Arboretum w Wojsławicach

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego, Oddział Arboretum Wojsławice
58–230 Niemcza, Wojsławice 2
Tel. +48 696 137 984
Strona www: https://arboretumwojslawice.pl/

Ogród w Wojsławicach to magiczne miejsce, które każdego dnia i każdego roku wygląda inaczej. Jest interesujący we wszystkich porach roku  od wiosny, gdy swe piękno zaczynają pokazywać rododendrony, poprzez piwonie, kosaćce, liliowce, róże, hortensje i tysiące innych roślin posadzonych w kompozycjach, ale i regularnie kolekcjami – wszystkie bardzo czytelnie opisane, aby można było zapisać lub sfotografować nazwę rośliny, a następnie starać się o nią do własnego ogrodu.

Ze względu na mnogość i jakość kolekcji Arboretum w Wojsławicach skupia osoby, które co roku przyjeżdżają tutaj na święto wrzosowatych (RODOmania), Święto Piwonii, Święto Liliowców (HEMEROmania), Piknik Ogrodowe Smaki,  a jesienią Festiwal Traw i Kwiatów Kwitnących Jesienią oraz szereg innych wydarzeń organizowanych w Arboretum. W czasie imprez odbywa się mnóstwo wystaw, wykładów, koncertów związanych z roślinami, bohaterkami Święta. Opiekunowie kolekcji roślinnych zapraszają wtedy chętnych na spacer po Arboretum i oprowadzają, pokazując ciekawe rośliny, opowiadają o ich historii oraz o tym jak znalazły się w Wojsławicach. Każdego roku taki spacer jest niezwykle ciekawy, a rośliny pokazują za każdym razem coś nowego.

Taka sama frekwencja dopisuje kiedy swoje święto mają kolejne gatunki. Na stronie Arboretum opisano szczegółowo kolekcje roślin jakie znajdują się w Arboretum w Wojsławicach, a kalendarz kwitnienia roślin może pomóc w zaplanowaniu wizyty.

W Wojsławicach znajdziemy także kolekcję róż, która będzie powiększana.

Powierzchnię Arboretum systematycznie powiększano i w 2005 r. wynosiła 62 hektary. Nadal rekonstruuje się stawy i cieki wodne, zakłada systemy nawadniające, wytycza nowe alejki, a przede wszystkim sadzi wiele roślin, dzięki czemu ich liczba zwiększyła się w ostatnich latach wielokrotnie. W 2017 r. otwarto GEOretum, czyli zbiór skał i minerałów Dolnego Śląska na bazie lokalnego kamieniołomu, gdzie w bardzo interesujący sposób zaprezentowano bogactwo złóż tego regionu. W 2018 r. powstał Ogród Millenijny, zawierający m.innymi rośliny polskiej hodowli. Projekt jest nakierowany także na ochronę bioróżnorodności Dolnego Śląska, Polski i obszaru Europy Centralnej. “Polski Ogród Milenijny pomoże w tej ochronie, gdyż będzie zawierał kolekcje zachowawcze wybranych roślin ginących, zagrożonych i chronionych, a także godne zachowania krajowe odmiany roślin ozdobnych i sadowniczych – dziedzictwo polskich hodowców. To będzie nie tylko bank genów najbardziej wartościowych genetycznie roślin, ale też miejsce, gdzie będzie można zaprezentować turystom cenne przyrodniczo gatunki“– mówi Grzeszczak-Nowak. Projekt jest wieloetapowy i będzie realizowany jeszcze przez kilka lat.

Ogród Milenijny

Oprócz zadań naukowych jakie spełnia Arboretum w Wojsławicach, jednocześnie jest miejscem na wycieczkę dla całej rodziny. Na terenie ogrodu znajdziemy dużo ławek, leżaków, pniaków drzew przygotowanych dla strudzonych oglądaniem kolekcji. Można także położyć się na trawie, w cieniu drzew, a szczególnie jest to przyjemne w sadzie owocowym w porze kwitnienia lub owocowania. Warto dodać, że w czasie owocowania drzew osoby zwiedzające mogą zrywać owoce i jeść je do woli na miejscu.

Historia ogrodu

Początki ogrodu sięgają  1848 r., ale istotny dla dalszej historii parku był 1880 r. Właścicielem 150-hektarowego majątku w Wojsławicach został Fritz von Oheimb (1850–1928). Jemu to zawdzięcza park swój obecny charakter. Ten śląski ziemianin, wybitny znawca roślin, z wielkim wyczuciem oraz świetną znajomością miejscowych warunków glebowych i mikroklimatu przystąpił do przebudowy parku.

Pasją Fritza był ogród i właśnie jemu poświęcił całe swoje życie. Ten wielki pasjonat drzew i ogrodnictwa zgromadził bogate kolekcje roślinne. W 1920 r. uprawiał już ponad 4000 krzewów różaneczników w około 300 odmianach.  O sukcesie w uprawie tych trudnych roślin zadecydowały żyzne i kwaśne gleby, korzystny makro- i mikroklimat, ale przede wszystkim jego intuicja oraz wiedza ogrodnicza. W uznaniu zasług, jakie wniósł do aklimatyzacji, uprawy i popularyzacji tych roślin na Śląsku,  jedna z późno kwitnących odmian różanecznika fioletowego (Rhododendron catawbiense) została w 1906 r. nazwana, przez hodowcę T. J. Rudolfa Seidla, jego imieniem – ‘Von Oheimb Woislowitz’.

Fritz von Oheimb podejmował próby uprawy wielu mało znanych gatunków i odmian – pierwszy na Śląsku uprawiał w gruncie bez osłon na zimę klony palmowe (Acer palmatum), a jego kolekcja w 1924 r. obejmowała około 50 okazów i była dumą właściciela. Kilka z nich rośnie w Arboretum do dzisiaj. Liczba piwonii (Paeonia), jaką zgromadził, byłaby godna podziwu i dzisiaj, bowiem w 1921 r. posiadał ponad 500 odmian, po 3–7 roślin z każdej odmiany.

Niewielki park w Wojsławicach zyskał w czasach von Oheimba należną mu sławę i uznanie. W latach 20. XX w. stał się placówką doświadczalną Niemieckiego Towarzystwa Dendrologicznego. Postanowienia Konferencji Poczdamskiej o nowym podziale Europy zmieniły losy rodziny Oheimbów – 23 sierpnia 1946 r. musiała ona opuścić Wojsławice.

W 1977 r. Komisja Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce nadała parkowi w Wojsławicach rangę Arboretum, a w 1983 r. cały obiekt  (blisko 5 hektarów) wpisano do rejestru zabytków kultury. Od 1988 r. Arboretum w Wojsławicach jest filią Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego – obie instytucje połączyły się po prawie stu latach od pierwszych kontaktów Fritza von Oheimba z Ogrodem we Wrocławiu, któremu w 1890 r. przekazał kilka swoich pierwszych różaneczników.

Patrz więcej tutaj https://arboretumwojslawice.pl/historia-parku/

Na stronie Arboretum opisano szczegółowo kolekcje dostępnych roślin, a także znajduje się kamera oline która pokaże nam pogodę na miejscu.
W 2021 r. Komisja ds. Kolekcji Narodowych, złożona z botanicznych autorytetów, przyznała Wojsławicom 4 kolejne Certyfikaty Kolekcji Narodowych. Są to:
Kolekcja Narodowa Rodzaju Hortensja (Hydrangea) – obecnie to 661 taksonów

Kolekcja Narodowa Rodzaju Piwonia (Paeonia) – 537 taksonów

Kolekcja Narodowa Rodziny Oczarowate (Hamamelidaceae) – 162 taksonów

Kolekcja Narodowa Rodzaju Barwinek (Vinca) – 45 taksonów

Arboretum w Wojsławicach to miejsce, które koniecznie trzeba ująć w swoich planach wycieczek!

Opracowanie i fotografie w tekście Renata Krochmal, PTR

W obiektywie Tomka Ciesielskiego

Tomek Ciesielski zajmuje się fotografią od ponad 30 lat. Od kilkunastu lat specjalizuje się w fotografowaniu architektury krajobrazu, ogrodów, parków w Europie i w Polsce. Zawodowa aktywność realizuje się głównie poprzez fotografię i film, zaś pasja do edukacji, prowadzenia warsztatów i szkoleń stała się ważnym elementem rozwoju zawodowego.  W 2008 roku Tomek został pierwszym polskim fotografem, członkiem dwóch branżowych stowarzyszeń skupiających: autorów książek, wydawców, fotografów i filmowców, Garden Media Guild oraz Professional Garden Photographers` Association.
Tomek stale współpracuje z Royal Horticultural Society, National Trust oraz National Garden Scheme.
W 2018 roku powołał do życia Fundację FRACTAL, która jest inicjatorem i organizatorem Areny Krajobrazu i Weekendu Otwartych Ogrodów – wydarzeń związanych z architekturą krajobrazu i ogrodami.
Działa aktywnie w Polskim Towarzystwie Różanym i jest członkiem Zarządu PTR.

Kontakt : TOMEK CIESIELSKI e-mail : ; tel.+48 602 539 559
FB Istagram YouTube

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter