róża ‘Wisława Szymborska’

W dniu 2 lipca 2024r. obchodzimy 101. rocznicę urodzin noblistki Wisławy Szymborskiej. W 100. rocznicę urodzin poetki otwarto w Krakowie Park im. Wisławy Szymborskiej, znajdujący się w najbliższym sąsiedztwie Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie oraz nieopodal ul. Brackiej, gdzie Pani Wisława mieszkała. W parku nie posadzono róży jej imienia, ale warto wiedzieć, że taka róża istnieje.

Róża wielkokwiatowa ‘Wisława Szymborska’ syn. ‘Dornburger Schlossrose®’, to nowa róża firmy Rosen Tantau 2022, która została posadzona w rokokowym ogrodzie zamku Dornburg w Turyngii i tam została ochrzczona w 2022r.. Róża została nagrodzona Złotym Medalem w konkursie w Baden-Baden w 2021r. i posiada certyfikat odporności ADR przyznany jej w 2022r.. Dorasta do 110 cm wysokości i 50 cm szerokości. Kwiaty charakteryzują się niezwykłą barwą, która zmienia się wraz ze stadium kwitnienia oraz niepowtarzalnym zapachem. Może być traktowana jako róża rabatowa, ale też wielkokwiatowa. Pięknie prezentuje się w większych grupach i kwitnie przez cały sezon.

Już wkrótce będzie dostępna w szkółkach róż Słaro – Najpiękniejsze Róże oraz Rosarium z Radlińca Szkółka Róż Janiny i Adama Chodunów.

róża ‘Wisława Szymborska’ rosnąca w gruncie, szkółka Słaro – Najpiękniejsze Róże
Róża ‘Wisława Szymborska’ syn. ‘Dornburger Schlossrose®’, fot.Rosen Tantau

Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 r. w Kórniku, w Poznańskiem.
“Urodziłam się na ziemi wielkopolskiej. I tutaj, na tej ziemi, odnajduję za każdym razem swoje pierwsze ujrzane w życiu krajobrazy. Tutaj było (i jeszcze jest, choć mniejsze) moje pierwsze jezioro, pierwszy las, pierwsza łąka i chmury. A to zalega w pamięci najgłębiej i chronione jest w niej jak wielka, uszczęśliwiająca tajemnica.”

Wisława Szymborska podczas uroczystości przyznania jej doktoratu honoris causa na Uniwersytecie Adama Mickiewicza, 1995 r.
cyt. za: Anna Bikont, Joanna Szczęsna, “Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej”, Wydawnictwo Znak Kraków 2012.

fot.Państwo Szymborscy z córeczką Wisławą i jej nianią. Kórnik, zima 1923/1924 roku; źródło FB

PTR

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter