Cięcie róż historycznych – wg grup i gatunków

Róże francuskie (Rosa gallica)

Tniemy po kwitnieniu w lipcu. Usuwamy stare pędy u nasady i skracamy młode przyrosty o 1/3- 1/2 długości. W przypadku starszych krzewów z dużą ilością pędów możemy użyć sekatora do żywopłotu i przyciąć krzew na równą wysokość. Takie cięcie na jednym poziomie daje ładny, uporządkowany efekt. 

Róże damasceńskie (Rosa x damascena)

Odmiany kwitnące jednorazowo: przycinamy po kwitnieniu w lipcu. Usuwamy starsze pędy, aby pobudzić krzew do wzrostu od dołu. Następnie formujemy różę do odpowiedniej wielkości, jaka nam odpowiada. Odmiany powtarzające kwitnienie: przycinamy na początku wiosny, skracając 1/2 długości pędów. Po pierwszym kwitnieniu w lipcu przycinamy ponownie o 1/3 długości.

Róże białe (Rosa x alba)

Tniemy po kwitnieniu w lipcu. Skracamy długie pędy jednoroczne o 1/3 – 1/2 długości. Część starych pędów można wyciąć u podstawy, aby pobudzić krzew do wytwarzania nowych pędów od dołu.

Róże stulistne (Rosa x centifolia)

Tniemy po kwitnieniu w lipcu. Usuwamy stare pędy u nasady i skracamy młode przyrosty o 1/3- 1/2 długości. W przypadku starszych krzewów z dużą ilością pędów możemy użyć sekatora do żywopłotu i przyciąć krzew na równą wysokość. Takie cięcie na jednym poziomie daje ładny, uporządkowany efekt.

Róże mchowe (Rosa muscosa)

Odmiany kwitnące jednorazowo: Przycinamy po kwitnieniu w lipcu. Skracamy długie, młode przyrosty o połowę, a krótkie, boczne pędy do 2-3 pąków. Odmiany powtarzające kwitnienie: przycinamy na początku wiosny. Skracamy pędy o połowę. Usuwamy część starszych pędów u podstawy oraz części martwe i chore. Nadajemy różom zgrabny kształt, ponieważ w przeważającej większości są to silnie rosnące krzewy.

Róże portlandzkie

Przycinamy na początku wiosny, gdy rośliny są uśpione. Usuwamy wszystkie martwe i chore pędy. Zeszłoroczne przyrosty przycinamy o połowę. Starsze krzewy możemy prześwietlić, wycinając ze środka najstarsze 2-3 pędy. Po pierwszym i kolejnym kwitnieniu przycinamy kwiatostany wraz z 2-3 liśćmi poniżej.

Róże burbońskie (Rosa bourboniana)

Większość odmian przycinamy lekko po zimie. Gdy rośliny są uśpione, na początku wiosny, usuwamy martwe i chore części. Po pierwszym kwitnieniu lekko formujemy krzewy. Róże burbońskie mogą wypuszczać długie i nieuporządkowane pędy na początku lata. Po czerwcowym kwitnieniu skracamy je o połowę długości lub niżej. Wtedy wypuszczają dużo przyrostów bocznych i kwitną obficie w drugiej połowie lata. Po każdym kwitnieniu usuwamy kwiatostany z 2-3 liśćmi wyrastającymi poniżej.

Róże chińskie

Przycinamy po zimie, gdy rośliny są uśpione. Usuwamy martwe i chore drewno i lekko formujemy krzewy. Róże chińskie nie lubią mocnego cięcia. Krzew formuje się samoistnie i naturalnie zagęszcza. Usuwamy przekwitłe kwiatostany aby wydłużyć kwitnienie i nie dopuścić do tworzenia nasion.

Róże pnące

Stare i nowoczesne odmiany, tniemy gdy rośliny są uśpione, usuwając martwe i chore gałęzie. W razie potrzeby usuwamy bardzo stare pędy u nasady krzewu. Po kwitnieniu formujemy cały krzew do pożądanego rozmiaru. Przekwitnięte kwiatostany przycinamy z 2-3 liśćmi wyrastającymi poniżej.

Róże piżmowe (Rosa moschata)

Przycinamy po zimie, gdy rośliny są w stanie uśpienia. Skracamy zeszłoroczne pędy o 1/3 długości. Usuwamy 1-2 najstarsze pędy u podstawy krzewu. Usuwamy martwe, chore i krzyżujące się pędy. Po pierwszym kwitnieniu w lipcu, usuwamy przekwitnięte kwiatostany aby pobudzić różę do ponownego kwitnienia.

Remontantki (Hybrid Perpetuals)

Przycinamy po zimie, gdy rośliny są uśpione. Nadajemy różom pożądany kształt i rozmiar. Boczne pędy tniemy, jak mieszańce herbatnie pozostawiając 3-5 oczek od nasady.

Róże ‘Noisetta’

Przycinamy po zimie, gdy rośliny są uśpione. Skracamy wszystkie pędy o około 1/4. Usuwamy chore i martwe części. Przekwitnięte kwiatostany przycinamy z 2-3 liśćmi wyrastającymi poniżej. 

Polianty

Przycinamy po zimie, gdy rośliny są uśpione. Wszystkie pędy skracamy o połowę. Przekwitnięte kwiatostany przycinamy z 2-3 liśćmi wyrastającymi poniżej, podobnie jak współczesne róże rabatowe.

Ramblery

Przycinamy po kwitnieniu w lipcu. Skracamy tylko tyle, aby zachować pożądany rozmiar krzewu. Usunięcie bardzo starego drewna zachęci do wyrastania młodych przyrostów u nasady krzewu. Regularnie przypinamy długie pędy do odpór.

Róże parkowe i mieszańce R. rugosa

Przycinany tylko końce pędów i nadajemy im pożądaną wielkość. Odmiany powtarzające kwitnienie bardzo szybko tworzą kolejne pąki i kwitną praktycznie całe lato więc nie musimy skracać im pędów w sezonie. Co kilka lat odmładzamy krzewy wycinając w marcu lub w lipcu najstarsze 2-3 pędy nad ziemią.

Ewa Jarmulak

Prowadzi stronę o różach rozarium.org oraz sprzedaż wysyłkową róż https://rozarium.eu/

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter