Róże w nadmorskiej Gminie Sławno

Gmina Sławno w woj. zachodniopomorskim w dniu 16 lipca 2022 r. zorganizowała konkurs na najpiękniejszy zapach róży, zarówno dla mieszkańców gminy, jak i turystów spędzających urlop nad Morzem Bałtyckim. Aktywni członkowie PTR zachęcali uczestników różanych wydarzeń w Sławnie do przyłączenia się do naszego grona i wzmocnienia sił różanych entuzjastów na Pomorzu, aby móc jeszcze mocniej inspirować mieszkańców do sadzenia róż wokół siebie, aby przynosiły radość widokiem pięknych kwiatów oraz cudownym zapachem.

Atrakcją festynu była różana fotoławeczka

W ramach festynu z okazji 30-lecia Gminy Sławno organizatorzy zaproponowali różane atrakcje dla uczestników zabawy. Z licznych nasadzeń różanych z gminnych przestrzeni publicznych pozyskano kwiaty róż, z których wykonano różane strojenie sceny, stoisk. Przygotowano specjalne różane stoisko wypełnione kwiatami róż, bylin i kwitnących ziół. Nie zabrakło chabrów, maków polnych, lipy, lawendy, kocimiętki. Pierwszą z propozycji był konkurs na różany wianek z dodatkiem innych kwiatów wykonywany w trakcie festynu. Interesująca propozycja to róża o najpiękniejszym zapachu. Spośród 15 przegotowanych róż uczestnicy typowali jedną – najpiękniej pachnącą  różę. Do konkursu stanęły m. innymi róże: ‘Minerwa’, ‘William Shakespeare 2000’, ‘Iwona’, ‘Wspomnienie Lata’, ‘Sebastian Kneipp’, ‘Lady of Shalott’, ‘Rose de Rescht’. Zwyciężyła odmiana ‘Jan Paweł II’. Ponad 30 % uczestników zabawy oddało na nią głos. Wszystkie róże w konkursie zapachowych pochodziły z nowo założonego  Rosarium ‘PAŁACYK”- Ogrodu Różanego Mieszkańców Gminy Sławno mieszczącego się przy nowej siedzibie Urzędu Gminy w Sławnie.  Nagrodami dla uczestników zabaw były sadzonki róż dostarczone przez szkółkę Rosarium Janiny i Adama Chodunów z Radlińca oraz koce w różane wzory.

3 stoliki pełne eksponatów róż biorących udział w Konkursie na najpiękniejszy zapach róży
Zwycięska róża ‘Jan Paweł II’

Wójt Gminy Sławno Ryszard Stachowiak, aktywny członek PTR, zadbał o przygotowanie stoiska promującego Polskiego Towarzystwo Różane w postaci czytelnego plakatu PTR-u, ulotek oraz kompletu wszystkich wydanych numerów Rocznika „RÓŻE”. Kolejne plany Gminy w promowaniu kultury różanej, to stanowisko różane na tegorocznych gminnych dożynkach oraz wyjazd mieszkańców Gminy Sławno na Święto Róży do Kutna- miasta róż we wrześniu 2022r.

Serdecznie gratulujemy mieszkańcom imprezy i różanego entuzjazmu!
PTR

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter