Hortulus Spectabilis w Dobrzycy

Grupa Polskiego Towarzystwa Różanego zwiedzająca ogrody Pomorza Zachodniego gościła w ogrodach Hortulus Spectabilis w Dobrzycy, które zostały udostępnione do zwiedzania w 2014r., choć tworzono je od 2003r. W założeniu twórców ma to być miejsce, gdzie można wypocząć, zrelaksować się, a jednocześnie wiele nauczyć. Dodatkowo w Ogrodach jest duża restauracja proponująca dania w dużej mierze przygotowana z własnych, wyprodukowanych w ogrodzie warzyw, owoców i … kwiatów. Od wielu lat w ogrodzie odbywa się Kulinarny Festiwal Kwiatów Jadalnych. W tym roku w dniach 13-14 lipca zaplanowano 9. edycję wydarzenia, a tematem przewodnim będzie kwiat róży. Miłośników róż zapraszamy zatem do Hortulusa, gdyż festiwal odbędzie się pod hasłem “Jadalne róże w syropie winie i konfiturze.
Symbolem ogrodów i jedną z największych atrakcji jest labirynt grabowy oraz położona w jego centrum 20 metrowa wieża widokowa, z której widać ogród z góry. Labirynt powstał w 2003r. z 18 tys. 2-letnich sadzonek grabu. Ma długość 3,2 km i zajmuje powierzchnię 1 ha.

widok z platformy widokowej w stronę rosarium
widok z platformy widokowej w stronę rosarium
widok z platformy widokowej w stronę Świątyni Dumania (na wzgórzu)
widok z wieży na Rabatę Preriową; na drodze spotkanie członków PTR z właścicielką i projektantką ogrodów Iwoną Bigońską, która zaprosiła nas na 9. Festiwal Kwiatów Jadalnych, którego w tym roku główną bohaterką jest róża.

Początek zwiedzania to rabaty położone przy lasku brzozowym, w którym mieszczą się restauracje i kawiarnia. Naszym przewodnikiem będzie Prymula, która jest głównym ogrodnikiem w tych ogrodach. Opowiada nam wiele ciekawostek na temat rosnących tu roślin ozdobnych i warzyw.

Prymula (druga z prawej strony) przedstawia byliny rosnące na rabacie zaraz przy wejściu do ogrodu, obok brzozowego lasku.
Prymula prezentuje miskanta olbrzymiego (Myscanthus giganteus) jako alternatywę dla tui do sadzenia jako żywopłot.
wejście do ogrodu “Cztery Pory Roku”
najatrakcyjniejszą częścią ogrodu “Cztery Pory Roku” w czerwcu jest “Lato”
W środku ogrodu posadzono platana, wokół którego jest zamontowana ławka
główna aleja bylinowa
“Lawendowy Domek”, a wokół niego posadzono mnóstwo odmian lawendy
“Lawendowy Domek”
“Lawendowy Domek”
Kolejny ogród na naszej drodze to “Rosarium Pod upadłym Aniołem” – nazwa pochodzi od rzeźby, która znajduje się w ogrodzie.
“Sekretny Ogród Białej Róży”
“Sekretny Ogród Białej Róży”

Przechodzimy przez małe ogrody wypełnione : jeden białymi, a drugi czerwonymi różami. Cześć grupy zdecydowała się wyjść na wieżę widokową. Następnie droga prowadzi do rosarium o nazwie “Plac Boskich Róż”, którego punktem centralnym jest ażurowa pergola z różą ‘Rosarium Uetersen’. Partery bukszpanowe wypełnione są różami rabatowymi i kwiatami sezonowymi. Z boku alejka obsadzona lipą srebrzystą ‘Brabant’ o srebrzystych liściach od spodu, która nie brudzi tak jak tradycyjne odmiany. W upalne dni jest idealnym schronieniem dla odwiedzających ogrody.

pamiątkowe zdjęcie naszej grupy wycieczkowej

Jedno z najmłodszych wnętrz ogrodowych to “Ogrodowa Rezydencja” składająca się z sypialni i jadalni. Nas zaciekawiło łóżko, ale w całości wypełnione kwiatami sezonowymi – ciężko się w nim położyć!

Nie sposób opisać i zamieścić wszystkich zdjęć z tego ogrodu – należy tu samemu przyjechać. Mając jednak na uwadze dużą powierzchnię ogrodu warto poświęcić na tą atrakcję jeden dzień.
Na koniec wycieczki odwiedziliśmy Cafebar Rumianek, gdzie serwowano m.innymi potrawy wykonane z wyprodukowanych na miejscu warzyw, ziół i kwiatów

Ciasteczka z dodatkiem suszonych kwiatów lawendy oraz słoiczki dyni z różnymi domieszkami – każdy znajdzie coś dla siebie.

Bar serwuje pajdę chleba ze smalcem i … liliowcami. Ci którzy jedli to danie stwierdzili zgodnie, że jest bardzo smaczne. Miłośnicy tradycyjnych potraw znajdą również dania dla siebie. Można wybrać się zatem do Ogrodu Spectabilis na cały dzień i korzystać z wszystkich uroków otoczenia.

pajda chleba ze smalcem i liliowcami
są też słodkie desery i ciasta

Więcej o Ogrodach czytaj TUTAJ

Nasza wycieczka musiała ruszyć dalej w kierunku Szczecina, gdzie chcieliśmy zobaczyć przede wszystkim Różankę, ale okazało się, ze jest jeszcze wiele innych ciekawych miejsc. Relacja z tej części wycieczki będzie zamieszczona osobno.
PTR

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter