PTR z wizytą w Ogrodzie Botanicznym w Lublinie

Wycieczka Polskiego Towarzystwa Różanego dotarła w sobotę 8 lipca 2023 r. do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie. Naszymi przewodnikami byli: Dyrektor dr Grażyna Szymczak, Joanna Danieluk oraz Krystyna Rysiak, nasza koleżanka z PTR, były kurator działu róż w OB UMCS w Lublinie, w latach 2007 – 2022. Od roku jest stypendystką ZUS – jak sama siebie przedstawiła. Obecnie działem róż opiekuje się mgr inż. Joanna Danieluk, która towarzyszyła naszej grupie przy zwiedzaniu Ogrodu Botanicznego opowiadając wiele ciekawostek.
Wszystkim Paniom serdecznie dziękujemy za zaproszenie i gościnę.

w środku Krystyna Rysiak, uśmiechnięta jak zawsze, z lewej strony Joanna Danieluk, a z prawej Janina Chodun, uczestniczka wycieczki.
grupa PTR zbiera się przy wejściu do OB UMSC, jest sobota godz. 14 i słońce praży niemiłosiernie – jest ponad 30 st.C. Od lewej: Bożena Matysiak, Grażyna Szymczak, Joanna Danieluk, Krystyna Rysiak.
wszyscy szukają cienia, a drzewa do tego nadają się idealnie.
część oficjalna – przedstawienie historii ogrodu przez p. Dyrektor dr Grażynę Szymczak.
jesteśmy w najwyżej położonym miejscu ogrodu – czeka nas zejście do punktu najniższego – tam mieści się m.innymi różanka.

Ogród Botaniczny w Lublinie został założony w 1965 r., choć idea jego powstania pojawiła się już w 1945r. Zajmuje obecnie ok.22 ha i jest położony w dolinie rzeki Czechówki, obejmując jej fragment. Przylegające od strony zachodniej zbocze przecięte jest trzema lessowymi wąwozami. Różnice wysokości między najniżej i najwyżej położonymi punktami wynoszą aż 40 m. Ogród powstał na terenie majątku Sławinek, gdzie zrekonstruowano szlachecki dworek, który należał w drugiej połowie XVIII wieku do Jana Nepomucena Kościuszki, stryja Tadeusza. Pierwszy raz Tadeusz Kościuszko przybył tu w połowie 1774 roku po powrocie z Paryża, gdzie odbył studia w Akademii Malarstwa i Rzeźby, lecz jego specjalnością były fortyfikacje. Na Sławinku przypisuje się Tadeuszowi Kościuszce założenia parkowe w postaci nasadzeń lip i sadu przy dworku stryja. Z drugim okresem pobytu Kościuszki na Sławinku, w roku 1790, łączone jest usypanie w pobliżu dworu wielkiego czworoboku obwałowań ziemnych zwanych do końca XIX w. „szańcami kościuszkowskimi”. Stojąc „hufcem” u stryja, przygotowywał się wówczas do obrony przed wojskami austriackimi. Dzisiaj w tym miejscu prowadzone są prace archeologiczne, a wyniki badań jeszcze nie zostały opublikowane, chociaż jak mówiła p. Dyrektor są bardzo ciekawe.
Ogromnego nakładu pracy wymagało uporządkowanie i odpowiednie przygotowanie terenu pod kolekcje roślinne, rozplanowanie i wykonanie sieci dróg, zgromadzenie odpowiednich skał i głazów do budowy alpinarium. Większość prac z tym związanych wykonywana była w latach 60. ubiegłego wieku przy pomocy młodzieży szkolnej, uniwersyteckiej oraz pracowników Uczelni w ramach czynów społecznych organizowanych na ogromną skalę przez prof. Fijałkowskiego i pod jego bezpośrednim kierownictwem.

po drodze do różanki poznajemy wiele ciekawostek dendrologicznych – tutaj wszyscy z zaciekawieniem patrzą na drzewo o nazwie paulownia.
Paulownia osiąga duże rozmiary – widać ją w tle.

Jest uprawiana w Chinach od ponad 3000 lat., ale została przywieziona do Europy dopiero w połowie XIX wieku, kiedy otrzymała nazwę pochodzącą od imienia królowej Holandii Anny Pawłownej Romanow (1795-1865). W Japonii paulownia jest porównywana do ptaka Feniksa, który wiecznie się odradza i uważana za symbol szczęścia oraz płodności. Tradycja mówi, że po urodzeniu dziecka, sadzi się paulownię, a gdy dziecko ma swoje własne dzieci, ścina się konar drzewa i wykonuje z niego kołyskę dla narodzonego dziecka – ma to przynieść mu szczęście. Paulownia jest znana z tego, że szybko odrasta.

tutaj widoczny jest ścięty konar paulowni, ale raczej nie na kołyskę, tylko w celach utrzymania drzewa w dobrym zdrowiu.
w upał drzewa i krzewy są szczególnie cenne i pożądane przez ludzi, dlatego mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają ogród.
w wielu miejscach ogrodu można spotkać ciekawe rzeźby, które wpisują się w otoczenie.

Dochodzimy do szklarni, które mieszczą bardzo bogate zbiory roślin tropikalnych.

po prawej stronie kwitnący kokornak wielkolistny.

Po przejściu tropikalnych stref klimatycznych – bardziej i mniej wilgotnej, wyszliśmy ze szklarni i Krysia Rysiak przygotowała dla nas miłą niespodziankę tj. świeżą chałkę z makiem, serem oraz bez nadzienia – wszystkie pochodzące z piekarni swojej córki. Przekąska smakowała wspaniale – jedliśmy w tropikach, pod gołym niebem i na tle Jerozolimy, gdyż nasza grupa znalazła się w tej części ogrodu, gdzie posadzono rośliny biblijne.

chałka z makiem

Nie mogliśmy sobie odmówić zdjęcia grupowego na tle Jerozolimy, której fotografia zajmowała całą ścianę szklarni. Tylko ciężko nam się było tam wszystkim zmieścić …

złota Kopuła na Skale na Wzgórzu Świątynnym, to symbol rozpoznawczy Jerozolimy … a my jesteśmy w Lublinie.

Kolejny etap zwiedzania ogrodu to szaniec Tadeusza Kościuszki, miejsce wykopalisk archeologicznych oraz Dworek Kościuszków.

dworu pilnuje kot, który czuje się tu gospodarzem

Zaraz koło dawnej siedziby Kościuszków rozpoczynają się nasadzenia różane. Opis różanki – TUTAJ

specjalnie przygotowane miejsce, gdzie można sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie wśród róż – tutaj uczestnik naszej wycieczki.

W ogrodzie jest rabata z odmianami polskimi róż, w tym kilka rarytasów.

róża ‘Magda’ Lucjana Kurowskiego – sam hodowca mówił na spotkaniu PTR w poprzednim roku, że prawdopodobnie nigdzie się nie zachowała. Szczęśliwie nie miał racji.
róża ‘Magda’ Lucjan Kurowski 1998
róża ‘Marcel’, Krzysztof Kozak 2013r.
róża ‘Marcel’, Krzysztof Kozak 2013r.
róża ‘Irena’ Zygmunt Wituszyński 1963
róża ‘Irena’ Zygmunt Wituszyński 1963
róża ‘Merkury 2000’ Stanisław Żyła 2000
róża ‘Merkury 2000’ Stanisław Żyła 2000
róża ‘Polka’ Jacques Mouchotte 1991
róża ‘Polka’ Jacques Mouchotte 1991
róża ‘Tadeusz Kościuszko’ Łukasz Rojewski 2012
róża ‘Maria Curie’ Alain Meilland 1997
róża ‘Pink Cover’ P. i M. Olesen (Dania przed 1986)
róża ‘Pink Cover’ P. i M. Olesen (Dania przed 1986)
róża ‘Red Fairy’ R. Moore 1995
róża ‘Maigold’ Reimer Kordes 1953
róża ‘Paprika’ Tantau 1958
róża ‘Paprika’ Tantau 1958

Rosarium to najniżej położony punkt Ogrodu Botanicznego w Lublinie. Po zobaczeniu róż spacerem udaliśmy się już w stronę wyjścia. Niektórzy odpoczywali w cieniu – poniżej trzech zadowolonych panów.

od prawej: Adam Chodun, Artur Krochmal, Konstantin Tretiakov

Renata Krochmal

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter