Otwarcie 20.Światowego Kongresu Różanego w Fukujamie

18 maja 2025r. dokonano uroczystego otwarcia 20. Światowego Kongresu Różanego. Przedstawicielem Polskiego Towarzystwa Różanego na Konwencji jest Łukasz Rojewski, a w Fukujamie są również Grażyna i Andrzej Furman, których ogród Aflopark w Pabianicach jest jednym z kandydatów do nagrody „Award of Garden Excellence” przyznawanej przez WFRS.
Uroczystość przywitania uczestników oraz otwarcia Kongresu miała wspaniałą, narodową oprawę.

Przyjęcie powitalne uczestników Konwencji Różanej przed Muzeum Sztuki w Fukuyama City
Przed ceremonią otwarcia Konwencji Rózanej w dniu 19 maja 2025r.

Ceremonia otwarcia odbyła się  w największej sali koncertowej w Fukuyamie. Honorowym gościem konferencji jest cesarska wysokość księżniczka Tomohito Mikasa, a towarzyszył jej gubernator prefektury Hiroszima Hidehiko Yuzuki.

uczestnicy Konferencji, a wśród nich Łukasz Rojewski
Hall of Fame Roses 'Gertrude Jekyll’ hod. David Austin
część artystyczna ceremonii otwarcia – koncert zespołu grającego na różnego rodzaju bębnach. Zrówno instrumenty jak i muzyka prezentowały kulturę Japonii.

Otwarcie Konwentu – zobacz Film

Łukasz Rojewski relacjonuje: Ten taniec jest najbardziej dostojnym i eleganckim ze wszystkich tańców Bon w Japonii. Taniec odbywa się w środku lata i jest hołdem dla przodków, którzy już odeszli. Nie potrafię tego powiedzieć. Rozumiem całość, ale czuję godność i szacunek.

Taniec japoński – zobacz Film

W Kongresie uczestniczą m.innymi: Australia, Belgia, Kanada, Chile, Chiny, Dania, Francja, Niemcy, Islandia, Indie, Włochy, Japonia, Luksemburg, Holandia, Nowa Zelandia, Polska, Republika Korei, Republika Południowej Afryki, Rumunia, Słowenia, Szwecja, Szwajcaria, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Urugwaj.

Światowy Kongres Różany to międzynarodowa konferencja poświęcona różom, organizowana co trzy lata przez Światową Federację Towarzystw Różanych. Wydarzenie to gromadzi około 600–700 uczestników z całego świata, w tym badaczy, producentów, pasjonatów i artystów zajmujących się różami.
Kongres stanowi platformę do omawiania różnorodnych wyzwań oraz strategii promowania wiedzy, postępów w badaniach i ustalania standardów w zakresie klasyfikacji róż, kryteriów ocen konkursowych i wielu innych aspektów. To prestiżowe wydarzenie ma ogromny wpływ na świat róż.

Podczas kongresu przedstawiciele stowarzyszeń różanych z całego świata uczestniczą w pracach różnych komisji, realizując cele Światowej Federacji Towarzystw Różanych. Kongres sprzyja także wymianie informacji między pasjonatami róż z całego świata. Uczestnicy mogą brać udział w wykładach o najnowszych osiągnięciach w dziedzinie róż oraz zwiedzać ogrody w kraju gospodarza. W ramach kongresu odbywają się również prestiżowe wydarzenia, takie jak przyznanie nagród „Award of Garden Excellence” czy wybór nowych członków do „Hall of Fame Róż”.
Światowy Kongres Różany nie tylko wspiera współpracę międzynarodową, ale również służy jako platforma dzielenia się wiedzą, promowania badań i ustalania globalnych standardów w społeczności miłośników róż. Jest to wydarzenie o dużym prestiżu, wnoszące znaczący wkład w światową promocję i rozwój róż.

Podczas 18. Światowego Kongresu Różanego, który odbył się w 2018 roku w Kopenhadze w Danii, doceniono ponad 60-letni wysiłek Fukuyamy w tworzeniu miasta dedykowanego różom oraz promowaniu „Ducha wspólnoty poprzez róże”, który kładzie nacisk na współczucie, życzliwość i wzajemną pomoc. W rezultacie zdecydowano, że to właśnie Fukuyama będzie gospodarzem jubileuszowego 20. Światowego Kongresu Różanego w 2024 roku.
Jednak z powodu światowej pandemii COVID-19, która rozpoczęła się na początku 2020 roku, 19. Światowy Kongres Różany planowany na 2021 rok w Adelajdzie został przełożony o rok. W konsekwencji również 20. Kongres w Fukuyamie został przesunięty na 2025 rok.

Po uroczystości otwarcia uczestnicy Konferencji Różanej udali się do Midorimachi Park (Rose Hill), w którym królują róże. Sam Park ma układ piętrowy, dlatego nazwany jest Różanym Wzgórzem. W czasie trwania Konferencji Różanej wszystkie róże są w pełni kwitnienia. Jest tutaj obecnie posadzonych 7 500 krzewów różanych w 540 odmianach.

Midorimachi Park
Midorimachi Park
Midorimachi Park
Midorimachi Park
Midorimachi Park
Midorimachi Park
Midorimachi Park
Midorimachi Park
Historia Fukuyamy – Miasta Róż

Położone w centralnej części wybrzeża Morza Wewnętrznego Seto, miasto Fukuyama znajduje się w południowo-wschodniej części prefektury Hiroszima. Jest to miasto o strategicznym znaczeniu, liczące około 460 000 mieszkańców, z doskonałym dostępem do sieci autostrad oraz kolei Shinkansen (szybkich pociągów). Znane jako „Miasto Róż”, Fukuyama może poszczycić się milionem kwitnących róż.

Grażyna i Andrzej Furman z niecierpliwością czekają na ogłoszenie wyników przez komisję konkursową przyznającą nagrodę„Award of Garden Excellence” – Aflopark jest jednym z kandydatów do tej prestiżowej nagrody

W mieście znajdują się liczne atrakcje, w tym malowniczy port Tomonoura, wpisany na listę Dziedzictwa Japonii; zamek Fukuyama, który w 2022 roku obchodził 400-lecie istnienia; oraz świątynia Myoo-in. Fukuyama rozwinęła się również jako ośrodek przemysłowy, szczególnie w zakresie produkcji stali i przemysłu tekstylnego, w tym wysokiej jakości dżinsu wykorzystywanego przez czołowe światowe marki.

Tradycja różana miasta Fukuyama sięga okresu odbudowy po II wojnie światowej. 8 sierpnia 1945 roku miasto doznało nalotu powietrznego, który zniszczył około 80% jego zabudowy. W połowie lat 50., gdy wciąż pamiętano wojnę, wśród mieszkańców zaangażowanych w odbudowę narodziło się przekonanie: „Posadźmy kwiaty, aby tchnąć życie w nasze zniszczone miasto i przywrócić spokój naszym sercom.” To właśnie ten ruch doprowadził do posadzenia około 1000 sadzonek róż przez mieszkańców w miejscu, które dziś znane jest jako Park Różany (Bara Koen), dając początek rozwojowi miasta skupionemu wokół róż. Inicjatywa ta, prowadzona pod hasłem „Kwiaty są piękne, a serca tych, którzy je pielęgnują, są jeszcze piękniejsze”, mocno zapadła w serca mieszkańców. Zainspirowała ona powstawanie małych rabatek różanych na terenie całego miasta oraz różnorodne inicjatywy związane z różami, takie jak Festiwal Róż w Fukuyamie.

W 1985 roku róża została oficjalnie uznana za kwiat miasta, umacniając swoją pozycję jako symbol Fukuyamy. Miejski Park Różany (Bara Koen), ważne miejsce spotkań mieszkańców, otrzymał w maju 2006 roku prestiżową nagrodę „Award of Garden Excellence” przyznawaną przez Światową Federację Towarzystw Różanych.
Miłość do róż zrodziła ducha współczucia, życzliwości i wzajemnej współpracy, prowadząc do powstania koncepcji „Duch wspólnoty poprzez róże”. Duch ten rozprzestrzenił się od przydomowych ogrodów, poprzez rabatki przy ulicach, aż po całe miasto. W wyniku tych działań w 2015 roku uchwalono „Rozporządzenie o Mieście Różanym Fukuyama”.
W 2016 roku, w setną rocznicę nadania Fukuyamie statusu miasta, zrealizowano wizję „Miasta Miliona Róż”.

Po trudach pierwszego dnia Konwentu na gości hotelowych czekała ceremonia picia herbaty

Łukasz Rojewski (pierwszy z lewej) jest uczestnikiem ceremonii picia herbaty.
do herbaty podano ciastko w formie róży
oraz różany koktajl

więcej zobacz PTR FB

więcej zobacz FB Yuki Mikanagi

PTR

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter