Różanka w Szczecinie

Wycieczka członków Polskiego Towarzystwa Różanego dotarła do Różanki w Szczecinie, ogrodu, który został założony w już 1928r., a w 1935r. rosło tutaj ponad 10 tys. krzewów różanych. Obecny Ogród różany po przebudowie i odnowieniu został otwarty dla publiczności w 2007r. i znajduje się pod opieką Zarządu Usług Komunalnych w Szczecinie. Jest to miejsce, które przyciąga odwiedzających pięknem ładnie utrzymanych, kwitnących bardzo obficie róż, ale też w soboty i niedziele odbywają się tutaj koncerty, potańcówki, warsztaty. Posadzono tu wtedy ponad 9 tys. krzewów różanych.
W południowej części założenia, zagospodarowanej roślinami bylinowymi i jednorocznymi, zbudowano fontannę, składającą się z dwóch zbiorników (górnego i dolnego). Jej częścią były rzeźby czterech ptaków (gęsi lub łabędzie) autorstwa Kurta Schwerdtfegera – stąd też nazwa  „Ptasia studnia”. Są tutaj ławeczki dla zwiedzających, a wokół stare drzewa zapewniające cień w upalne dni. Całości kompozycji dopełniają liczne krzewy, także dzikich róż, z których pierwsza zawsze na wiosnę zaczyna kwitnąć ‘Canary Bird’.
Więcej o ogrodzie – TUTAJ

Zbieramy się przed wejściem do Różanki w niedzielę 30 czerwca 2024r. Zapowiadano straszną burzę, która nadciągała nad miasto, ale szczęśliwie oszczędziła nas i Szczecin.
Naszym przewodnikiem po Szczecinie jest Sylwiusz Mołodecki, członek PTR, który w ramach pracy zawodowej opiekuje się Różanką. Zaraz przy wejściu wita nas róża ‘Chopin’.
róża ‘Chopin’
Jest niedziela i niedługo rozpocznie się koncert w ogrodzie. W tle widać pergolę obrośniętą glicynią i różami pnącymi.
Widok w stronę sceny plenerowej skąpanej w różach.
widok na scenę plenerową
widok na Różankę od strony sceny plenerowej
Blisko sceny rośnie róża ‘Alicja’ Jana Byczkowskiego z 1984r.
Zauważyliśmy na niej czerwony sport.
Czerwony sport na róży ‘Alicja’.
Rosa alba ‘Suaveolens’ już przekwitła
Część ogrodu gdzie posadzono trawy i byliny cieniolubne. Niedaleko pergola, na której rozpięła się glicynia, posadzona tam do czasu, aż róże nie zarosną kraty pergoli. Glicynia jednak jest silniejsza, a dodatkowo pięknie wygląda na wiosnę, wzbogacając krajobraz ogrodu.
Fontanna, która obecnie służy jako poidełko dla ptaków.
róża ‘Morning Sun’
róża ‘Ingrid Bergman’
róża ‘Grand Amore’
róża ‘Orient Express’, która zmienia barwę od różowego do żółtego koloru.
róża ‘Orient Express’
róża ‘Orient Express’
róża ‘Acapell’
róża ‘Wioletta Parfume’
róża ‘Wioletta Parfume’
widok na rabatę
róża ‘Pacali’
róża ‘Aquarell’
róża ‘Oh Happy Day’
róża ‘Chopin’

Ze względu na fakt, że pogoda się poprawiła, ruszyliśmy na spacer wzdłuż Parku Kasprowicza, przez Jasne Błonia do Urzędu Miasta Szczecina i z powrotem do Różanki. Zatoczyliśmy pętlę mając okazję zobaczyć jedno z najciekawszych zielonych miejsc w Polsce.

W niedalekiej odległości od Różanki znajduje się Teatr Leśny im. Heleny Majdaniec. To piosenkarka, która zadebiutowała w Szczecinie i przez wiele lat tu mieszkała. Śpiewała z Czerwono-Czarnymi i Niebiesko-Czarnymi, a jej przebój “Rudy, rudy rydz”, nuciła cała Polska.

Pomnik Heleny Majdaniec przy Amfiteatrze
Nasza grupa wycieczkowa z Heleną Majdaniec.

Teatr Letni im. Heleny Majdaniec to jeden z najpiękniejszych plenerowych obiektów artystycznych w Polsce. Obiekt harmonijnie wkomponowuje się w strome zbocze Doliny Niemierzyńskiej, mając za otoczenie stare parkowe drzewa i urokliwe jezioro Rusałkę. Idea utworzenia w plenerze nowoczesnego miejsca kultury powstała w latach 70. ubiegłego wieku, w ramach społecznej inicjatywy Szczecinian. Projekt amfiteatru z charakterystycznym żelbetowym łukiem stworzył wybitny szczeciński architekt Zbigniew Abrahamowicz, a zbudowano go w 1976r. Symbol amfiteatru – żelbetowy łuk nawiązywał do Łuku Wjazdowego  (Gateway Arch) z Saint Louis w USA, projektu wybitnego architekta fińskiego pochodzenia Eero Saarinen’a. Wzniesiony w czynie społecznym amfiteatr został otwarty w 1975 roku przez zespół Mazowsze.

Sylwiusz opowiada jak było przed przebudową Teatru Letniego.
imponujące zadaszenie

W 2000 r. jedna trzecia widowni została zadaszona, zaś w latach 2020-22 wykonano gruntowną przebudowę amfiteatru polegającą m.in. na jego całkowitym zadaszeniu. w 2015 r. rozpisano międzynarodowy konkurs dla architektów, w którym zwyciężył projekt brytyjskiego studia Flanagan Lawrence z Londynu oraz polskiego architekta Przemysława Kołodzieja.

W tle widoczne są betonowe donice, ułożone tarasowo na zboczu, które były wykonane w latach 70 XX w.

Na przełomie wieków w bezpośrednim sąsiedztwie amfiteatru umieszczono rzeźbę „Płonace ptaki” (1975) autorstwa Władysława Hasiora. Kompozycja ta została zrealizowana na skarpie przy Zamku Książąt Pomorskich w 1975 r. przez Władysława Hasiora z okazji jego indywidualnej wystawy w Zamku.

Rzeźba “Płonące Ptaki” na betonowej platformie zawieszona nad jeziorem Rusałka
“Płonące Ptaki” (1975) Władysław Hasior, Szczecin, Park Kasprowicza
Obok rzeźby jest doskonały punkt widokowy na jezioro Rusałka.
jezioro Rusałka
Jasne Błonia z Pomnikiem Czynu Polaków

Plac Jasne Błonia im. Jana Pawła II, to rozległy zieleniec przed gmachem szczecińskiego Urzędu Miejskiego, który łączy się z Parkiem Kasprowicza. Z jednej strony stoi pomnik Czynu Polaków, a po drugiej pomnik Jana Pawła II wykonany przez Czesława Dźwigaja na pamiątkę mszy polowej odprawionej na Błoniach przez papieża w 1987 r. Pomnik Czynu Polaków jest potocznie zwany pomnikiem Trzech Orłów autorstwa  Gustawa Zemły – trzy orły, to trzy pokolenia. Pomnik miał być wyrazem szacunku i podziękowania społeczeństwu Szczecina za odbudowanie i rozbudowanie miasta w ciągu 35 lat od zakończenia II Wojny Światowej.

Po obu stronach szerokiej alei rabaty obsadzone kwiatami jednorocznymi. W tle widać pochodzące z początku XX w. aleje platanów, pod którymi na wiosnę pojawia się całe mnóstwo krokusów sadzonych społecznie pod hasłem “Krokusowa rewolucja”. Zaczęło się na Jasnych Błoniach, a teraz w akcję włączyły się również kolejne rejony miasta, w tym Różanka. Inicjatorami tej akcji są: radna Maria Myśliwiec oraz nasz kolega z PTR Sylwiusz Mołodecki z „Zielonych Ogrodów”, zaś partnerem medialnym jest „Kurier Szczeciński”, a uczestnikami szczecinianie.
Aleja Platanów na Jasnych Błoniach
Aleja Platanów na Jasnych Błoniach
Aleja Platanów na Jasnych Błoniach
Aleja Platanów na Jasnych Błoniach
Aleja Platanów na Jasnych Błoniach
Po przeciwnej stronie Pomnika Czynu Polaków jest pomnik Jana Pawła II autorstwa prof. Czesława Dźwigaja (ASP Kraków), który wykonał ponad 80 pomników Jana Pawła II oraz jest autorem Anioła Wolności, na pl. Solidarności w Szczecinie, którego mieliśmy okazję zobaczyć dzień wcześniej, gdy udaliśmy się na wieczorny spacer po mieście z Sylwiuszem Mołodeckim. Nasz przewodnik pokazał nam wiele ciekawych miejsc i opowiedział dużo o mieście, w którym niektórzy byli po raz pierwszy.
Urząd Miasta Szczecina – ten odcień zielonego szczecinianie określają jako “szpinakowy”
Pomnik “Chłopca Węgierskiego” upamiętniający pomoc udzieloną przez mieszkańców Szczecina mieszkańcom Budapesztu. Autorem rzeźby jest Richárd Juha.

Nasz pobyt w Szczecinie powoli dobiegł końca i pojechaliśmy zobaczyć ostatni punkt naszego Programu Ogród Dendrologiczny w Przelewicach.

Trzeba w tym miejscu podziękować naszemu koledze Sylwiuszowi za opiekę nad naszą grupą w Szczecinie. Jesteśmy również pod wrażeniem stanu utrzymania zieleni w przestrzeni miejskiej, zwłaszcza, że w Szczecinie zajmuje ona olbrzymie obszary.

PTR

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter