Polskie Towarzystwo Miłośników Róż – historia pisana różami

Irena Gołębiowska była Prezesem Polskiego Towarzystwa Miłośników Róż od1962r. przez ponad 40 lat. Pod koniec swojego życia zdecydowała się zebrać informacje, zdjęcia, dokumenty, wspomnienia i opisać historię tego Stowarzyszenia, przedstawić sylwetki ludzi, którzy w nim działali i idee jakie im przyświecały, najważniejsze zdarzenia. W 2005 r. PTRM wydało książkę „Polskie Towarzystwo Miłośników Róż 1958-2000”, która opisuje dzieje Stowarzyszenia od momentu jego powstania do roku 2000. Po tej dacie zabrakło osoby, która przejęłaby stery z rąk Pani Ireny i poprowadziła PTMR dalej – chociaż oficjalnie nie zostało rozwiązane, to jednak przestało działać.
Dopiero 3 kwietnia 2016r.  powołano do życia Polskie Towarzystwo Różane, które zdecydowało się działać na rzecz popularyzacji róż i zachowania polskiej tradycji różanej oraz kontynuować , co rozpoczęło PTMR.

źródło: “Polskie Towarzystwo Miłośników Róż 1958 – 2000”, Wydawca PTMR 2005r.
Początki

Irena Gołębiowska napisała we wstępie do książki, której była głównym Redaktorem:
„Drodzy Czytelnicy, Przyjaciele i Miłośnicy Róż,
Mija już prawie pięćdziesiąt lat od chwili, gdy niezapomniany Kazimierz Walter, z grupą podobnych sobie zapaleńców, założył w Szczecinie Polskie Towarzystwo Miłośników Róż.

Na kartach tej książki chcielibyśmy przypomnieć historię powstania i dzieje jedynych w swoim rodzaju działań, które połączyły najpierw małe grono ludzi, a następnie wciągnęły wiele tysięcy miłośników róż pragnących wzbogacać pięknem swoje życie, otoczenie i kraj, podejmować społeczne, szlachetne akcje, rozsławiać imię Polski przez rozwinięcie produkcji róż na poziomie światowym.
Chcielibyśmy przypomnieć Wystawy Róż gromadzące wspaniałych wystawców, odwiedzane przez tysiące ludzi z nieopisanym zachwytem podziwiających Królową Kwiatów.
Dni świetności minęły – jest adres, nadal przychodzą listy, zaproszenia na międzynarodowe spotkania, ale nie ma już ludzi, którzy poświęciliby swój czas na pracę społeczną.
Przed kilku laty zdecydowaliśmy się zgromadzić, uporządkować i opracować ogromną liczbę materiałów dokumentujących pracę Towarzystwa. Podjęłam się tego zadania w przekonaniu, że wieloletnia i owocna praca Towarzystwa nie może pójść w zapomnienie.
Oddając tę książkę do druku mam świadomość, że nie jest ona w pełni doskonała, ale równocześnie wiem, że nie mogłam dłużej czekać z jej wydaniem, gdyż może „nie zdążyłabym przed Panem Bogiem”.

Do powstania w 1958 r. Polskiego Towarzystwa Miłośników Róż doprowadziła – jak to określiła Irena Gołębiowska – „grupa entuzjastów pod przewodnictwem założyciela i pierwszego prezesa Kazimierza Waltera”.  Z jego inicjatywy w dniu 15 września 1957 roku w Szczecinie odbyło się pierwsze posiedzenie Komitetu Organizacyjnego, na którym przedstawiony został projekt założenia stowarzyszenia zajmującego się sprawami uprawy i hodowli róż. W skład Komitetu weszli: Kazimierz Walter, prof. Stefan Kownas, prof. Władysław Oszkinis, Halina Golańska, Jan Mańczak, Adam Napieralski.

W środku, w pierwszym rzędzie inicjator powstania PTMR i pierwszy Prezes Kazimierz Walter, źródło: “Polskie Towarzystwo Miłośników Róż 1958 – 2000”, Wydawca PTMR 2005r.

Zjazd Założycielski Polskiego Towarzystwa Miłośników Róż  odbył się 20 kwietnia 1958 roku w Szczecinie. Zjazdowi patronował i brał udział w obradach Rektor Wyższej Szkoły Rolniczej i poseł na Sejm prof. dr Marian Lityński. W Zjeździe uczestniczyli czołowi botanicy z prof. dr Kownasem na czele, delegaci Państwowego Instytutu Sadowniczego w Skierniewicach, Ogrodu Botanicznego w Krakowie, Polskiego Związku Ogrodniczego w Warszawie, redakcji „Przeglądu Ogrodniczego”oraz rzesze miłośników róż z całej Polski.

Wystawy

W lipcu 1958 roku odbyła się I. Ogólnopolska Wystawa Róż w szczecińskiej filharmonii, a później powtarzano wystawy co roku, w różnych miastach naszego kraju: Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Gdańsku. Oprócz ogólnopolskich wystaw, poszczególne Oddziały PTMR organizowały co roku regionalne pokazy róż, które również cieszyły się powodzeniem wśród zwiedzających. Wystawa potrwa od 7-30 września 2024r. i będzie prezentowana w Muzeum Pałac Saski w Kutnie.

50. Święto Róży w Kutnie oraz towarzysząca mu Ogólnopolska Wystawa Róż, które odbędą się w dniach 6-9 września 2024r. potwierdzają, że praca wykonana przez PTMR nie poszła na marne, a ludzie cały czas kochają róże i wystawy róż. Z okazji pięknego jubileuszu przygotowywana jest wystawa poświęcona historii wystaw róż w Kutnie “50 Wystaw Róż w Kutnowskim Domu Kultury”. Historia rozpoczęła się w 1975 roku, gdy odbył się I Kutnowski Jarmark Różany z wystawą róż z plantacji Mieczysława Albińskiego i Bolesława i Henryka Wituszyńskich. Kutno było wtedy otoczone plantacjami różanymi i dzięki różom wymienionych hodowców znane w całej Polsce. Od 1990 roku Jarmark Różany zmienił nazwę na Święto Róży, a wystawa róż niezmiennie przyciągała i przyciąga tysiące zwiedzających.

Materiały, które udało się zebrać w ramach akcji społecznej Moje Święto Róży zobaczymy podczas 50.Święta Róży na jednym z telebimów w holu KDK. Będą pokazywane fotografie, pamiątki i wspomnienia uczestników. Przygotowywana jest też jubileuszowa publikacja, opracowywana obecnie przez KDK.

więcej w Gazecie Święto Róży 2024

PTR

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter