Róże w lipcu – radzi RosaĆwik

Lipiec to zazwyczaj gorący miesiąc, dlatego ważne jest regularne podlewanie róż. W tym okresie rośliny potrzebują również dodatkowego nawożenia. Niezbędne będzie także regularne usuwanie przekwitłych kwiatów, zwane deadheadingiem oraz kontrola szkodników i chorób.


W pierwszej kolejności upewnij się, że gleba wokół krzewów jest odpowiednio nawodniona, zwłaszcza w czasie suszy. Unikaj jednak nadmiernego podlewania. Należy podlewać róże obficie, jednak maksymalnie 2 razy w tygodniu. Dodatkowo zastosuj nawóz o spowolnionym uwalnianiu, który dostarczy roślinom niezbędne składniki odżywcze przez dłuższy czas.

Po drugie wykorzystaj wspomniane wcześniej usuwanie przekwitłych kwiatów, które pobudza rośliny do ciągłego kwitnienia. Przycinaj gałązki, które wydały już swoje kwiaty, aż do pierwszego liścia z pięcioma liśćmi. Nie zapomnij też, aby regularnie sprawdzać rośliny pod kątem obecności szkodników i podejmuj odpowiednie środki zaradcze.

Na koniec pamiętaj, że lipiec jest dobrym czasem na lekkie przycinanie róż. Jeśli jest to konieczne, usuń martwe, chore lub uszkodzone gałęzie. Przycięcie może również pomóc w utrzymaniu odpowiedniego kształtu rośliny. 

Przycinanie

Przycinanie róż po przekwitnięciu jest istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym, który ma korzystny wpływ na roślinę. Zalecane jest obcinanie przekwitniętych kwiatów róż powyżej piątego liścia, pozostawiając część przylistka z kątem liściowym. Jest to miejsce, gdzie wybija najmocniejszy pęd, który może dać kolejne dorodne kwiaty. Podczas przycinania ważne jest używanie ostrych narzędzi, które minimalizują powierzchnię cięcia i nie miażdżą pędów. Chociaż czyszczenie krzewów róż z przekwitniętych kwiatów może być czasochłonne i męczące, zdecydowanie poprawi to zdrowie i wytrzymałość roślin. Dzięki temu wysiłkowi róże nagrodzą nas jeszcze obfitszym i okazalszym kwitnieniem w przyszłości.

Opryski na przędziorka

Groźnymi szkodnikami dla róż są roztocza z rodziny przędziorków, nakłuwające spodnie powierzchnie liści, które w wyniku tego usychają i zamierają. Charakterystycznym objawem inwazji są pajęczynowate welony, którymi spowite są dolne liście oraz pędy róż. Przędziorki (zależnie od gatunku oraz pory roku) mają postać pomarańczowych, czerwonych lub zielonych pajączków wielkości poniżej milimetra.

Przy silnej inwazji insektów przeprowadzamy opryski środkami chemicznymi powszechnie dostępnymi w sklepach ogrodniczych, przestrzegając bardzo ważnych zasad.

  • Przede wszystkim opryski przeprowadzamy po zachodzie słońca lub wczesnym rankiem, aby nie zabijać pszczół.
  • Odpowiednio także dozujmy stosowane środki, starając się nie zalewać nimi roślin, a jedynie wytwarzać wokół nich mgłę, uwalniającą zabójczy gaz.
  • Opryski powtarzamy po 10-14 dniach, by wyeliminować szkodniki, które w międzyczasie mogły się wylegnąć z jaj. 

Jak radzić sobie z chorobami w ogrodzie?

Czarna plamistość róży objawia się jasnobrązowymi plamami na liściach. Choroba powoduje żółknięcie tkanek wokół plam oraz opadanie liści i obniżenie mrozoodporności krzewu. Można jej zapobiegać poprzez usuwanie opadłych liści, wybór odpornych odmian róż i unikanie podlewania liści. W celu zwalczania choroby można stosować preparaty chemiczne.

Mączniak prawdziwy charakteryzuje się białym, mączystym nalotem na liściach, łodygach i pąkach kwiatowych. Choroba powoduje zaburzenia wzrostu, deformację liści oraz brak rozwoju kwiatów. Brak dobrej wentylacji, duże amplitudy temperatur oraz wilgotne warunki sprzyjają rozprzestrzenianiu się choroby. Zapobieganie obejmuje wiosenne cięcie krzewów, stosowanie oprysków roślinnych lub środków biologicznych. 

Rdza róży manifestuje się w postaci pomarańczowo-rdzawych plamek na spodniej stronie liści. Choroba prowadzi do usychania i opadania liści. Nieprzewiewne stanowiska, zbyt duże zagęszczenie roślin oraz podlewanie “po liściach” sprzyjają rozwojowi rdzy. Zapobieganie obejmuje usuwanie chorych liści, unikanie gleb ciężkich i podmokłych, a także stosowanie preparatów chemicznych.

Dowiedz się więcej TUTAJ

RosaĆwik

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter