To tytuł wystawy, która miała miejsce w dniach 10-13 czerwca w Zamku Królewskim w Warszawie. Obejrzało ją tysiące osób. Po długim okresie lockdownu i restrykcji odwiedzający mogli doświadczyć siły roślin i piękna przyrody na Królewskiej Wystawie Kwiatów realizowanej pod hasłem Muzeum w zgodzie z naturą. Nie mogło tam zabraknąć królowej kwiatów – róży, która została wyeksponowana w strefie Róż-norodność dzięki współpracy Urzędu Miasta Kutno, Kutnowskiego Domu Kultury, Polskiego Towarzystwa Różanego oraz mistrzyń florystyki Beaty Bychowskiej i Małgorzaty Szwagiel.
Do jej wykonania użyto ponad 100 odmian róż ogrodowych, 500 szt. róż ciętych i setki innych roślin towarzyszących. Pokazano różę w wielu odsłonach, barwach, kolorach, a wyjątkowy zapach można było poczuć dzięki różom dostarczonym przez Parfum Flower Company. Koncepcja aranżacji strefy oparta była na kilku elementach, które stworzyły idealnie skomponowaną całość.
Z zieleni i kwiatów powstał tajemniczy ogród gdzie praca ogrodnika połączyła się z wyobraźnią florysty. Dekoracyjne ławki, bramy i siedziska od School of DecoArtSize Design – by Gabi Prządka oplecione bujną zielenią i porośnięte kwiatami stworzyły magiczną przestrzeń, w której można było poczuć się jak w raju.
Bogactwo, odmienność oraz piękno samych kwiatów pokazano w ekspozycji Portret Róży autorstwa Agnieszki Dąbrowskiej Walczak z KDK, będącej galerią, w której zapachowym odmianom róż ogrodowych zamkniętym w ramach – pudełkach, towarzyszyły cytaty o róży i historyczne ilustracje botaniczne.
Całość skoordynowała i opracowała koncepcyjnie Weronika Lenarczyk – zastępca dyrektora Kutnowskiego Domu Kultury i wiceprezes Polskiego Towarzystwa Różanego, która ściśle współpracowała przez ostatnie miesiące z kuratorem wystawy Moniką Drąg z Zamku Królewskiego w Warszawie. Kwiaty dostarczyły między innymi szkółki należące do PTR.
Wystawę zwiedziły, w towarzystwie Weroniki Lenarczyk, Matki Crzestne róży ‘Królowa Warszawy’ Małgorzata Walewska oraz Mireille Steil.
PTR