Różanka w stylu wiktoriańskim z różami Łukasza Rojewskiego

W dniu 13 lipca 2024r. w Afloparku w Pabianicach otwarto Ogród Różany w stylu wiktoriańskim, w którym znalazła się największa kolekcja róż hodowli Łukasza Rojewskiego. Róże posadzone zostały tego roku na wiosnę, egzemplarze zatem są bardzo młode, ale stworzono dla nich wspaniałe ogrodowe pokoje. Wygląd i kondycja  róż wynikają z faktu, że nie zostały nawiezione i mają w  pierwszym roku po posadzeniu budować silny system korzeniowy. Za kilka lat to wnętrze ogrodowe porośnie pnączami różanymi i zakwitnie tysiącem kwiatów, których zapach będzie kusił wszystkich odwiedzających Aflopark. Autorem koncepcji architektonicznej i nasadzeniowej oraz zarysu projektu budowlanego jest Łukasz Rojewski, natomiast konstruktorem i wykonawcą projektu budowlanego był Pan Bogdan Nipsuj.

Państwo Grażyna i Andrzej Furman – właściciele ogrodu Aflopark, w oczekiwaniu na rozpoczęcie uroczystości otwarcia Ogrodu Różanego w stylu wiktoriańskim
Różanka w stylu wiktoriańskim – czyli jaka?

Epoka Królowej Wiktorii, która rządziła w Wielkiej Brytanii w latach 1837-1901, charakteryzowała się specyficznym stylem w architekturze i wyposażeniu wnętrz, a także w sztuce ogrodowej. Styl łączył w sobie wiele epok, takich jak elementy architektury renesansowej i gotyckiej, ale elegancko zestawionych. Charakteryzuje go precyzja wykonania, dbałość o szczegół, ciekawe elementy dekoracyjne, takie jak wysmakowane ławki, bogato zdobione kraty – zaczęto wykorzystywać odlewy żeliwne, zdobione obrzeża rabat. Kolory jakie się pojawiały w wykończeniach, to beż, biel, kość słoniowa, ale też mocne jak czerwień czy bordo. Sam ogród zawierał kobierce uporządkowanych, kwitnących kwiatów, ale też posiadał ustronne zakątki z ławeczkami, do kontemplowania natury, bądź prowadzenia dyskretnych rozmów. Ogrody tworzyły wnętrza ogrodowe, charakteryzujące się doskonałymi proporcjami. Piękno i elegancja – to dwie główne cechy ogrodu wiktoriańskiego. Do tego należy jeszcze dodać solidność wykonania.

Formalny ogród wiktoriański jest całkowitym przeciwieństwem angielskich ogrodów krajobrazowych czy bylinowych rabat angielskich w stylu Gertrudy  Jekyll (1843-1932), kojarzących się z ogrodem wiejskim, harmonijnie złączonym z naturalna roślinnością. W Afloparku znajdziemy również rabaty angielskie w tym stylu, ale w innej części ogrodu.

Różankę w stylu wiktoriańskim odgrodzono pięknie wykonanym, solidnym, ceglanym murem, ale dzięki licznym otworom można spojrzeć do wnętrza ogrodu różanego. Równocześnie przebywając we wnętrzu różanki nie jesteśmy zamknięci w odosobnionym miejscu, ale otwiera się przed nami widok na inne wnętrza ogrodowe. Każde z tych miejsc, gdzie zamontowano „okno z widokiem” zostało bardzo starannie dobrane, podobnie jak to co przez nie widać.

widok z wnętrza ogrodu na zgromadzonych gości
Uroczyste Otwarcie

13 lipca o godz. 13, tłum gości stanął przed zasłoną, która zasłaniała widok na Ogród Różany w stylu wiktoriańskim.

ostatnie nerwowe chwile przed otwarciem – Piotr Chrabelski, Manager Afloparku i Galerii Sztuki Aflopa Art dopina wszystko na ostatni guzik
na uczestników uroczystości otwarcia Różanki czeka już szampan oraz przekąska z owocowo-kwietnymi dekoracjami
jeżyny, truskawki, porzeczki, borówka amerykańska, płatki róż i wiele innych ciekawych dodatków przygotowano dla gości parku.
Państwo Grażyna i Andrzej Furman czekają na uroczystość w szerszym gronie – wszyscy zadowoleni, że mogą być razem z właścicielami i dzielić z nimi chwile radości.
prof. Tomasz Nowak (z lewej strony), Iwona i Łukasz Rojewscy (z prawej strony)
tuż przed rozpoczęciem uroczystości otwarcia; od lewej: Bożena Matysiak Prezes Polskiego Towarzystwa Różanego, Piotr Chrabelski Manager Afloparku i Galerii Sztuki Aflopa Art, Pan Andrzej Furman, Pani Grażyna Furman – właściciele Afloparku

Państwo Grażyna i Andrzej Furmanowie czekali na tą chwilę od kilku lat, gdy pojawiła się myśl, aby taki ogród urządzić. Pracę poprzedziły podróże do Anglii i oglądanie tamtejszych ogrodów różanych. Później, gdy nawiązali współpracę z Łukaszem Rojewskim, postanowili ogród wypełnić jego nowymi, zdrowymi odmianami, które są przystosowane do naszych polskich warunków klimatycznych i różnic temperatur. Dla wzbogacenia okazałości nasadzeń różanych dodano także odmiany innych hodowli. Ogród pokaże swoje piękno już w przyszłym roku.

Uroczystość rozpoczęli Państwo Grażyna i Andrzej Furmanowie.

Bożena Matysiak Prezes PTR (z lewej strony) – wręczenie nagrody Polskiego Towarzystwa Różanego “Doskonały Ogród Różany”; z prawej strony Łukasz Rojewski, autor projektu ogrodu, polski hodowca róż i członek PTR

Prezes Polskiego Towarzystwa Różanego wręczyła nagrodę “Doskonały Ogród Różany” przyznaną w 2024r. przez Kapitułę PTR Państwu Grażynie i Andrzejowi Furmanom dla ogrodu Aflopark, w uznaniu ich zasług na polu propagowania wiedzy oraz szeroko pojętej kultury różanej. Upamiętniająca tą nagrodę tabliczka zawisła na murze przy wejściu do Ogrodu Różanego w stylu wiktoriańskim, zaś pamiątkowy dyplom wręczono na ręce Pani Grażyny Furman. Nagroda dotyczy całego założenia ogrodowego Aflopark, zaś ogród wiktoriański stanowi jego bardzo ciekawe uzupełnienie.

No i wreszcie nadeszła chwila na którą wszyscy czekali – gospodarze odsłaniają nowe różane pokoje w swoim parku.

Oczom uczestników uroczystości ukazała się Różanka zapraszając do wnętrza.

pierwsi goście przekraczają próg gościnnej Różanki
szczęśliwi gospodarze przyjmują gratulacje i chętnie pozują do pamiątkowych zdjęć dla zachowania tych niepowtarzalnych, ulotnych chwil, gdy goście parku ujrzeli Różankę po raz pierwszy
goście ogrodu z wielkim zaciekawieniem oglądają wszystkie zakątki i chętnie korzystają z ustawionych tutaj ławek, pamiętając, że dzisiaj ogród jest młody, ale rośliny pod dobrą opieką rosną bardzo szybko
Łukasz Rojewski przy krzewie róży ‘Zapach Podstawówki’, która zdobyła Złoty Medal na konkursie różanym w Baden-Baden w 2024r., próbujący wytłumaczyć słuchającym kiedy wyczuwalny jest zapach lizolu, o którym wspomina w opisie tej róży. Nikt jednak z wąchających nie potrafił wyczuć tej nuty zapachowej … i całe szczęście.
wąchanie ‘Zapachu Podstawówki’ – w poszukiwaniu specyficznego zapachu; róża pachnie jednak świeżo, kwiatowo i pięknie.
warto zwrócić uwagę na widok jaki rozpościera się na ogród przez dwa okrągłe okna w ceglanym murze

Goście parku mogli wpisać się do Księgi Pamiątkowej przygotowanej specjalnie na tą okazję. Również i Polskie Towarzystwo Różane dokonało wpisu.

Bożena Matysiak prezentuje wpis

W czasie wydarzenia goście mogli otrzymać Rocznik Róże nr 8/2024 w prezencie od gospodarzy.

wpis został zastąpiony przez specjalny rysunek
Ogród Różany w stylu wiktoriańskim

Główną oś wyznacza szeroka ścieżka porośnięta trawą, która nasz wzrok kieruje w stronę żeliwnego zdroju z kamiennym zbiornikiem na wodę, przytwierdzonego do ceglanego muru. Monotonię tego starannie wykonanego ogrodzenia przerywają liczne blendy, różnej wielkości, naśladujące okna, a przed murem ustawiono 9 kamiennych, jasnych, prostych kolumn, wyraźnie odcinających się od czerwieni cegły. Z boku znajdziemy niszę, w której ustawiono antyczną rzeźbę. Zarówno mur, jak i kolumny w przyszłości częściowo zanurzą się w różanych pnączach.

przy środkowej kolumnie posadzono różę ‘ROJop’ ‘BLUE UNIHORN’ syn. ‘Niebieski Jednorożec’ Ł. Rojewski, 2016
róża ‘RO/PergoHome’ Ł.Rojewski
przy pergoli posadzono różę ‘ROJobo’ ‘Komnata Tajemnic’ Ł.Rojewski, 2018
róża ‘ROJparytet’ ‘Równość’, Ł.Rojewski, 2021

W środkowej części wnętrza ogrodowego ustawiono ławkę pod pergolą, która obrośnie różami pnącymi, podobnie jak cała ściana za nią. Z ławki rozpościera się widok na kamienny wodotrysk, który wyrzuca wodę poprzez eleganckie wylewki na 4 strony świata. Można usiąść na tej ławce, aby odpocząć, poczytać książkę, posłuchać uspokajającego szumu wody i śpiewu ptaków oraz cieszyć oczy widokiem kolejnego różanego pokoju oraz stawu, które są widoczne na przedłużeniu osi widokowej. Sam otwór w murze jest prosty, natomiast w górnej partii wykończono go ozdobnymi klasycznymi elementami z piaskowca typu kule i wazy. W tej części ogrodu zobaczymy jeszcze pseudogotyckie maswerkowe okno z widokiem na brzozowy lasek. Zarówno użycie tego typu okna, jak i fragmentów kamiennych w ceglanym murze, ma spowodować wrażenie tajemniczości i starożytności tej budowli. Gdy wszystkie powierzchnie zarosną pnączami na pewno efekt zostanie osiągnięty.

na murze w okolicy fontanny posadzono różę ‘Alchemist’ , a obok pnące róże Łukasza Rojewskiego.
róża o roboczej nazwie ‘RO/SREEP’, Łukasz Rojewski
róża ‘RO/Bord02op’, Łukasz Rojewski, 2018
ściana wewnętrzna pomiędzy wnętrzami ogrodowymi

Po przejściu przez otwór w murze wewnętrznym wchodzimy do drugiego pokoju. Na środku dywan z trawnika, a wokół niskie róże rabatowe, które utworzą niskie różane kwietne kobierce, z których w 4 miejscach wyrosną różane kolumny róż piennych, wspartych na solidnych, drewnianych podporach. Z jednej strony ten kwietny dywan otacza ścieżka biegnąca wzdłuż muru, z trzema rozetowymi oknami z widokiem na resztę ogrodu, z boku mamy kącik otoczony metalowym ozdobnym płotkiem i okno z kratą wychodzące na staw i część z roślinnością zieloną pełną traw i funki, a z drugiej usytuowano dwa kąciki do wypoczynku z ławkami i stolikami. Za rabatą różaną znajduje się zacieniona, podniesiona cienista ścieżka, oddzielona od reszty ogrodu parawanem z drzew formowanych. Na osi tej ścieżki widoczna jest rzeźba antyczna w niszy pierwszego pokoju ogrodowego. Przy murze posadzono rośliny cieniolubne, które tworzą tło dla wyłaniających się z zieleni pomarańczowych lilii.

ciekawski zagląda do wnętrza ogrodowego
drobiazgowo dopracowany detal
widok na staw naturalny, w którym zamieszkały gromadnie żaby
na pierwszym planie kącik wypoczynkowy przy cienistej alejce
róża ‘ROJdama’ ‘Solidarność’, Ł.Rojewski 2019
róża ‘RO/138’ Łukasz Rojewski
przy drewnianym postumencie posadzono różę pnącą ‘Libertas’
róża ‘Gen. Tadeusz Kościuszko’. Ł.Rojewski 2017
róża ‘RO/savana’ Ł. Rojewski
róża ‘Córka Drakuli’, Ł.Rojewski 2021
róża ‘Córka Drakuli’, Ł.Rojewski 2021
róża ‘ROJbon’ ‘Cukrowa Wata’, Ł.Rojewski, 2017
róża ‘Szeptucha’, Ł. Rojewski, 2018
róża ‘Ars Amandi’, Ł.Rojewski, 2017
róża ‘RO/817.22’, Ł.Rojewski, 2017
róża ‘ROJemma’ ‘Eliksir Szczęścia’, syn. ‘Felix Felicitas”, ‘C’est si Bon’, Ł. Rojewski, 2018
róża ‘ROJfried’ ‘Norbi’, syn. Norbert Bielecki, Ł.Rojewski, 2020
róża ‘ROJvik’ ‘Reykijavik’ Ł Rojewski, 2015

W ogrodzie różanym znajduje się bardzo duża ilość odmian wyhodowanych przez Łukasza Rojewskiego, która systematycznie będzie się powiększać. Niektóre róże nie mają jeszcze nazw handlowych, gdyż dopiero wyszły spod ręki hodowcy.
Zapraszamy do odwiedzenia przepięknego ogrodu Aflopark w Pabianicach!

PTR

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter