Wybrano ROSE HALL OF FAME

Podczas otwarcia 19. Konwentu Towarzystw Różanych WFRS w Adelajdzie ogłoszono wyniki głosowania na ROSE HALL OF FAME i OLD ROSE HALL OF FAME.

ROSE HALL OF FAME 2022r. została ‘Flower Carpet Pink®’ róża z serii Flower Carpet® o cechach pozwalających ją sklasyfikować jako odmianę okrywową lub rabatową. W Polsce znana jest pod nazwą Heidetraum®. Stworzona w 1988 r. przez niemieckiego hodowcę Warnera Noacka, który zmarł niedawno w wieku 95 lat. Wprowadzona została na rynek przez rodzinną firmę Noack-Rosen, a na dzień dzisiejszy sprzedano już ponad 100 milionów krzewów. to jedna z najbardziej znanych i cenionych róż okrywowych. Tworzy rozłożyste, niewysokie krzewy, nadzwyczaj obficie kwitnące od czerwca aż do przymrozków. Niewielkie, półpełne, ciemnoróżowe kwiaty zebrane w baldachy, intensywniej wybarwiają się w drugiej połowie lata. Odmiana wytrzymała, mało wymagająca i całkowicie odporna na choroby, doskonale radzi sobie także na półcienistych stanowiskach. Odpowiednia zarówno do ogrodów przydomowych, jak i na na duże miejskie rabaty, do parków i do sadzenia wzdłuż ciągów komunikacyjnych. W 1990 roku otrzymała certyfikat ADR.

Do tej serii róż, która ma obecnie w kolekcji 12 odmian,  należą bardzo udane: Schneeflocke®, Loredo®, Sedana®, Sorrento®, odmiany, które można kupić również w polskich szkółkach, szczególnie polecane do przestrzeni miejskich.

OLD ROSE HALL OF FAME 2022r. – została wybrana ‘Comte de Chambord’. Odmiana wyhodowana przez Robert & Moreau w 1860 roku, przez skrzyżowanie ‘Baronie Prevost’ x ‘Portland Rose’. Róża portlandzka ogromnie lubiana i chętnie sadzona w XIX w. i nadal całkiem zasłużenie utrzymująca swą pozycję. Prześliczne kwiaty o cudownym zapachu i szlachetnej budowie, powtarzalność kwitnienia, odporność na choroby, dobre zimowanie – to cechy decydujące o ciągłej popularności tej odmiany. Kolczaste, dość smukłe krzewy dobrze radzą sobie na uboższych glebach, wymagają natomiast jasnego, słonecznego stanowiska.
Róża uniwersalna – nadaje się do sadzenia w mniejszych i większych ogrodach, jako róża parkowa i na rabaty, do pojemników i w formie szpalerów. Ładnie komponuje się z bylinami i innymi krzewami. Polecana przez Szwedzkie Towarzystwo Miłośników Róż do sadzenia na północy Szwecji – bardzo dobrze zimuje, nawet bez okrywania.

‘Comte de Chambord’ została zgłoszona przez PTR, członka WFRS, jako nasza kandydatka do nagrody i zwyciężyła!

fot. Jacek Kondratowicz
fot. www.rosarium.com.pl
fot. www.rosarium.com.pl
fot. www.rosarium.com.pl
fot.Jacek Kondratowicz
fot.Jacek Kondratowicz

‘Comte de Chambord’, to róża która zwyciężyła w konkursie zapachowym PTR w dniu 2 lipca 2022 r., podczas inauguracyjnego spotkania Sekcji Zapachowej Nosy PTR. Poniżej opis zapachu tej róży.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter