Tadeusz Kościuszko’ hod. Łukasz Rojewski

więcej o chrzcie róży ‘Tadeusz Kościuszko’ – czytaj

Róże sławnych Polaków
róża ‘Jan Paweł II’ fot. Rosarium
róża ‘Jan Paweł II’ fot. Ewa Jarmulak
róża ‘Chopin’ fot. Tomek Ciesielski
róża ‘Księżna Izabela’ fot. Tadeusz Pałka
róża ‘Czesław Miłosz’ fot. Rosarium
róża ‘Księżna Helena Radziwiłowa’, fot. Łukasz Rojewski
róża ‘Księżna Helena Radziwiłowa’ fot. Janina Chodun
róża ‘Marie Curie’ fot. Elżbieta Kozak
róża ‘Marie Curie’ fot. Krystyna Rysiak
róża ‘Hrabina Branicka’ fot. Ewa Jarmulak
róża ‘Prezydent Stefan Starzyński’, fot. Zarząd Zieleni miasta st. Warszawy
róża ‘Profesor Kownas’ fot. Marian Sołtys
róża ‘Barbara Skarga’ fot. Łukasz Rojewski

PTR

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter