Różana Gmina Sławno

Gmina Sławno w woj. zachodniopomorskim, położona na Równinie Słupskiej, z siedzibą gminy w Sławnie, które oddalone jest od Słupska o 27 km, zaś od Darłówka, największego miasta powiatu, o 25 km.

Sławno jest miastem z długą i ciekawą historią, sięgającą czasu neolitu. Od VII w. grody obronne wznosiły tu wspólnoty przybyłych z południowego-wschodu Słowian. Pomorski ród Święców dokonał lokacji Sławna na prawie lubeckim, a miasto przybrało herb tego rodu i do dziś pozostaje nim rybogryf. Prawa miejskie Sławno otrzymało w 1317 r. Przez cały okres średniowiecza podlegało książętom pomorskim, dopiero w wyniku wojny trzydziestoletniej, w 1637r., miasto dostało się pod panowanie Brandenburczyków. Po II wojnie światowej Sławno znalazło się w obrębie Polski. Miasto zostało zdewastowane przez Armię Czerwoną w 1945r. i z dawnej zabudowy niewiele przetrwało do czasów obecnych.

W 2016 r. wiejska gmina Sławno przejęła formalnie willę należącą niegdyś do właściciela miejscowego browaru i wytwórni wody mineralnej Alberta Schulza. Budynek ten mieszkańcy nazywają „Pałacykiem”. Powstał w 1887 roku, a w latach 1945-2011 był siedzibą szkoły zawodowej. W dniu 1 marca 2022 r. stał się oficjalnie nową siedzibą Urząd Gminy Sławno.

Sławno, Willa Schulza, obecnie Urząd Gminy Sławno

Obiekt odzyskał swój dawny blask po gruntownym remoncie, który trwał od 2016 r. Pod ścisłą opieką konserwatorską udało się zachować wiele historycznych elementów budynku. Odrestaurowano sztukaterię, odnowiono część posadzek i podłóg, historycznych drzwi.

Sławno, Willa Schulza, obecnie Urząd Gminy Sławno

Zagospodarowano też teren wokół budynku. Powstało tutaj „Rosarium Pałacyk”. Inicjatorem powstania ogrodu różanego przy Willi Schulza był Ryszard Stachowiak, wójt gminy Sławno. Można było posiać trawę, posadzić parę krzewów, jednak wójt tej gminy nie wybrał najłatwiejszego rozwiązania, lecz postanowił dopełnić urodę odremontowanego budynku kwitnącymi krzewami róż. Wymagało to wielu godzin poświęconych na lekturę, rozmowy, podróże, ale dzisiaj, kiedy róże zakwitły i pokazują swą urodę w pełnej krasie, na pewno pęka z dumy, podobnie jak całe grono mieszkańców, którzy pomagali w tym przedsięwzięciu i zostali zarażeni różanym „bakcylem” przez Królową Kwiatów, o czym może świadczyć Różany Festyn, który odbył się w Sławnie w lipcu 2022r. Czytaj więcej Tutaj

Festyn w Sławnie, lipiec 2022 r.

PTR, który kibicował temu projektowi i doradzał, zaś szkółki różane należące do członków PTR dostarczyły róże, również mogą być zadowolone z efektów. Jednak najwięcej radości różane nasadzenia przyniosły mieszkańcom miasta. W Rosarium znajdują się wyznaczone ścieżki, ławeczki, łuki, które z czasem porosną przez odmiany pnące róż. Przed budynkiem uwagę zwraca imponujące różane rondo.

Rosarium Pałacyk pełni też funkcje edukacyjne, gdyż różane nasadzenia uzupełnione są tablicami informacyjnymi i tabliczkami z opisem odmiany róży.

róża “Queen of Sweden’

czytaj więcej Tutaj

Trochę historii
2016r. oficjalne przekazanie nieruchomości Willa Schulza Gminie Sławno, na ręce wójta Gminy Ryszarda Stachowiaka
prace remontowe trwały od 2017 – 2021 r.
1 marca 2022r. uroczyste otwarcie Urzędu Gminy w nowej siedzibie: Wójt Ryszard Stachowiak, przewodnicząca Rady Gminy Sławno – Marta Hołowata i przedstawicielka sołtysów – Teresa Szymborska z Żukowa symbolicznie wciągnęli flagę państwową, flagę Unii Europejskiej i flagę Gminy Sławno na urzędowe maszty, fot. Fot. Tomasz Tuczyn, źródło: slawno.naszemiasto.pl
marzec 2022r.
marzec 2022r.
marzec 2022r.
W czerwcu 2022r. nastąpiło oficjalne otwarcie nowej siedziby Urzędu Gminy. Teren został uporządkowane, a róże posadzone na wyznaczonych miejscach.
róże w lipcu 2022
lipiec 2022r.
lipiec 2022r.
lipiec 2022r.
Willa Schulza z lotu ptaka, sierpień 2022r, fot. Gmina Sławno
Willa Schulza z lotu ptaka, sierpień 2022r, fot. Gmina Sławno
Willa Schulza z lotu ptaka, sierpień 2022r, fot. Gmina Sławno
Willa Schulza z lotu ptaka, sierpień 2022r, fot. Gmina Sławno

więcej o historii remontu i konserwacji Willi Schulza czytaj Tutaj

Inicjatywa założenia Rosarium przy zabytkowym budynku była początkiem przeróżnych działań mieszkańców nie tylko w samym Sławnie, ale też w całej Gminie, mającej na celu zagospodarowanie nawet niewielkich klombów pod różane nasadzenia.
W lipcu 2022 r. swój różany Piknik zorganizowali mieszkańcy pobliskiego Rzyszczewa.

Pojawiły się rabaty różane, którymi zajmują się mieszkańcy gminy.

Życzymy powodzenia mieszkańcom Gminy Sławno w ich różanych inicjatywach!

PTR

fotografie wykorzystano dzięki uprzejmości Wójta Gminy Sławno Ryszarda Stachowiaka

źródła:
portal Gminy Sławno
www.slawno.naszemiasto.pl

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter