Różanka w Szczecinie

Ogród Różany – Różanka park miejski
Szczecin, na obszarze Łękna, pomiędzy ulicami Moczyńskiego, Jasińskiego i Zaleskiego oraz Parkiem Arkońskim.
https://zuk.szczecin.pl/dzialalnosc/zielen-miejska/rozanka

Różanka została założona w 1928 roku z okazji wystawy ogrodniczej i zjazdu ogrodników, a w latach 30. była  rozbudowywana. W 1935 r. liczba krzewów przekroczyła 10 tys. Po wojnie obiekt dwukrotnie remontowano i przekształcano, ale kolekcja róż była wciąż utrzymywana. Przez jakiś czas teren należał do miejscowego seminarium duchownego. Gdy jednak w 2005 roku obiekt został ponownie przejęty przez Gminę Miasto Szczecin, rozpoczęła się jego dewastacja. Krzewy róż wyginęły lub zostały rozkradzione.
W latach 2006–2007 przeprowadzono odbudowę ogrodu w stylu lat trzydziestych. Projekt zagospodarowania wykonało Studio Architektury Krajobrazu Ha-art Małgorzaty Haas-Nogal we współpracy z Akademią Rolniczą w Szczecinie. Dobór odmian róż przygotowała dr hab. inż. Urszula Nawrocka-Grześkowiak z Akademii Rolniczej.

Iwona Puchała

Fotografie: Archiwum, inne – stan z 2019 r., fot. Renata Krochmal

Kolekcja Róż

W ramach dokumentacji wykonany został projekt zieleni (uwzględniający istniejące drzewa i krzewy) z doborem róż. Zaprojektowano (odtworzono) elementy zagospodarowania terenu – małej architektury oraz fontannę z rzeźbami ptaków (3 zachowane oryginalne zostały odrestaurowane, czwarta wykonano „od podstaw”) .
Na powierzchni ok. 2 ha, ponad dziewięć tysięcy róż, w 99 odmianach w tym wielkokwiatowe, wielokwiatowe, pnące, parkowe czy okrywowe. Jedną z ciekawszych odmian róż jest ‘Canary Bird’ – niewielki krzew z drobnymi, pojedynczymi kwiatami. O wyjątkowości tej odmiany stanowi to, że żółte, pachnące kwiaty pojawiają się najwcześniej, już w kwietniu (odmiana nie powtarza kwitnienia), kiedy inne róże dopiero zaczynają zawiązywanie pąków. Wszystkie róże dobrano tak, aby nie sprawiały kłopotu i nie wymagały wielu zabiegów pielęgnacyjnych.

Wśród róż wielkokwiatowych zobaczymy tu : ‘Acapell’, ‘Super Star’, ‘Margaret Merril’, ‘Rosemery Harkness’, ‘Fresia’, ‘Wiener Charme’, ‘Navoika’, ‘Alicja’, ‘Tip Top’, ‘Ballade’, ‘Merkury 2000’, ‘Mr Linkoln’, ‘Gloria Dei’ (syn. ‘Peace’), ‘Allgold’.

Róże okrywowe są reprezentowane m. innymi przez odmiany : ‘ ‘Sommerwind’, ‘Bassino’, ‘Lovely Fairy’, ‘The Fairy’.

Zobaczymy tu mnóstwo kolejnych odmian, których wszystkich nie sposób wymienić.

fot. ‘Mr Linkoln’
fot. ‘Merkury 2000’
fot. ‘Tip Top’

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter