pod hasłem ,,Muzeum w zgodzie z naturą” odbędzie się w przestrzeni Arkad Kubickiego i w Ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie w dniach 10 – 13 CZERWCA 2021.
Dla uczczenia Jubileuszu 50-lecia odbudowy, Zamek Królewski w Warszawie i jego Ogrody zyskują nową królową w Ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie.
Jej Wysokość ‘Królowa Warszawy’ to polska odmiana róży, która zostanie oficjalnie zaprezentowana podczas KRÓLEWSKIEJ WYSTAWIE KWIATÓW zaplanowanej w dniach 10-13 czerwca. Oficjalne nadanie imienia nowej odmianie odbędzie się w sobotę 12 czerwca w Ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie o godz.12:00. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Małgorzata Walewska.
INFORMACJE
Termin i miejsce: 10-13 czerwca 2021 r. Arkady Kubickiego, Ogrody Zamku Królewskiego w Warszawie
Organizator: Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum. Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej
Wstęp na Wystawę: w godzinach 10.00 – 20.00, płatny 10,00 zł, ulgowy 5,00 zł
Wstęp do Ogrodów: w godzinach 10.00 – 21.00, bezpłatny
‘Królowa Warszawy‘
Róża Zamku Królewskiego w Warszawie ‘ Królowa Warszawy’ (synonimy : ‘Queen of Warsaw’, ‘Reine de Varsovie’), to niezawodna róża rabatowa o eleganckich, dużych kwiatach (średnica 12 cm) o barwie perłowego, bardzo delikatnego różu. W pełnym rozkwicie ukazuje złociste centrum pręcików, otoczone koroną pofalowanych płatków. Kwiaty ułożone w wiechy stopniowo się otwierają zapewniając długi okres dekoracyjności. Pachną korzennie i są odporne na uszkodzenia deszczem. Przycięte powtarzają pięknie kwitnienie. Krzewy są zgrabne, zwarte o wysokości 80-110 cm i szerokości 60-70 cm. Odmiana jest wysoce odporna na choroby grzybowe i w pełni mrozoodporna. Polecana zarówno do ogrodów jak i rabat parkowych.
Autorem nowej odmiany jest Łukasz Rojewski – polski hodowca, pasjonat róż, założyciel i członek władz Polskiego Towarzystwa Różanego. Rodzice nowej odmiany to: [
(‘Morgengruss’ x ‘Constance Spry’) x (‘Morgengruss’ x ‘Comte de Chambord’).
KRÓLEWSKA WYSTAWA KWIATÓW
Pod hasłem ,,Muzeum w zgodzie z naturą” odbędzie się w przestrzeni Arkad Kubickiego i w Ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie. Wiodące tematy – Róża i Bioróżnorodność będą pretekstem do stworzenia aranżacji i opowieści, które wprowadzą odwiedzających w pełne piękna i inspiracji światy: łąki, ziół, róż i ogrodowych inscenizacji oraz florystycznych dzieł w wykonaniu mistrzów sztuki układania kwiatów.
Wystawa pozwoli zwiedzającym doświadczyć piękna, radości, pozytywnych emocji. Stanie się także odpowiedzią na potrzebę odreagowania stresu, interakcji i realnego doświadczenia spotkań po miesiącach ograniczeń i izolacji. Bogactwo barw, form, zapachów, nie tylko pobudzi zmysły i wyobraźnię, ale też podkreśli znaczenie bioróżnorodności, szacunku do natury i jej korzystny wpływ na nasze zdrowie i styl życia.
Wystawa łączy inspiracje przyrodą, historią sztuki, botaniczne fascynacje i odkrycia ogrodnicze. Jednocześnie nie pomija aktualnych wyzwań związanych ze zmianami klimatu, koniecznością dbania o naturę i jakość życia mieszkańców miast. To wszystko stanie się kanwą dla artystycznej wyobraźni architektów krajobrazu, ogrodników i florystów, którzy łączą siły i talenty by w przestrzeni Arkad Kubickiego i Ogrodów zaaranżować wyjątkowe sceny, instalacje i kompozycje.
Arkady podzielone zostały na strefy tematyczne. Każda z nich kryje inne przesłanie, prezentuje różne spojrzenie na ogród, kwiaty i sztukę. Ogrody z okazji Wystawy zyskają również nową odsłonę – zaprezentowane zostaną rzeźby, dekoracje różane i formy florystyczne W ich zakamarkach będzie można odkryć piękno form i niezwykłe niespodzianki, a także odpocząć w zielonej przestrzeni.
Wystawy:
- MOC BIORÓŻNORODNOŚCI – naturalistyczna aranżacja pokazująca piękno i wartości łąk i dzikich zbiorowisk,
- SIŁA ZIÓŁ – inspirowana klasztornym wirydarzem i zdobywaną od wieków wiedzą we współczesnym wymiarze,
- RÓŻ-NORODNOŚĆ – bogaty i różnorodny świat róż – od krzewów rabatowych, angielskich
i miejskich po zachwycające kompozycje mistrzyni florystyki Małgorzaty Szwagiel, - CZTERY PORY ROKU W OGRODACH – rzeźbiarska i florystyczna symbolika pór roku zatopiona w bujnej ogrodowej scenografii,
- KRÓLOWA WARSZAWY – premierowa prezentacja nowej odmiany róży Zamku Królewskiego
w Warszawie, - FLORYSTYCZNE ARCYDZIEŁA – piękno i wyjątkowość kwiatów w interpretacji florystów pod kierunkiem mistrza florystyki Macieja Krzusa
- MUZEUM NATURY – żywe obrazy kwiatowe inspirowane malarstwem w realizacji zespołu florystów pod wodzą mistrzyni florystyki Marioli Miklaszewskiej,
- ZIELONA STRONA MIASTA – miasto pełne zieleni, która jest integralnym i niezbędnym składnikiem tkanki miasta tworzącym jakościową przestrzeń życia jego mieszkańców,
- OGRODY ZAMKU KRÓLEWSKIEGO W WARSZAWIE – nowe aranżacje, rzeźby i niespodzianki oraz instalacje florystyczne „Żywioły Natury” wykonane przez mistrzynie florystyki Annę Kurnik, Izę Nobis oraz Magdalenę Kabała-Pachuc.
W programie imprezy:
12 CZERWCA GODZ. 11.15
- Uroczystość nadania imienia nowej odmianie róży ‘Królowa Warszawy’ z udziałem Małgorzaty Walewskiej
- Otwarcie Królewskiej Trasy Ogrodowej
- Wręczenie nagród Polskiego Towarzystwa Różanego
“Królewski Ogród Doskonałości” - Koncert muzyki klasycznej
10-13 CZERWCA
- MOC BIORÓŻNORODNOŚCI – KWIATOWA ŁĄKA
- SIŁA ZIÓŁ – ROŚLIN LECZNICZYCH
- RÓŻ – NORODNOŚĆ – KOMPOZYCJE Z RÓŻ I ROŚLIN PACHNĄCYCH
- CZTERY PORY ROKU W OGRODACH – SYMBOLIKA RZEŹB W OGRODOWEJ SCENERII
- KRÓLOWA WARSZAWY – PREZENTACJA RÓŻY ZAMKU KRÓLEWSKIEGO W WARSZAWIE
- FLORYSTYCZNE ARCYDZIEŁA – POKAZY I KOMPOZYCJE MISTRZÓW FLORYSTYKI
- MUZEUM NATURY – KOMPOZYCJE Z KWIATÓW NAWIĄZUJĄCE DO WIELKICH DZIEŁ MALARSTWA
- ZIELONA STRONA MIASTA – PRZESTRZEŃ W ZGODZIE Z IDEĄ ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
- OKOLICZNOŚCIOWA ARANŻACJA OGRODÓW
12 CZERWCA GODZ. 10:00 – 18:00
13 CZERWCA GODZ. 10:00 – 16:00
- SPRZEDAŻ ROŚLIN W KRÓLEWSKICH OGRODACH
- KONFERENCJA “W ZGODZIE Z NATURĄ” – POKAZY FLORYSTYCZNE MISTRZÓW FLORYSTYKI I WYKŁADY O TEMATYCE OGRODOWEJ
W sobotę i niedzielę 12-13 czerwca w ramach bogatego programu wydarzeń odbędą się pokazy, prezentacje, plenerowe zabawy.
Zapraszamy w imieniu organizatorów również do STREFY SPRZEDAŻY ulokowanej w północnej części Ogrodów, z możliwością zakupu krzewów, róż, bylin, ziół, kwiatów, bukietów i ogrodowych akcesoriów, a także różanych kosmetyków i Biuletynów „Róże” nr 2,3,4-6 wydawanych przez PTR.
W Strefie Sprzedaży będą zlokalizowane następujące punkty:
- Ewa Jarmulak- Rozarium – kosmetyki różane
- Monika Ćwik – Galanteria Ogrodnicza
- Szkółka Róż Tadeusz Pałka – sprzedaż róż
- Rosarium – sprzedaż róż
- Manufaktura Różana z Końskowoli – sprzedaż różanych konfitur
- Galeria Efekt – biżuteria z żywicy
PTR