Choroby Róż -Zamieranie pędów

Zamieranie pędów – Paraconiothyrium fuckelii Sacc.

Czynnik sprawczy

Grzyby: Paraconiothyrium fuckelii Sacc.  Leptosphaeria coniothyrium (Fuckel) Sacc., Botrytis cinerea Pers., Alternaria spp. (Nees.).

Występowanie i objawy chorobowe

Choroba występuje na różach. Silnie porażone krzewy mają ograniczony wzrost, wydają mniej kwiatów o niższej jakości. W dalszych latach uprawy, występowanie choroby prowadzi do obumierania krzewów.
Grzyb jest jednym z częściej występujących w uprawie polowej róż. Nasilenie objawów zamierania pędów wzrasta w kolejnych latach uprawy.
Liście. Znajdujące się powyżej miejsca infekcji żółkną, brązowieją i obumierają.
Pędy. Zwykle od miejsca cięcia pędów do dołu rozszerza się brunatna nekroza. Niekiedy rozwój nekrozy zatrzymuje się nad silnym bocznym odgałęzieniem. Często nekroza w postaci brązowych plam obumierających tkanek rozpoczyna się od miejsca zranienia na różnej wysokości pędów. Z chwilą, gdy nekroza obejmie cały obwód, obumiera część rośliny znajdująca się powyżej.

Z czym można pomylić?

Objawy  tej  choroby  mogą  być  mylone  z  objawami  werticiliozy.  Jednak w przypadku werticiliozy, na przekroju podłużnym i poprzecznym pędów można stwierdzić zbrunatnienie drewna.

Warunki rozwoju choroby
  • Grzyb rozwija się w temperaturze powietrza pomiędzy 4–32°C. Optymalną dla rozwoju patogenów jest temperatura 25–28°C.
  • Optymalna wilgotność powietrza dla rozwoju objawów chorobowych wynosi powyżej 80%.
  • Mechaniczne uszkodzenia pędów w czasie prowadzenia prac pielęgnacyjnych, zbioru kwiatów czy uszkodzenia przez owady sprzyjają nasileniu objawów.
  • Zarodniki grzyba rozprzestrzeniają się wraz z kroplami rozpryskującej się wody w czasie podlewania lub deszczu oraz przez owady.
Terminy lustracji i zabiegów ochronnych

Obserwacje nasilenia objawów należy prowadzić systematycznie, co 7 dni w okresie uprawy róż.
Lustrację prowadzimy przechodząc między zagonami, zwracając uwagę na wygląd pędów, szczególnie w miejscu cięcia. W pierwszej kolejności przeglądamy rośliny odmian, które zaliczamy do bardzo podatnych i podatnych.
Do ochrony przystępujemy, gdy na 1–3% krzewów stwierdzimy objawy choroby.
Wiosną wycinać chore fragmenty pędów nad silnym bocznym odgałęzieniem a rany smarować białą farbą emulsyjną z dodatkiem fungicydów tiofanatów. Po silnym cięciu krzewów rośliny opryskać jednym z preparatów z grupy tiofanatów lub ftalimidów

Inne działania ograniczające występowanie choroby:

  • Wycinać chore fragmenty pędów poniżej miejsca nekrozy nad silnym bocznym pędem i palić.
  • W czasie prowadzenia prac pielęgnacyjnych zwracać uwagę, aby nie ranić pędów.
Dobór odmian
  • Odmiany mało podatne: ‘Mount Shasta’, ‘Krönenburg’, ‘Uncle Walter’.
  • Odmiany bardzo podatne: ‘Janina’, ‘Uncle Walter’.
Objawy zamierania pędów róży (fot. A. Wojdyła)
Zarodnikowanie grzyba Botrytis cinerea na pędach (fot. A. Wojdyła)

Tekst jest fragmentem opracowania “PORADNIK SYGNALIZATORA OCHRONY RÓŻY GRUNTOWEJ”, Skierniewice 2017
opracowanie zbiorowe pod redakcją dr hab. Grażyny Soiki, prof. Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach
Autorzy:
dr hab. Grażyna Soika, prof. IO
prof. dr hab. Adam Wojdyła
dr Jacek Nowak
dr Hanna Berniak

Opracowanie przygotowano w ramach Programu Wieloletniego 2015-2020 „Działania na rzecz poprawy konkurencyjności i innowacyjności sektora ogrodniczego z uwzględnieniem jakości i bezpieczeństwa żywności oraz ochrony środowiska naturalnego”, finansowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Zadanie 2.1 Aktualizacja i opracowanie metodyk integrowanej ochrony roślin i Integrowanej Produkcji Roślin oraz analiza zagrożenia fitosanitarnego ze strony organizmów szkodliwych dla roślin.

Poprawna diagnoza chorób oraz identyfikacja szkodników mają decydujące znaczenie w zastosowaniu odpowiedniego programu ochrony róż, umożliwiającego minimalizację szkód i uzyskanie plonu wysokiej jakości. Metoda chemiczna jest tu najważniejsza i stanowi podstawę tego opracowania. O jej skuteczności decydują m.in. termin i technika wykonania zabiegu oraz dobór środka ochrony roślin. Elementem wspomagającym jest monitoring zagrożenia oparty na regularnej lustracji krzewów róż i ich najbliższego otoczenia. Bardzo pomocne w określaniu obecności szkodników są np. pułapki z atraktantem płciowym, pułapki świetlne, barwne tablice lepowe, lupy w zależności od monitorowanego gatunku szkodnika.

Czytaj całość – TUTAJ

Czytaj inne Poradniki – TUTAJ

PTR

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter