Park Mużakowski

Park Mużakowski to obiekt transgraniczny polsko-niemiecki został wpisany listę UNESCO w 2004 roku. Jest to największy park stylu angielskiego w Polsce i w Niemczech. Tereny parku rozciągają się po obu stronach Nysy Łużyckiej. Właścicielem i założycielem parku był książę Herman von Puckler-Muskau. Powstawał w latach 1815-1844. Ozdobą Parku Mużakowskiego jest zamek, obecnie Bad Muskau (po stronie niemieckiej), do którego można się dostać pobliskim przejściem granicznym w Łęknicy.

fot. Tomek Ciesielski

Jest tutaj wiele szczególnych, niezwykłej urody punktów widokowych. Do miejsc polecanych przez przewodników uwadze zwiedzających, należą między innymi Wiadukt, Most Książęcy, Most nad Wąwozem, Most Królewski z ażurową balustradą.

Park Mużakowski jest jednym z najbardziej rozległych europejskich zabytkowych parków krajobrazowych, liczy około 700. hektarów powierzchni, z czego ponad 500 ha przypada na tereny Polski, gmina Łęknica. Rozciąga się na naturalnie urozmaiconych terenach po obu stronach granicznej rzeki Nysy Łużyckiej, która rozcina przełomem potężną morenę czołową, nazwaną Łukiem Mużakowa.

Polska część parku uznana została w 2004 roku za Pomnik historii. W tym samym roku Park Mużakowski wpisany został na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, jako jedno z najwybitniejszych dzieł europejskiej architektury ogrodowej dziewiętnastego stulecia. Polską częścią parku zarządza Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie. Fundacja Fürst–Pückler–Park Bad Muskau odpowiada za część po niemieckiej stronie granicy.

Od lat 80. ubiegłego stulecia oba państwa objęły park wspólnym programem rewaloryzacji. Park Mużakowski odwiedza rocznie ponad 300 tysięcy turystów z wielu krajów. Można go zwiedzać pieszo, rowerem lub konno czy bryczkami.

Oprac. Renata Krochmal

wszystkie fotografie Tomek Ciesielski

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter