PTR w Kutnie – Spotkania

Polskie Towarzystwo Różane zrzesza członków z całej Polski, a w naszych szeregach jest też parę osób mieszkających na stałe za granicą. Tradycją jest, że spotykamy się we wrześniu, podczas Święta Róży w Kutnie. Tutaj pracę łączymy z przyjemnością i dajemy z siebie wszystko, aby impreza była udana – zarówno dla gości Święta Róży, jak i dla członków naszego Stowarzyszenia. Aktywności jest całe mnóstwo i każdy może znaleźć dla siebie odpowiednie miejsce.

W tym roku o godzinie 20, w piątek 8 września, zaplanowano uroczyste otwarcie 49. Święta Róży na Placu Piłsudskiego. Scena została ustawiona przed Pałacem Saskim, gdyż później miało nastąpić oficjalne otwarcie urządzonego tu Muzeum. Budynek w 2003 r. uległ częściowemu spaleniu, był bardzo zniszczony, a dzisiaj jest po gruntownej rekonstrukcji i jest jednym z najciekawszych obiektów w mieście.

W piątek 8 września miasto powoli zapełniało się kramami i trwały przygotowania do wieczornych uroczystości.

główna ulica miasta w piątek popołudniu
budowa sceny na Placu Piłsudskiego
Pałac Saski przygotowuje się na przyjęcie gości – główne wejście do kompleksu muzealnego, gdzie floryści tworzą aranżacje godne głównego wejścia.
wieczór przed uroczystością – wszystko przygotowane na przybycie gości
powoli przybywają uczestnicy wydarzenia
powoli przybywają goście – tutaj floryści z Agnieszką Dąbrowską-Walczak
florystki, autorki kreacji kwietnych “Perły w Koronie”
Członkowie Polskiego Towarzystwa Różanego wraz z zaproszonymi gośćmi PTR
Członkowie Polskiego Towarzystwa Różanego wraz z zaproszonymi gośćmi.

Powoli wszyscy zajmują miejsca, gdyż zbliża się godzina 20 i rozpoczęcie uroczystości.

Wszystkie uroczystości zostały szczegółowo opisane i opatrzone odpowiednimi fotografiami. Są dostępne na stronie i można prześledzić, co działo się w Kutnie podczas 49. Święta Róży.

Po zakończeniu uroczystości otwarcia Święta Róży zaproszeni goście udali się do Pałacu Saskiego, gdzie na dziedzińcu powitali ich: Prezydent Kutna Zbigniew Burzyński i Dyrektor Kutnowskiego Domu Kultury Radosław Rojewski. Został wzniesiony toast za pomyślne działanie nowej kulturalnej instytucji w mieście. Muzeum w Kutnie Pałac Saski – zostało otwarte!

licznie przybyli goście podziwiali odremontowany budynek i cały kompleks muzealny
uroczystości towarzyszyła muzyka dawna wykonywana przez zespół muzyki dawnej “Żniwa”
Małgorzata Szwagiel i Tomek Ciesielski

Małgorzata Szwagiel, która przygotowała suknię dla Królowej Róż wraz z fascynatorem zdobiącym głowę Królowej podczas otwarcia Święta Róży udostępniła ją Tadeuszowi Pałce, który pięknie wyglądał w tym nakryciu głowy … chociaż Królowej nie przypominał.

Tadeusz Pałka i Artur Krochmal

Goście rozmawiali i bawili się jeszcze długo, do późnych godzin nocnych.

Podczas Święta Róży Polskie Towarzystwo Różane było odpowiedzialne za ocenę róż w konkursie dla profesjonalistów i amatorów, zorganizowanie stanowiska do przyjmowania róż w konkursie dla amatorów, później był Panel Różany PTR i ogłoszenie wyników konkursu dla profesjonalistów.

nieoficjalne zdjęcie zwycięzców w profesjonalnym konkursie różanym, wraz z różami, które uzyskały zaszczytne statuetki.

Wreszcie o godz. 15 mogliśmy się spotkać i porozmawiać. Na spotkanie przybyło ok. 25 osób, sala się wypełniła i przy gorących napojach oraz sałatkach, kanapkach i słodkościach mogliśmy przedyskutować kilka tematów, w tym zaplanowania terminów i miejsc przyszłorocznych wycieczek. W I połowie czerwca 2024r. planujemy wycieczkę po ogrodach różanych Belgii. Po sukcesie tegorocznej wycieczki “Różane ogrody Europy” (przede wszystkim Francji), apetyty uczestników się zaostrzyły i chcielibyśmy kontynuować ten cykl wspólnego podróżowania i oglądania ogrodów. Opiekunem merytorycznym PTR wycieczek zagranicznych jest Małgorzata Kralka, współpracująca z biurem podróży Frater w zakresie ustalenia ostatecznego Programu ok. 8 dniowej wycieczki.

Pod koniec czerwca 2024 r. planowany jest wspólny wyjazd na Pomorze Zachodnie do Sławna, aby zobaczyć Różankę Pałacyk, której PTR jest Ambasadorem. W planie mamy także ogrody Hortulus, Szczecin i jego Parki na czele z Różanką, a także Ogród Dendrologiczny w Przelewicach. W sobotni wieczór podczas tego wyjazdu odbędzie się tradycyjna Biesiada PTR.
Ewa Jarmulak, sekretarz redakcji Rocznika “Róże” przedstawiła plan związany z wydaniem Rocznika nr 8/2024 i jego zawartości.

Wieczorem o godz. 19 odbyła się uroczysta kolacja zorganizowana przez PTR, dla zaproszonych gości, Współpracowników i Partnerów PTR. Miejscem spotkania była Restauracja, Hotel i Cukiernia CukroVia prowadzona przez zaprzyjaźnioną z nami od lat Edytę Galus. Zawsze z Kutna wywozimy miłe wspomnienia jej wspaniałych wypieków.

To nowa siedziba dawnej cukierni Cukrovnia, urządzona stylowo w starym pałacyku. W tym roku kiedy odbywał się Festiwal Saski w hotelu Cukrovia przebywali niezwykli goście.

Edyta Galus (w sukni w kwiaty) z gośćmi hotelowymi

Czekały na nas wypieki Edyty, które zawsze kuszą wyglądem, a przede wszystkim zapachem.

Wielkim przyjacielem tego miejsca jest kot, który został przyozdobiony w szaty króla, a jego portret ozdobił ścianę restauracji.

Wieczorem przybyli nasi goście, którzy po trudach i emocjach piątku i soboty, mogli się odprężyć i odpocząć, choć nie do końca, gdyż w tym samym czasie trwały koncerty muzyczne w mieście, które się bawiło, nikt nie myślał o spaniu, a na niedzielę było zaplanowanych równie wiele atrakcji i wydarzeń, w których część z nas miała uczestniczyć.
Poniżej kilka zdjęć zrobionych tuż po przybyciu gości do Cukrovii, gdyż w późniejszym okresie zdjęć już nie robiliśmy.

Do zobaczenia za rok w Kutnie na 50 Święcie Róży!

PTR

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter