“Polskie Towarzystwo Miłośników Róż 1958-2000” – zaproszenie do lektury książki

Polskie Towarzystwo Miłośników Róż działało ponad 40 lat. Jego historię zebrała pani prezes Irena Gołębiowska w książce pt „Polskie Towarzystwo Miłośników Róż  1958 – 2000” wydanej w 2005 r. w nakładzie 300 egzemplarzy. Publikacja ta jest  obecnie praktycznie nie do zdobycia w wersji papierowej. Dla zainteresowanych czytelników udostępniamy książkę “Polskie Towarzystwo Miłośników Róż 1958-2000” w wersji  PDF bezpłatnie pod linkiem: https://bit.ly/4g3Qc3h , albo przy wykorzystaniu QR code.

Irena Gołębiowska zawsze powtarzała, że nie założyła Polskiego Towarzystwa Miłośników Róż – powstanie Towarzystwa zainicjował  pan Kazimierz Walter w 1958 roku w Szczecinie. Ale śmiało można powiedzieć, że bez pani prezes Ireny Gołębiowskiej nie byłoby takiego Towarzystwa jakie znamy – przez ponad 40 lat prowadziła je z niewyczerpaną energią i nieustannymi świetnymi pomysłami.  Miała wizję, niespożytą chęć do działania i umiejętność pociągnięcia za sobą innych, dla dobra wspólnego. Idea płynęła z serca: róże sprawiają, że życie każdego człowieka może być piękniejsze i dlatego trzeba się tym pięknem dzielić.

Pod przewodnictwem Ireny Gołębiowskiej odbyło się około 50 ogólnopolskich wystaw, sympozjów, konkursów które odwiedziło ponad milion osób. Towarzystwo rozdawało szkołom, miastom i ogrodom  krzewy podarowane bezpłatnie  przez hodowców, prowadziło wykłady, wydawało poradniki, uczestniczyło w akcjach dobroczynnych w Polsce i za granicą; było obecne w międzynarodowym środowisku różarskim. W tej działalności brało udział mnóstwo osób – społecznie czyli dobrowolnie i bezpłatnie.

Ostatnią ogólnopolską  wystawę  Irena Gołębiowska zorganizowała w 1999r. w Starej Pomarańczarni – miała wtedy 86 lat. Potem zajęła się spisaniem na podstawie zebranych dokumentów historii Towarzystwa – od 1958 r do 2000 roku. Dzięki temu możemy teraz szczegółowo zapoznać się z różnymi rodzajami działalności i wydarzeń. Książka zawiera również biogramy i wspomnienia 30-tu kluczowych osób – warto przeczytać!

                                                                             Agnieszka Górska (wnuczka Ireny Gołębiowskiej)

Za pomoc w udostępnieniu książki Polskie Towarzystwo Różane składa podziękowania Pani Bożenie Gajewskiej, która jest animatorką kultury, Społecznym Opiekunem Zabytków i od wielu lat aktywnie działa na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego regionu kutnowskiego.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter