Amatorski Konkurs Różany w Kutnie

Podczas Święta Róży każdego roku, obok konkursu róż dla profesjonalistów, odbywa się Amatorski Konkurs Różany. Polskie Towarzystwo Różane jest razem z Kutnowskim Domem Kultury współorganizatorem tego konkursu. W sobotni ranek, 9 września 2023r., od godz. 8 do godz.10 przyjmowano eksponaty różane do Konkursu Amatorskiego o Złotą Różę 2023r. W konkursie startowały w tym roku 143 eksponaty w kilku kategoriach! Ze względu na duże zainteresowanie konkursem w zeszłym roku, organizator ograniczył ilość zgłaszanych eksponatów do 3 sztuk od jednej osoby (szczegóły w Regulaminie Konkursu). Miło było przyjmować róże od wszystkich członków rodziny – począwszy od babi przez mamę do dziecka. Widać było żywe zainteresowanie konkursem i prawdziwą pasję osób, które przyniosły róże na wystawę. Nagrody przewidziane przez organizatora i sponsorów oczywiście były dodatkową zachętą.

stanowisko PTR przed wejściem głównym do KDK – przyjmowanie róż do konkursu amatorskiego
komisja PTR przyjmująca róże do konkursu amatorskiego

Każdy uczestnik zgłaszający różę do konkursu musiał przejść ciąg formalnych procedur zgodnie Regulaminem Konkursu – od zgody RODO, poprzez nadanie numeru eksponatowi, podanie organizatorowi swoich danych wraz z numerem telefonu, dobranie odpowiedniego flakonu, a na końcu eksperci różani PTR – Ewa Tretiakov i Dorota Szubierajska, wpisywały grupę zgłaszanego eksponatu, nazwę róży i nazwisko bądź firmę hodowcy. W przypadku, gdy właściciel eksponatu nie zna nazwy róży, nasi eksperci zwykle rozpoznają odmianę, a gdy to nie jest możliwe, określa się jedynie grupę w jakiej eksponat różany startuje w konkursie. Członkowie PTR doradzali jak należy wyeksponować kwiat, aby profesjonalne Jury jak najlepiej oceniło eksponat, zgodnie ze standardami i regulaminem. Ostateczna decyzja, który kwiat zgłosić zawsze należy do właściciela róży. Zachęcamy osoby decydujące się na wzięcie udziału w konkursie do zapoznania się z materiałami szkoleniowymi, aby mogły świadomie wybrać do konkursu kwiat, który spełnia najlepiej wymagania konkursowe. Komisja bowiem ocenia nie tylko kwiat, ale też inne elementy jak liście, łodygę czy kolce.

Po zakończeniu przyjmowania eksponatów do konkursu amatorskiego, zostały one przewiezione do sali wystawowej, gdzie na tabliczkach informacyjnych starannie pozaklejano nazwiska osób zgłaszających i pozostawiono widoczny jedynie numer.

Gdy już róże były ustawione na stołach, a nazwiska pozaklejane, wkroczyło Jury PTR w składzie: Wioletta Pisarska, Bernadeta Piegat, Anna Szpakowska, Ewa Ostrówka, Aleksandra Madejowska. Gościnnie była z Jury Tatiana Kochańska na stałe mieszkająca w Kanadzie sędzia różany w Rosa Show, osoba, która szkoliła Jury PTR, a w tym roku spotkała się z naszą ekipą Jury pod koniec sierpnia, przekazując wiele najnowszych informacji związanych ze światowymi standardami oceny róż.

do oceny róż przystępuje Jury PTR
od lewej: Ewa Tretiakov, Bernadeta Piegat
od lewej: Wioletta Pisarska, Tatiana Kochańska, Anna Szpakowska, Bernadeta Piegat.
każdy kwiat był bardzo dokładnie oglądany przez Jury – tutaj Bernadeta Piegat i Anna Szpakowska oglądają jedną z róż ‘Chopin’.
od lewej: Anna Szpakowska, Tatiana Kochańska, Wioletta Pisarska, a obok dyskusji przysłuchuje się członek PTR Ryszard Stachowiak

Po zakończeniu prac Jury i ocenie róż od godz. 14 róże zostały udostępnione publiczności i można je było oglądać na I pietrze KDK. Członkowie komisji oceniającej tegoroczne eksponaty wyrażali się z wielkim uznaniem na temat jakości przyniesionych róż.

róże zostały opisane informacyjnymi etykietami

Ogłoszenie wyników konkursu przewidziano na niedzielę 10 września godz. 18.
PTR
fot. Renata Krochmal, KDK Adam Pietrusiak

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter