Parki Różane Belgii – wycieczka

W dniach 7-13 czerwca 2024r. planowana jest wycieczka, której tematem są Parki Różane Belgii … choć nie tylko, gdyż program jest bardzo bogaty. Organizatorem wycieczki jest Biuro Frater z Bydgoszczy, zaś opiekunem merytorycznym ze strony Polskiego Towarzystwa Różanego, będzie znana kolekcjonerka róż  i współwłaścicielka Narodowej Kolekcji Róż w Wyględach k. Warszawy Małgorzata Kralka. W 2023r. odbyła się podobna wycieczka, ale uczestnicy zwiedzali Różane Parki Francji. W roku 2024r. zaplanowaliśmy wizytę w pierwszym z krajów Beneluksu.

RAMOWY PROGRAM WYCIECZKI

DZIEŃ 1

Hildesheim, gdzie zobaczymy Różę Tysiącletnią, znaną również jako Różę z Hildesheim, rosnącą na absydzie katolickiej katedry. Od 1985 r. katedra i przylegający do niej kościół św. Michała znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Uważa się, że róża jest najstarszą żyjącą różą na świecie. Jest to dzika róża psia, która ma około 21 m wysokości i 9 m szerokości, a dokumentacja potwierdza jej wiek na co najmniej 700 lat.

Hildesheim, Róża Tysiącletnia
DZIEŃ 2

Antwerpia – Muzeum Plantin Moretus. Muzeum obejmuje dom i pracownie rodziny Plantina i Moretusa oraz bibliotekę, w której przechowywana jest kolekcja 638 manuskryptów zapoczątkowana przez Plantina. W pracowniach wystawione są oryginalne prasy drukarskie, w tym dwie uznawane za najstarsze zachowane tego typu maszyny na świecie. W pracowni Plantina były również drukowane książki botaniczne Carolusa Clusiusza i Francoisa Crepina.

DZIEŃ 3

Gandawa  – dawna siedziba Hrabiów Flandrii i największego miasta zachodniej Europy XIII i XIV w. Spacer po mieście, zobaczymy m.in.: Katedrę św. Bawona (XIII-XVI w.) z cennymi dziełami sztuki, sukiennice i ratusz. W oddali zobaczymy zamek Gravensteen.

Gandawa

Brugia, nazywanej „małą Wenecją północy”, gdyż ulice miasta przetykane są układającymi się w dziwny wzór wąskimi kanałami. Zwiedzanie doskonale zachowanego średniowiecznego miasta, m.in. rynek, wieża Belfort z XIII wiecznymi sukiennicami, Bazylika Świętej Krwi. Następnie udamy się na rejs łodzią po kanałach, podczas którego podziwiać będziemy uroki i zabytki tego flandryjskiego miasta z perspektywy wody.

Brugia
DZIEŃ 4 

Ostenda, największy i najpopularniejszy kurort nadmorskiego Belgii nad Morzem Północnym, w przeszłości chętnie odwiedzany przez rodzinę królewską oraz arystokrację. Dzięki temu miasto zyskało miano królowej belgijskich kurortów.

Oudenburg, gdzie ma swoją siedzibę dawna szkółka Louisa Lensa. Louis Lens Tree Nursery zostało założone w 1870 roku jako szkółka drzew, ale z biegiem czasu dominowała uprawa róż. Przez trzy pokolenia szkółka prowadzona była przez rodzinę Lens, natomiast w 1992 roku została przejęta przez Rudy’ego i Ann Velle-Boudolf.  Obecnie szkółka róż znajduje się w ogrodzie o powierzchni ponad 2000 m². Możliwość zakupu róż i spacer po ogrodzie.

szkółka Louisa Lensa
szkółka Louisa Lensa
DZIEŃ 5

Kortrijk, gdzie zwiedzimy założony w 1959 r. ogród różany, prezentujący setki odmian i gatunków roślin, sprowadzanych z całego świata. Każdego roku prowadzone są nowe nasadzenia róż, a komisja złożona z międzynarodowych ekspertów przeprowadza okresowe inspekcje rosarium. Co roku jury przyznaje róży o najlepszych wynikach w ogrodzie testowym tytuł „Golden Rose Kortrijk”. W wyznaczonej części ogrodu pokazowego rosną wszystkie „Złote Róże”, które swój tytuł otrzymały od 1990 roku.
Bruksela. Spacer po starówce. Zobaczymy Grand Place – jeden z najpiękniejszych placów miejskich Europy, gotycki ratusz z XV w., Dom Królewski, kamieniczki gildii kupieckich, słynny Manneken Pis, katedra św. Guduli i św. Michała.

DZIEŃ 6

Przejazd do Parku Coloma w Sint-Pieters-Leeuw, który zajmuje 15 hektarów i mieści zamek oraz słynny ogród różany z 3000 odmian z czterech kontynentów. Kompleks stanowią cztery ogrody, każdy o innej tematyce. W pierwszym czerwono-białe kwiaty nawiązują do barw gminy gospodarza, Sint-Pieters-Leeuw i dawnej baronii Roose. W drugim ogrodzie znajdują się najbardziej reprezentatywne odmiany róż flamandzkich. Kolejny ogród, historyczny, opowiada historię róży od starożytności, przez średniowiecze, aż po czasy współczesne. W czwartym, międzynarodowym ogrodzie prezentowane są odmiany z Europy, Ameryki, Azji i Oceanii.
Przejazd na zwiedzanie Ogrodu Botanicznego w Meise. Róże sadzone się w zagospodarowanym ogrodzie różanym zaprojektowanym w formie dwóch splecionych spiral DNA. Z ponad 100 różnymi gatunkami botanicznymi, jest to jedna z najważniejszych kolekcji róż na świecie. Podążając ścieżkami w kształcie spiral, dowiemy się, jak gatunki dzikiej róży migrowały z Azji do Ameryki i Europy, gdzie ludzie zaczęli krzyżowo zapylać te dzikie róże i jak narodziła się nasza róża ogrodowa.

Park Coloma
Park Coloma
Ogród różany w Ogrodzie Botanicznym Meise
Ogród różany w Ogrodzie Botanicznym Meise
DZIEŃ 7

Dortmund. Udamy się do Parku Westfalen, to duży park publiczny w Dortmundzie w Niemczech. Park o powierzchni 70 ha jest jednym z największych parków śródmiejskich w Europie i jest popularnym celem wycieczek i rekreacji w Nadrenii Północnej-Westfalii. Zobaczymy nieduże, ale bardzo urokliwe rosarium.

Westfalenpark ogród różany
Westfalenpark ogród różany
Westfalenpark ogród różany
Westfalenpark ogród różany

Powrót do Polski.

Program Wycieczki – TUTAJ

Więcej szczegółów na stronie Biura FRATER – TUTAJ

Małgorzata Kralka, PTR

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter