Relacja z wycieczki „Różane Parki Europy”, czerwiec 2023 r. – PRZYSTANEK 1
Na wycieczkę wyruszyliśmy 12 czerwca z 4 miejsc zbiórki: Bydgoszcz, Poznań, Łódź i Wrocław.
Pierwszym różanym miejscem, które odwiedziliśmy było trzecie najstarsze europejskie rosarium Europa Rosarium w mieście Sangerhausen w górach Harzu, w landzie nazwanym Saksonia Anhalt.
Pogoda dopisała, lepszej nie moglibyśmy sobie wymarzyć. Róże w pełni kwitnienia, miejsce szacowne, z największą kolekcją róż, która na dzień dzisiejszy liczy sobie 8500 odmian i gatunków rozlokowanych na 13 hektarach, w większości świetnie utrzymanych okazów. Te, które były na pierwszy rzut oka słabej kondycji, bo były i takie (!), to rarytasy pierwszej wody, czyli odmiany starsze, nie występujące w katalogach ani w ogrodach, a wymagające zachowania dla następnych pokoleń.
Rarytasy różane, to odmiany niespotykane ani w ogrodach ani w katalogach, obiekty pożądania przez kolekcjonerów, którzy jak w każdej dziedzinie kolekcjonerskiej, poszukują tzw. białych kruków. A z drugiej strony są to często odmiany słabe, niekoniecznie najlepsze, ale stanowią często punkty milowe w hodowli róż i są naszym dziedzictwem światowym, ich hodowcy już nie żyją, a one słabo, ale wciąż funkcjonują, dając świadectwo pracy poprzedników dzisiejszych hodowców, którzy korzystają z dorobku wcześniejszych pokoleń. Trzeba wiedzieć, że wszystkie odwiedzane przez nas miejsca pełniły rolę banków genów, czyli miejsc, gdzie uprawia się dalej odmiany wyparte z powszechnego obiegu i jednym z zadań tych miejsc jest zachować je dla dalszych pokoleń, jako nasze dziedzictwo.
Cały ten potężny i ekscytujący zbiór został podzielony na grupy historyczne, botaniczne i na dział mieszańców od nich pochodzących, jak i na dział odmian współczesnych. Imponujące wrażenie robi sektor róż pnących – ramblerów i klimberów rozpiętych na słupach i wszelkich innych wymyślnych podporach. Nie można nie wspomnieć o licznych dziełach sztuki z wyczuciem porozstawianych w różnych miejscach ogrodu. Bardzo mi się podobał pomysł rozmieszczenia w różnych partiach ogrodu starych zdjęć ilustrujących te miejsca sprzed ponad 100 lat.
Wyjątkowo miłe wrażenie robi woda w ogrodzie, zwłaszcza w upalny dzień. Europa Rosarium zapewnia i to, z jednej strony mały przytulny staw z liliami wodnymi, na liściach których wygrzewają się żaby zielone oraz z irysami z grupy spuria, jak i duży staw, w którym pływają oswojone duże kolorowe ryby.
Rosarium w Sangerhausen, to nie tylko róże, a też kilkaset gatunków drzew ozdobnych. Wszystkie te rośliny można oglądać z bliska, dotknąć, powąchać, spacerując po szerokich alejkach. W rosarium można zobaczyć bardzo liczne przykłady łączenia bylin z różami jak i rabaty różane w monokulturze. Liczne ławeczki i altanki umożliwiają odpoczynek po intensywnym zwiedzaniu, a pobliska restauracja oferuje smakowite dania, zaś w sklepie z pamiątkami można zaopatrzyć się w książki i różane bibeloty.
Na pofałdowanym terenie ogrodu w ciągu dnia pracuje stale 22 ogrodników dbających o kolekcję roślin.
Jeszcze kilka pięknych róż z Europa Rosarium.
Odmiany piżmowe przebojem wchodzą na rynek i zaczynają być coraz bardziej rozpoznawalne. Charakteryzują się najczęściej dużymi wiechami drobnych pełnych, albo pojedynczych kwiatów – w zależności od odmiany. Powstały na drodze poszukiwań bujnych i wielokrotnie kwitnących, zdrowych oraz mrozoodpornych odmian krzaczastych nadających się tylko do uprawy w ogrodzie. Poniżej parę ciekawych, mniej znanych odmian piżmowych różnych hodowców, którzy podjęli się tego zadania. Rosarium w Sangerhausen posiada bardzo dużą kolekcję tych bezpretensjonalnych odmian :
Jacqueline Hummery (L.Lens 1995)
Professeur Christian Cabrol (Lefebvre 1995)
Frau Sophie Meyerholz ( M.Vogel 1942)
Geheimrat dr. Mittweg ( P.Lambert 1909)
Belinda( A.Bentall 1936)
Prosperity ( J.Pemberton 1919)
Chami (J.Pemberton 1929)
Autumn Delight (A.Bentall 1933)
Stephanie d’Ursel (Lens-Roses 2015)
Vilderode (Ann Velle przed 2005)
Leipzig (Kordes &Sohne 1939)
Tekst i zdjęcia Małgorzata Kralka