Te dwa kolorowe flamandzkie miasta to kolejny punkt programu wycieczki pt. Ogrody i Parki Różane Belgii, która planowana jest na początek czerwca 2025r. To dwa najstarsze i jedne z najpiękniejszych belgijskich miast, nazywanych Wenecją Północy z racji rozlicznych malowniczych kanałów, w wodach których odbijają się historyczne mury domów. Oba miasta wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego Unesco – to wyśmienita propozycja na nieśpieszne smakowanie ich atrakcji. Do belgijskich obowiązkowych atrakcji turystycznych zalicza się frytki, czekoladę i piwo, które ponoć nigdzie nie smakują tak dobrze jak w Belgii. Równie cenne są belgijskie koronki, które warto kupić na prezent. Te wszystkie atrakcje można znaleźć w Brugii i Gandawie, które są cennymi propozycjami na jednodniową wycieczkę. Dobrze to wiedzieć, gdyby ktoś z Was zechciał tu ponownie zawitać. Brugia i Gandawa są świetnie skomunikowane linią autobusową, ale my będziemy je zwiedzać statkiem i pieszo.








Brugia prawa miejskie otrzymała w 1128 roku, a w XIII wieku, była największym ośrodkiem kultury i handlu, w tym handlu diamentami, aby 100 lat później ten prymat oddać Antwerpii. Kościół Najświętszej Marii Panny w swym wnętrzu skrywa Pietę dłuta Michała Anioła. Zaś hasło beginaż, niezwykle frapujące słowo i jedyne charakterystyczne dla Brugii, to po prostu miejsce życia samotnych kobiet żyjących jak mniszki, ale mniszkami niebędących.
Wraz z nazwą miasta skojarzony jest też polski akcent. A związany jest z tryptykiem Sąd Ostateczny Hansa Memlinga. To prawdziwa awanturnicza historia, godna najlepszych powieści. W połowie XV wieku Angolo Tani, szef belgijskiej filii banku Medyceuszy, zamówił u brugijskiego mistrza malarstwa Hansa Memlinga tryptyk którego tematyką miała być ostatnia wieczerza. Planował umieścić go w kaplicy rodowej we Florencji. Po ukończeniu dzieło, miało być przewiezione florencko-burgundzką galerą „San Matteo” z Brugii do Pizy, przez port w Southampton. Kolejny rok trwania wojny hanzeatyckich miast z Anglią o wpływy na Morzu Północnym był bardzo trudnym rokiem. Prowadziły je kaperskie statki należące do związku Hanzy. I tak w tym trudnym roku 1473 karaka „Peter von Danzig”, pod dowództwem gdańskiego kapera Pawła Beneke zdobyła galerę „San Matteo”, gdzie zrabowany łup został wyceniony na 48 tysięcy guldenów, w tym obraz Hansa Memlinga, który jeden z armatorów wspomnianej zwycięskiej karaki Reinhold Niederhoff, podarował kościołowi Mariackiemu w Gdańsku (obecnie obraz znajduje się w Muzeum Narodowym w Gdańsku). Warto pamiętać tę historię, podczas podziwiania Sądu Ostatecznego, a ci którzy pojadą z nami na wycieczkę, będą mogli niemal namacalnie ją sobie wyobrazić. Ponieważ to tu w Brugii powstał cały tryptyk, jak i stąd z Brugii wyruszył ku swemu przeznaczeniu, jakże zupełnie innemu, niż się pierwotnie wydawało.
Przejdziemy Brugię pieszo i przepłyniemy łodzią po rzece Skaldzie, bez najmniejszego trudu odnajdziemy tu w budynkach echa historii średniowiecza i renesansu.



Małgorzata Kralka
W dniach 8-14 czerwca 2025 roku Polskie Towarzystwo Różane zaprasza chętnych na wycieczkę autokarową “Parki Różane Belgii”. Organizatorem wycieczki jest Biuro Frater z Bydgoszczy, zaś autorką Programu wycieczki ze strony Polskiego Towarzystwa Różanego i opiekunem merytorycznym jest znana kolekcjonerka róż i współwłaścicielka prywatnej Narodowej Kolekcji Róż Małgorzata Kralka.
Zapisz się na Wycieczkę – TUTAJ
Cały Program wycieczki – czytaj