Różanka dla Gminy

Szanowni Państwo,

W imieniu Polskiego Towarzystwa Różanego mam przyjemność zaprosić Państwa do Partnerskiej współpracy z PTR w ramach akcji RÓŻANKA DLA GMINY.

Nasze Stowarzyszenie powstało  w  2016 roku  kontynuując tradycje Polskiego Towarzystwa Miłośników Róż. Skupia ludzi połączonych wspólną pasją, pragnących współtworzyć kulturę różaną i krzewić miłość do piękna, które odkryli w różach. Od kilku lat wydajemy Rocznik „Róże”, aktywnie działamy w internecie, jesteśmy współorganizatorem, wraz z Kutnem – miastem róż, największego w Polsce wydarzenia różanego Święta Róży, które jest odwiedzane co roku przez tysiące miłośników róż z całej Polski.

Kutno – miasto róż

Aktywne działania członków PTR sprawiły, że pozyskaliśmy jako Partnerów i nawiązaliśmy współpracę z Zamkiem Królewskim w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie, Muzeum w Nieborowie i Arkadii, Arboretum w Wojsławicach, a także z prestiżowym Parkiem Bagatelle w Paryżu, gdzie w czerwcu 2023 r. zostanie uroczyście otwarta Kolekcja Róż Polskiej Hodowli.

Równie ważna dla nas jest idea zakładania różanek, czy tworzenia różanych rabat w małych miastach i wsiach w Polsce, tak, aby róże przynosiły radość wszystkim ludziom, którzy na co dzień mogliby cieszyć oczy pięknem ich kwiatów. Chcielibyśmy w ten sposób kontynuować misję naszego poprzednika PTMR – propagowania kultury różanej, ale też promować nowoczesne, zdrowe i cały czas kwitnące odmiany powoływane do życia każdego roku przez hodowców, którzy wyznaczają sobie cele hodowlane dopasowane do współczesnych potrzeb i ciągle zmieniających się warunków klimatycznych.

Zachęcamy do uczestnictwa naszym programie RÓŻANKA DLA GMINY tworzenia różanek w każdej gminie oraz podejmowania różanych  inicjatyw we własnej społeczności zmierzających do zakładania ogrodów różanych (tzw. różanek) we własnym mieście, wsi, osiedlu.

Wiemy, że czasy są trudne i nie sprzyjają podejmowaniu nowych inicjatyw, ale jesteśmy przekonani, że pomysł na wykonanie „Różanki  w Gminie” spotka się z bardzo przychylną reakcją zarówno mieszkańców jak i ewentualnych sponsorów takich działań (np. firmy działające na Państwa terenie).

Przykładem, że można to zrobić jest Gmina Sławno w woj. zachodniopomorskim, której Wójt
p. Ryszard Stachowiak, zdecydował się na taki krok. Ogród Różany Mieszkańców Gminy Sławno – Różanka „Pałacyk”, która została założona w ramach inicjatywy mieszkańców na zawsze już będzie świadectwem współpracy mieszkańców, determinacji, uporu Wójta, który poświęcił wiele wysiłku i własnego czasu, aby zgłębić temat doboru odmian róż, sposobów jej sadzenia. Czytaj więcej TUTAJ

PTR, korzystając z doświadczenia swoich członków, proponuje szereg projektów gotowych rabat różanych, aby ułatwić podjęcie decyzji o ich założeniu przez osoby odpowiedzialne za zieleń w mieście czy gminie. Projekt gotowy zawiera zarówno plan nasadzeń, jak i kosztorys wstępny jej wykonania, z określeniem odmian róż wraz z zapotrzebowaniem ilościowym, co pozwoli na oszacowanie wstępnych kosztów. Każdorazowo gotowy projekt będzie wymagał dostosowania do warunków miejscowych i zaktualizowania oferty cenowej. Jako Polskie Towarzystwo Różane deklarujemy wsparcie takich działań w postaci porad dotyczących pielęgnacji rabat, doboru roślin, ochrony zdrowia krzewów różanych, zaś  Członkowie PTR, specjalistyczne szkółki różane, chętnie przygotują ofertę roślin i dokonają korekt dot. ilości potrzebnych krzewów. PTR będzie promował zarówno w internecie, mediach społecznościowych, jak i na łamach Rocznika „Róże” gminy, które zdecydują się na zaproszenie do siebie tysięcy róż…

czytaj więcej TUTAJ

Projekty Różanek są dostępne do pobrania na stronie internetowej www.ptrosa.pl.TUTAJ

Bożena Matysiak
Prezes Polskiego Towarzystwa Różanego

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter