Forst (Lausitz), to niewielkie miasto niedaleko granicy z Polską. Wizyta tam nie jest kłopotliwa i może być jednodniową wycieczką, a można ją połączyć z odwiedzeniem transgranicznego Mużakowskiego Parku Krajobrazowego, wpisanego na listę UNESCO – opis parku.
W dniach 24 – 26 czerwca 2022 r. odbędzie się Festiwal Wschodnioniemieckiego Ogrodu Różanego w Forst i Noc 1000 Świateł. Impreza organizowana jest każdego roku w ostatni weekend czerwca. Będą pokazy fajerwerków, koncerty, imprezy rodzinne i przede wszystkim iluminacja świetlna. Szczegóły TUTAJ
Historia ogrodu
Na początku XIX w. kiedy Forst stało się centrum niemieckiego przemysłu sukienniczego i było nazywane Manchesterem Wschodu, a liczba mieszkańców znacznie wzrosła, zaistniała potrzeba podniesienia ich standardu życia poprzez m.in. stworzenia terenów zielonych do wypoczynku. W czerwcu 1913 roku, z okazji jubileuszu 25-lecia koronacji cesarza Wilhelma II, odbyła się w Forst pierwsza duża wystawa ogrodnicza połączona z pokazem róż, a w związku z tym, że trwała cztery miesiące, założono tu ogród różany. Wystawę zaplanowano początkowo jako imprezę jednorazową, a teren wydzierżawiono od hrabiego Henryka von Brühla. Później powstał w tym miejscu park dla mieszkańców miasta, a wystawy odbywały się wielokrotnie.
Parkiem zaopiekowało się Niemieckie Stowarzyszenie Miłośników Róż, które nadało mu już wówczas nazwę: „Wschodnioniemiecki Ogród Różany”, który w 2013 r. obchodził uroczyście 100. rocznicę powstania. W 2013 roku, na cześć hrabiego Brühl wyhodowano róże rabatowe upamiętniające jego osobę wraz z małżonką: ‘Hrabina Brühl’ i ‘Hrabia Brühl’.
fot. zielonametamorfoza.pl, róża ‘Hrabina Brühl’
Ogród liczy 17 ha powierzchni i posadzono w nim ok. 900 odmian róż, których każdego roku przybywa.
W 2013 roku został wyróżniony honorowym tytułem Najpiękniejszego Parku Niemiec. Samo miasto Forst nazywane jest w Niemczech Miastem Róż.
PTR