Czynnik sprawczy
Grzyb Botryotinia fuckeliana (de Bary) Whetzel.
Występowanie i objawy chorobowe
Patogen występuje praktycznie na wszystkich gatunkach roślin rosnących w niekorzystnych warunkach otoczenia. Patogen może również powodować ogromne straty podczas przechowywania kwiatów w chłodni. Kwiaty cięte róż z objawami chorobowymi nie nadają się do handlu.
Liście. Niekiedy na liściach pojawiają się wodniste, brązowe plamy prowadzące do ich obumierania. Przy wysokiej wilgotności na powierzchni obumarłych tkanek widoczny jest szary pylący nalot zarodnikowania.
Pędy. Na różnej wysokości pędów pojawiają się brązowe plamy stopniowo rozszerzające się na obwodzie pędu. Jeśli nekroza obejmie cały jego obwód, część znajdująca się powyżej więdnie i obumiera.
Kwiaty. Na kwiatach pojawiają się pojedyncze brązowe, niekiedy liczne plamy szybko zwiększające swoje rozmiary. W sprzyjających warunkach dla rozwoju grzyba (bardzo wysokiej wilgotności powietrza) w krótkim okresie dochodzi do obumierania całych kwiatów. Z płatków kwiatów nekroza może rozprzestrzeniać się na szypułki kwiatowe.
Warunki rozwoju choroby
Grzyb rozwija się w temperaturze powietrza pomiędzy 5–30°C i bardzo wysokiej wilgotności powietrza powyżej 96%. Zachwaszczenie plantacji sprzyja wzrostowi wilgotności powietrza wokół roślin, a tym samym nasileniu objawów chorobowych. Podobnie, częste zwilżanie liści w czasie podlewania roślin lub opadów deszczu przyczyniają się do nasilenia objawów.
Zarodniki grzyba rozprzestrzeniają się wraz z prądami powietrza i zakażają sąsiednie rośliny.
Terminy lustracji i zabiegów ochronnych
W okresie kwitnienia, obserwacje nasilenia objawów należy prowadzić systematycznie, co 3–4 dni.
Podczas lustracji przechodząc między zagonami zwracamy uwagę na zdrowotność pąków kwiatowych oraz kwiatów. W pierwszej kolejności przeglądamy rośliny odmian, które zaliczamy do bardzo podatnych i podatnych.
Do ochrony przystępujemy po stwierdzeniu pierwszych objawów chorobowych, gdy na 1–3% krzewów stwierdzimy objawy plamistości płatków.
Do infekcji może dojść wiosną wkrótce po pojawieniu się pierwszych liści i pędów. W momencie pojawienia się pierwszych objawów chorobowych zaleca się kilkakrotne, przemienne, opryskiwanie roślin, w odstępach, co 7-10 dni fungicydami z grup chemicznych: tiofanatów, anilinopirimidyn, dikarboksymid, hydroksyanilid, ftalimid strobiluryn, anilidowe. Fungicydy można stosować przemiennie ze stymulatorami wzrostu roślin, olejami, nawozami dolistnymi, ograniczającymi rozwój objawów chorobowych.
Inne działania ograniczające:
- Wycinać i palić chore fragmenty krzewów.
- Usuwać opadłe liście oraz fragmenty pędów, na których może rozwijać się i zarodnikować grzyb.
- W czasie podlewania roślin nie dopuszczać do zwilżania liści oraz zachwaszczenia plantacji.
Dobór odmian
- Odmiany odporne : Rosa rugosa ‘Max Graf’, R. glauca, R. gallica „Splendens’, R. virginiana.
- Odmiany podatne: ‘Mount Shasta’, ‘Sandra’, ‘Carina’, ‘Chopin’.
Tekst jest fragmentem opracowania “PORADNIK SYGNALIZATORA OCHRONY RÓŻY GRUNTOWEJ”, Skierniewice 2017
opracowanie zbiorowe pod redakcją dr hab. Grażyny Soiki, prof. Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach
Autorzy:
dr hab. Grażyna Soika, prof. IO
prof. dr hab. Adam Wojdyła
dr Jacek Nowak
dr Hanna Berniak
Opracowanie przygotowano w ramach Programu Wieloletniego 2015-2020 „Działania na rzecz poprawy konkurencyjności i innowacyjności sektora ogrodniczego z uwzględnieniem jakości i bezpieczeństwa żywności oraz ochrony środowiska naturalnego”, finansowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Zadanie 2.1 Aktualizacja i opracowanie metodyk integrowanej ochrony roślin i Integrowanej Produkcji Roślin oraz analiza zagrożenia fitosanitarnego ze strony organizmów szkodliwych dla roślin.
Poprawna diagnoza chorób oraz identyfikacja szkodników mają decydujące znaczenie w zastosowaniu odpowiedniego programu ochrony róż, umożliwiającego minimalizację szkód i uzyskanie plonu wysokiej jakości. Metoda chemiczna jest tu najważniejsza i stanowi podstawę tego opracowania. O jej skuteczności decydują m.in. termin i technika wykonania zabiegu oraz dobór środka ochrony roślin. Elementem wspomagającym jest monitoring zagrożenia oparty na regularnej lustracji krzewów róż i ich najbliższego otoczenia. Bardzo pomocne w określaniu obecności szkodników są np. pułapki z atraktantem płciowym, pułapki świetlne, barwne tablice lepowe, lupy w zależności od monitorowanego gatunku szkodnika.
Czytaj całość – TUTAJ
Czytaj inne Poradniki – TUTAJ
PTR