Działalność Polskiego Towarzystwa Różanego w roku 2024 – główne wydarzenia.

9 marca 2024 r.
W Kutnie odbyło się Walne Zebranie członków PTR.
12 maja 2024 r.
Odbył się piknik ogrodniczy w Warszawie na Polu Mokotowskim, który zainicjował kolejną, 41. edycję konkursu Warszawa w Kwiatach. Partnerem tego wydarzenia, którego organizatorem był Zarząd Zieleni m. st. Warszawy, było m. in. Polskie Towarzystwo Różane.
25-26 maja
Odbyły się w Kutnie Plenerowe Targi Różane oraz Kiermasz Różany, partnerem wydarzenia było Polskie Towarzystwo Różane.
28 maja 2024 r.
Ukazał się 8. numer Rocznika “Róże”, czasopisma wydawanego przez Polskie Towarzystwo Różane.
28 – 30 czerwca 2024 r.
PTR zorganizował wyjazd studyjny na Pomorze Zachodnie.
28 czerwca miała miejsce uroczystość wręczenia nagrody „Doskonały Ogród Różany” przyznanej przez Kapitułę Polskiego Towarzystwa Różanego dla Rosarium “Pałacyk” w Sławnie oraz chrzest róży hodowli Łukasza Rojewskiego ‘Jaśko ze Sławna’. Po uroczystości członkowie PTR-u zostali zaproszeni przez Ryszarda Stachowiaka do odwiedzenia kilku atrakcyjnych miejsc w gminie Sławno, które wyróżniają się ciekawym zagospodarowaniem przestrzeni, jak Kwasowo, Smardzewo i Rzyszczewo. Środowisko miłośników róż na czele z Panią Sołtys Anetą Bartoszyńską oraz członkiem PTR Barbarą Stachurą, działające prężnie w „Różanym Rzyszczewie”, przygotowało dla całej grupy słodki poczęstunek w Świetlicy Wielskiej Centrum Integracji Społecznej. Członkowie PTR odwiedzili również wiejski ogród Ewy Huet-Maćkowiak w okolicy Słupska.
Wieczorem 28 czerwca członkowie Polskiego Towarzystwa Różanego i zaprzyjaźnieni miłośnicy róż spotkali się na tradycyjnej, corocznej Biesiadzie PTR w Jarosławcu.
29 czerwca uczestnicy wyjazdu odwiedzili ogrody Hortulus Spectabilis w Dobrzycy. Kolejnym punktem wyjazdu był Szczecin, w tym historyczna różanka. Przewodnikiem po Szczecinie był członek PTR Sylwiusz Mołodecki. Ostatnim etapem wyjazdu był Ogród Dendrologiczny w Przelewicach.
13 lipca 2024 r.
W Afloparku w Pabianicach otwarto Ogród Różany w stylu wiktoriańskim, w którym znajduje się największa kolekcja róż hodowli Łukasza Rojewskiego. Podczas uroczystości wręczono Państwu Andrzejowi i Grażynie Furman, właścicielom Afloparku nagrodę Kapituły “Konkursy Różane” Polskiego Towarzystwa Różanego “Doskonały Ogród Różany”. Nagroda została przyznana w uznaniu zasług na polu propagowania wiedzy oraz szeroko pojętej kultury różanej. Upamiętniająca tą nagrodę tabliczka zawisła na murze przy wejściu do Ogrodu Różanego w stylu wiktoriańskim.
13-14 lipca 2024 r.
Odbyło się 27. Święto Róż w Końskowoli koło Puław. W ramach wydarzenia odbył się profesjonalny Konkurs Różany. Eksponaty zgłoszone do Konkursu “Profesjonaliści” były oceniane przez Jury Polskiego Towarzystwa Różanego według skali standardów Polskiego Towarzystwa Różanego oraz zgodnie z regulaminem Profesjonalnego Konkursu Różanego w Końskowoli. Róże oceniało Jury w składzie: w składzie: Wioletta Pisarska – Przewodnicząca, Anna Szpakowska – Wiceprzewodnicząca, Bernadeta Piegat, Justyna Gryz. Do konkursu zgłoszonych zostało 105 bukietów. Nagrodę Złota Róża zdobyła róża ‘Hansestadt Rostock’ ze szkółki Roza Sobieszek, nagrodę Srebrna Róża zdobyła ‘First Lady’ ze szkółki Bożeny Zięby, a nagrodę Brązowa Róża – ‘Sophie Luise’ ze szkółki Roza Sobieszek.
17 sierpnia 2024 r.
Odbyła się IV edycja Międzynarodowego Konkursu Nowych Odmian (The Warsaw Rose Trials). Organizatorem konkursu był Ogród Botaniczny PAN w Powsinie oraz Polskie Stowarzyszenie Hodowców Róż. Bożena Matysiak znalazła się wśród członków międzynarodowego Jury.
30 sierpnia – 1 września 2024 r.
Odbyła się 40. Królewska Wystawy Róż ROYAL ROSE 2024 w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Jednym z Partnerów organizatorów było Polskie Towarzystwo Różane. W ramach tego wydarzenia, w dniu 31 sierpnia miała miejsce Konferencja Różana, na której członkowie PTR wygłosili wykłady: Bożena Matysiak “Fascynujący świat współczesnych i dawnych ogrodów różanych” oraz Łukasz Rojewski „Zapachy szczęścia”.
W dniach 6 – 8 września 2024 r.
Odbyło się jubileuszowe 50. Święto Róży. Polskie Towarzystwo Różane było Partnerem tego wydarzenia. W ramach Święta Róży w Kutnowskim Domu Kultury odbyła się Ogólnopolska Wystawa Róż. Polskie Towarzystwo Różane oraz Kutnowski Dom Kultury zorganizowali konkursy dla profesjonalistów o złotą różę i dla amatorów. Do konkursu profesjonalnego zgłoszono 204 eksponaty, które były oceniane wg standardów Polskiego Towarzystwa Różanego oraz zgodnie z Regulaminem Konkursu, przez Jury PTR w składzie: Wioletta Pisarska (przewodnicząca), Bernadeta Piegat (wiceprzewodnicząca), Justyna Gryz, Ewa Ostrówka, Tatiana Kochańska i Aleksandra Madejowska. Wszystkie odmiany róż zgłoszone do konkursu zostały szczegółowo opisane i przyporządkowane do grup konkursowych przez ekspertów z PTR pod kierunkiem Ewy Tretiakov.
Nagrodę Złota Róża ‘Global Water’ otrzymała szkółka Baranowscy, nagrodę Srebrna Róża ‘Amarantowa Rozkosz’ otrzymała szkółka Roza Sobieszek, a Brązową Różę ‘Lovely Rokoko’ otrzymała szkółka Roza Sobieszek. Nagrody zostały wręczone laureatom 7 września 2024 r. na uroczystym wieczorze jubileuszowym, który odbył się w Centrum Teatru, Muzyki i Tańca. W uroczystości wzięli udział włodarze miasta oraz szereg zaproszonych gości, którzy przybyli, aby okazać szacunek i uznanie dla dokonań władz miasta Kutno oraz Kutnowskiego Domu Kultury. W uroczystości wzięli udział m.in. Thomas Loffler, przedstawiciel firmy Tantau, Ute Kordes i Ingrid Leverköhne przedstawicielki firmy Kordes, Angela Bokor, przedstawicielka Światowej Federacji Towarzystw Różanych (WFRS) oraz wielu członków PTR-u.
Angela Bokor uhonorowała władze miasta oraz KDK dyplomami uznania z okazji jubileuszu 50. Święto Róży. Również PTR zostało docenione przez władze WFRS, jako Partner organizacji Świąt Róży w Kutnie. PTR wraz z przedstawicielami szkółek różanych wręczyło nagrody specjalne dla Weroniki Lenarczyk i Wioli Maciejewskiej, doceniając ich wkład w organizację Święta Róży w Kutnie.
Tradycyjnie podczas Święta Róży zorganizowany został Amatorski Konkurs Różany, cieszący się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Kutna. W komisji przyjmującej bukiety uczestniczyły: Ewa Tretiakov, Ewa Huet-Maćkowiak, Maja Popiak, Małgorzata Kryska-Mosur i Renata Krochmal. Bukiety zostały ocenione przez Jury PTR w składzie: Wioletta Pisarska (przewodnicząca), Bernadeta Piegat (wiceprzewodnicząca), Justyna Gryz, Ewa Ostrówka, Tatiana Kochańska i Aleksandra Madejowska.
W czasie święta odbyło się spotkanie członków PTR-u gdzie dyskutowano o sprawach bieżących i planach na 2025 r.
15 września 2024 r.
Obył się finał 41. edycji konkursu “Warszawa w Kwiatach” organizowany przezZarząd Zieleni miasta Stołecznego Warszawy. Projekt ten ma na celu popularyzację miejskiego ogrodnictwa, którego zwieńczeniem jest konkurs na najpiękniejsze balkony i ogrody warszawianek i warszawiaków. Polskie Towarzystwo Różane było Partnerem tego wydarzenia i zorganizowało m.in. stoisko popularyzujące idee stowarzyszenia.
7 listopada 2024 r.
Na terenie Centrum Teatru, Muzyki i Tańca w Kutnieodbył się finał kolejnej edycji projektu „1000 róż dla Kutna”. Jest to publiczne zadanie, które realizuje Polskie Towarzystwo Różane przy wsparciu Prezydenta Miasta Kutno. Członkinie PTR Janina Chodun i Ewa Tretiakov wygłosiły prelekcje dotyczące właściwego sadzenia i pielęgnacji róż, tak aby krzewy były przez cały sezon zdrowe i pięknie kwitły. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem publiczności.
PTR