„By Any Other Name” to newsletter miłośników starych odmian róż, który stanowi bogate źródło informacji o dziedzictwie róż na całym świecie – od sztuki, przez historię, po współczesne działania związane z ich ochroną i uprawą. Redaktorzy najnowszego numeru z grudnia 2024r. to Charles Quest-Ritson i Martin Stott.
czytaj całość – TUTAJ
W aktualnym numerze:
Ikonografia róż na przestrzeni wieków
Autor: Charles Quest-Ritson
Artykuł omawia rozwój przedstawiania róż w sztuce od starożytności do XIX wieku. Skupia się na tym, jak artyści wykorzystywali różę jako symbol, a nie wierne odwzorowanie botaniczne. Przykłady obejmują średniowieczne malowidła, renesansowe ilustracje botaniczne oraz późniejsze litografie i obrazy olejne. Szczególnie podkreślono znaczenie prac Pierre-Josepha Redouté, którego ilustracje róż są znane na całym świecie.
Dziedzictwo róż zachodnich w Japonii
Autor: Dr. Yuki Mikanagi
Artykuł opisuje historię wprowadzenia zachodnich róż do Japonii, począwszy od XIX wieku. Podkreśla wkład japońskiego artysty Yoshio Futakuchiego, który tworzył precyzyjne akwarele przedstawiające róże. Jego prace dokumentują proces adaptacji zachodnich odmian róż w Japonii, a ich kolekcja jest przechowywana w Muzeum Historii Naturalnej w Chiba.
Róże krymskie
Autor: Eilike Vemmer
Artykuł opowiada historię róż związanych z wojną krymską (1853-1856). Pięć znanych róż – ‘Maréchal Niel’, ‘Tour de Malakoff’, ‘Omer Pacha’, ‘Lord Raglan’ i ‘Florence Nightingale’ – nosi nazwy upamiętniające ludzi i wydarzenia związane z tą wojną. Każda z tych róż została szczegółowo opisana pod kątem jej pochodzenia, cech oraz znaczenia historycznego.
Róże w cmentarzu Dunedin Northern Cemetery
Autor: Fiona Hyland
Historia przywracania róż na cmentarzu Dunedin w Nowej Zelandii, gdzie wolontariusze uratowali starą kolekcję róż. Artykuł dokumentuje trudności związane z przypadkowym opryskiem herbicydem w 2016 roku, który zniszczył ponad 500 krzewów róż. Opisano również typy róż używanych w nasadzeniach upamiętniających oraz proces ich odbudowy.
Człowiek, który hodował za dużo
Autor: Martin Stott
Historia Henry’ego Vesseya Machina, który na swojej posiadłości w Nottinghamshire w Anglii hodował aż 55 000 róż na potrzeby wystaw ogrodniczych. Artykuł przedstawia jego pasję do róż, techniki uprawy oraz historię odmiany ‘H. V. Machin’ stworzonej na jego cześć przez Dicksons Roses. Po jego śmierci w 1919 roku pola róż zostały przeznaczone na uprawy jadalne.
Stare róże w American Rose Garden
Autor: Jeff Wyckoff
Opis reorganizacji ogrodu różanego Amerykańskiego Towarzystwa Różanego (ARS) w Shreveport w Luizjanie. Ogród, zniszczony przez upływ czasu i brak funduszy, przeszedł gruntowną rewitalizację, obejmującą usunięcie drzew, instalację systemu nawadniania i nową organizację nasadzeń. Projekt ten miał na celu przywrócenie ogrodu do stanu, który przyciągnąłby większą liczbę darczyńców.
czytaj całość – TUTAJ