Zamieranie pędów – Paraconiothyrium fuckelii Sacc.
Czynnik sprawczy
Grzyby: Paraconiothyrium fuckelii Sacc. Leptosphaeria coniothyrium (Fuckel) Sacc., Botrytis cinerea Pers., Alternaria spp. (Nees.).
Występowanie i objawy chorobowe
Choroba występuje na różach. Silnie porażone krzewy mają ograniczony wzrost, wydają mniej kwiatów o niższej jakości. W dalszych latach uprawy, występowanie choroby prowadzi do obumierania krzewów.
Grzyb jest jednym z częściej występujących w uprawie polowej róż. Nasilenie objawów zamierania pędów wzrasta w kolejnych latach uprawy.
Liście. Znajdujące się powyżej miejsca infekcji żółkną, brązowieją i obumierają.
Pędy. Zwykle od miejsca cięcia pędów do dołu rozszerza się brunatna nekroza. Niekiedy rozwój nekrozy zatrzymuje się nad silnym bocznym odgałęzieniem. Często nekroza w postaci brązowych plam obumierających tkanek rozpoczyna się od miejsca zranienia na różnej wysokości pędów. Z chwilą, gdy nekroza obejmie cały obwód, obumiera część rośliny znajdująca się powyżej.
Z czym można pomylić?
Objawy tej choroby mogą być mylone z objawami werticiliozy. Jednak w przypadku werticiliozy, na przekroju podłużnym i poprzecznym pędów można stwierdzić zbrunatnienie drewna.
Warunki rozwoju choroby
- Grzyb rozwija się w temperaturze powietrza pomiędzy 4–32°C. Optymalną dla rozwoju patogenów jest temperatura 25–28°C.
- Optymalna wilgotność powietrza dla rozwoju objawów chorobowych wynosi powyżej 80%.
- Mechaniczne uszkodzenia pędów w czasie prowadzenia prac pielęgnacyjnych, zbioru kwiatów czy uszkodzenia przez owady sprzyjają nasileniu objawów.
- Zarodniki grzyba rozprzestrzeniają się wraz z kroplami rozpryskującej się wody w czasie podlewania lub deszczu oraz przez owady.
Terminy lustracji i zabiegów ochronnych
Obserwacje nasilenia objawów należy prowadzić systematycznie, co 7 dni w okresie uprawy róż.
Lustrację prowadzimy przechodząc między zagonami, zwracając uwagę na wygląd pędów, szczególnie w miejscu cięcia. W pierwszej kolejności przeglądamy rośliny odmian, które zaliczamy do bardzo podatnych i podatnych.
Do ochrony przystępujemy, gdy na 1–3% krzewów stwierdzimy objawy choroby.
Wiosną wycinać chore fragmenty pędów nad silnym bocznym odgałęzieniem a rany smarować białą farbą emulsyjną z dodatkiem fungicydów tiofanatów. Po silnym cięciu krzewów rośliny opryskać jednym z preparatów z grupy tiofanatów lub ftalimidów
Inne działania ograniczające występowanie choroby:
- Wycinać chore fragmenty pędów poniżej miejsca nekrozy nad silnym bocznym pędem i palić.
- W czasie prowadzenia prac pielęgnacyjnych zwracać uwagę, aby nie ranić pędów.
Dobór odmian
- Odmiany mało podatne: ‘Mount Shasta’, ‘Krönenburg’, ‘Uncle Walter’.
- Odmiany bardzo podatne: ‘Janina’, ‘Uncle Walter’.
Tekst jest fragmentem opracowania “PORADNIK SYGNALIZATORA OCHRONY RÓŻY GRUNTOWEJ”, Skierniewice 2017
opracowanie zbiorowe pod redakcją dr hab. Grażyny Soiki, prof. Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach
Autorzy:
dr hab. Grażyna Soika, prof. IO
prof. dr hab. Adam Wojdyła
dr Jacek Nowak
dr Hanna Berniak
Opracowanie przygotowano w ramach Programu Wieloletniego 2015-2020 „Działania na rzecz poprawy konkurencyjności i innowacyjności sektora ogrodniczego z uwzględnieniem jakości i bezpieczeństwa żywności oraz ochrony środowiska naturalnego”, finansowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Zadanie 2.1 Aktualizacja i opracowanie metodyk integrowanej ochrony roślin i Integrowanej Produkcji Roślin oraz analiza zagrożenia fitosanitarnego ze strony organizmów szkodliwych dla roślin.
Poprawna diagnoza chorób oraz identyfikacja szkodników mają decydujące znaczenie w zastosowaniu odpowiedniego programu ochrony róż, umożliwiającego minimalizację szkód i uzyskanie plonu wysokiej jakości. Metoda chemiczna jest tu najważniejsza i stanowi podstawę tego opracowania. O jej skuteczności decydują m.in. termin i technika wykonania zabiegu oraz dobór środka ochrony roślin. Elementem wspomagającym jest monitoring zagrożenia oparty na regularnej lustracji krzewów róż i ich najbliższego otoczenia. Bardzo pomocne w określaniu obecności szkodników są np. pułapki z atraktantem płciowym, pułapki świetlne, barwne tablice lepowe, lupy w zależności od monitorowanego gatunku szkodnika.
Czytaj całość – TUTAJ
Czytaj inne Poradniki – TUTAJ
PTR