Guzowatość korzeni – Agrobacterium tumefaciens (Smith Townsend) Conn
Czynnik sprawczy
Bakteria Agrobacterium tumefaciens (Smith i Townsend) Conn
Występowanie i objawy chorobowe
Choroba występuje na roślinach dwuliściennych, drzewiastych oraz zielnych. Jej występowanie powoduje ograniczenie przewodzenia wody i składników pokarmowych w krzewach róż. Składniki pokarmowe pobierane przez system korzeniowy mogą być nawet w 70% wykorzystywane na formowanie guzów. Chore rośliny mają osłabiony wzrost i słabiej kwitną, a jakość kwiatów jest niższa w porównaniu do roślin zdrowych. Szkodliwość choroby jest uzależniona od miejsca formowania guzów na krzewach. Szczególnie niebezpieczne są guzy utworzone na szyjce korzeniowej, których obecność stanowi podstawę do usunięcia krzewów z plantacji. Pojedyncze guzy na pędach można wycinać i palić.
Korzenie. Na korzeniach zwykle w miejscu ich mechanicznego uszkodzenia powstają początkowo niewielkie jasne, guzy. Z czasem zwiększają one swoje rozmiary nawet do średnicy kilku centymetrów. Na powierzchni starszych guzów, kora jest brązowa i silnie popękana. Jesienią guzy rozpadają się, a bakteria dostaje się do podłoża.
Szyjka korzeniowa. Niekiedy guzy mogą być formowane na szyjce korzeniowej w miejscu okulizacji i w początkowej fazie rozwoju mogą być mylone z kalusem.
Pędy. Opisane guzy powstają na różnej wysokości pędów szczególnie w miejscach, gdzie nastąpiło wcześniej zranienie tkanki.
Warunki rozwoju choroby
Bakteria przeżywa w podłożu w formie saprofitycznej oraz na korzeniach i pędach róż. Do infekcji dochodzi poprzez rany powstałe na korzeniach, pędach oraz w miejscu okulizacji. Rany mogą powstawać w wyniku prowadzonych prac pielęgnacyjnych lub w czasie sadzenia roślin.
Nasileniu objawów choroby sprzyja również uprawa róż na glebach ciężkich, zwięzłych oraz zbyt wilgotnych.
Bakteria zimuje w podłożu lub na chorych roślinach.
Terminy lustracji i zabiegów ochronnych
Obserwacje nasilenia objawów należy wykonać przed sadzeniem krzewów. Podczas lustracji należy zwrócić uwagę na wygląd korzeni sprawdzając, czy nie ma na nich charakterystycznych guzów. Materiał szkółkarski do nasadzeń powinien być całkowicie wolny od objawów chorobowych.
Inne działania ograniczające występowanie choroby:
- Przed sadzeniem róż, korzenie z guzami wycinać i palić.
- Unikać zranienia systemu korzeniowego roślin w czasie sadzenia i w okresie wegetacji pędów.
- Do nasadzenia stosować zdrowy materiał.
- Pojedyncze pędy z guzami pojawiające się w okresie wegetacji należy wycinać i palić.
Dobór odmian
gatunki podatne: Rosa multiflora i Rosa manetti.
Tekst jest fragmentem opracowania “PORADNIK SYGNALIZATORA OCHRONY RÓŻY GRUNTOWEJ”, Skierniewice 2017
opracowanie zbiorowe pod redakcją dr hab. Grażyny Soiki, prof. Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach
Autorzy:
dr hab. Grażyna Soika, prof. IO
prof. dr hab. Adam Wojdyła
dr Jacek Nowak
dr Hanna Berniak
Opracowanie przygotowano w ramach Programu Wieloletniego 2015-2020 „Działania na rzecz poprawy konkurencyjności i innowacyjności sektora ogrodniczego z uwzględnieniem jakości i bezpieczeństwa żywności oraz ochrony środowiska naturalnego”, finansowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Zadanie 2.1 Aktualizacja i opracowanie metodyk integrowanej ochrony roślin i Integrowanej Produkcji Roślin oraz analiza zagrożenia fitosanitarnego ze strony organizmów szkodliwych dla roślin.
Poprawna diagnoza chorób oraz identyfikacja szkodników mają decydujące znaczenie w zastosowaniu odpowiedniego programu ochrony róż, umożliwiającego minimalizację szkód i uzyskanie plonu wysokiej jakości. Metoda chemiczna jest tu najważniejsza i stanowi podstawę tego opracowania. O jej skuteczności decydują m.in. termin i technika wykonania zabiegu oraz dobór środka ochrony roślin. Elementem wspomagającym jest monitoring zagrożenia oparty na regularnej lustracji krzewów róż i ich najbliższego otoczenia. Bardzo pomocne w określaniu obecności szkodników są np. pułapki z atraktantem płciowym, pułapki świetlne, barwne tablice lepowe, lupy w zależności od monitorowanego gatunku szkodnika.
Czytaj całość – TUTAJ
Czytaj inne Poradniki – TUTAJ