W minioną niedzielę, 11 lipca 2021 roku, członkowie PTR mieli przyjemność uczestniczyć w XXIV Święcie Róż w Końskowoli. W imprezie tej brało udział całe miasto, wszak to miejscowość z długą tradycją uprawy róż, niemal zagłębie różane, w którym róże produkowane są dom w dom. Program imprezy był interesujący, ale zwłaszcza dwa punkty święta były najciekawsze, a więc chrzest nowej odmiany róży i konkurs różany.
Ale nim przejdę do zrelacjonowania tych dwóch najważniejszych punktów programu, muszę napisać parę słów o wspaniale przygotowanej do święta i wspaniale świętującej Końskowoli. Najbliższą okolicą imprezy stał się rynek, odnowiony ratusz i kościół, skwery wokół obsadzone różami, na rynku namioty wystawców, a w nich sprzedaż własnoręcznie przygotowanych przysmaków, punkt plecenia różanych wianków, gdzie za niewygórowane wynagrodzenie można było kupić przepiękny wianuszek dopasowany do własnej głowy, twórczość artystyczna pensjonariuszy Domu Dziennego Pomocy. Wisienką na torcie były przechadzające się wśród uczestników imprezy Panie w dawnych strojach, tak wspaniale pasujące do zabytkowej miejscowości.
Uroczystość nadania imienia róży, to niezwykły moment dla wszystkich zaangażowanych w to osób, a więc osoby hodowcy czyli Łukasza Rojewskiego i Tadeusza Pałki, który był spiritus movens, czyli siłą sprawczą całego zdarzenia. To dzięki niemu ta siewka otrzymała piękne imię ‘Księżna Izabela’ ku chwale i ku pamięci księżnej Izabeli Czartoryskiej, niezwykłej ogrodniczki, miłośniczki roślin i Pani na Pożogu, jej podpuławskiego folwarku.
Należy wspomnieć pana Wójta Stanisława Gołębiowskiego, gdyby nie jego życzliwość i zaangażowanie pracowników GOK w Końskowoli, być może nie doszłoby to tego zaszczytnego zdarzenia.
Siewka która miała wkrótce otrzymać godne imię, jest wynikiem krzyżówki dwojga wspaniałych rodziców, ze strony matecznej jest nią ‘Carefree Beauty’ syn. ‘Katy Road Pink’ (Dr. G. Buck 1976), dawcą pyłku czyli ojcem jest ‘Lydia Freimane’ (Rugosa – hybr, Roberts Abolins 1965). Bardzo ciekawi i mało znani w ogrodach rodzice, dawcy wspaniałych genów, bo po stronie matecznej mamy geny trzech niezwykłych odmian ‘Apple Jack’, historycznej ‘Queen Elisabeth’ i ‘Prairie Princess’, a po stronie ojcowskiej wigor R.rugosa
Wg hodowcy róża ta rośnie do wysokości około 1 metra, jest zdrowa, mrozoodporna. Jej kolejnym atutem jest ciemno różowy kolor, pełność kwiatów i ich zapach.
Rodzicami chrzestnymi była prof. Bożena Matysiak i Lucjan Kurowski nestor tutejszych szkółkarzy, właściciel znanej firmy Szkółki Kurowscy. Uroczystość chrzcin swoimi osobami uświetnili również Królowa Róż wybrana w konkursie różanym miasta Kutno, partnerskiej miejscowości dla Końskowoli.
Po koncercie orkiestry dętej gminy Końskowola nastąpił długo oczekiwany moment czyli rozstrzygnięcie konkursu na Najpiękniejszą Różę Wystawy, Róża Miss Publiczności oraz Profesjonalny Konkurs Różany poprowadzony przez Sekcję Konkursową PTR w osobach Wioletty Pisarskiej przewodniczącej, członków Anny Szpakowskiej, Bernadetty Piegat, Justyny Gryz. Aby konkurs mógł się odbyć, poprzedził go czas mozolnej pracy całego zespołu florystów i wolontariuszy, następnie czas pracy Sekcji Konkursowej, której członkinie oceniały jednoodmianowe bukiety róż według 5 kryteriów:
– Ogólne wrażenie
– Kolor
– Substancja płatków czyli dla nie wtajemniczonych, turgor płatków i ich mięsistość
– Liść, łodyga, proporcje – brak szkodników, wygryzień, brak objawów chorobowych
– Rozmiar i forma kwiatu, stopień jego rozwinięcia, który powinien mieścić się w przedziale 1/2-3/4 oraz jego wybarwienie
I tak tytuł Najpiękniejszej Róży zdobyła odmiana ‘Piano’ Pana Tomasza Krzyżanowskiego.
W profesjonalnym konkursie po uwzględnieniu 5 wyżej wymienionych kryteriów tytuł Złotej Róży zdobyła odmiana ‘Ibiza’ z 88 pkt, a statuetka Złotej Róży trafiła do naszej koleżanki z PTR Janiny Chodun ze szkółki Rosarium.
Zwyciężczyni Srebrnej Róży, to ‘Dominica’ i ta również trafiła do Janiny Chodun, reprezentującej szkółkę Rosarium.
Tytuł Brązowej Róży zdobyła ‘Piano’ a statuetka powędrowała do Tomasza Krzyżanowskiego.
Komisja ustaliła również 5 wyróżnień dla kolejnych odmian i tak:
‘Carcassonne’ i ‘Look Good Feel Better’ na ręce Pana Andrzeja Białka
‘Piano’ wyróżnienie dla Pani Bożeny Zięby
‘Sirius’ i ‘Mrs. John Laing’ na ręce Janiny Chodun
Po konkursie różanym organizatorzy zaplanowali jeszcze program artystyczny w postaci koncertów i pokazu tańca dawnego w wykonaniu zespołu Kutnowska Grupa Tańca Dawnego La Danse. Panie z Kutna pokazały niezwykły kunszt taneczny, przepiękne stroje i dodatkowo wielkie, wielkie brawa za wytrzymałość w skwarze w tak ciężkich i wielowarstwowych strojach.
Małgorzata Kralka