W dniu 7 lipca 2023 r. członkowie Polskiego Towarzystwa Różanego mieli olbrzymią przyjemność odwiedzić Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Trafiliśmy tam w szczególnym momencie, bowiem od 4 lipca br. w Muzeum można zwiedzać cztery nowo wyremontowane obiekty (oficyny – północną i południową, Teatralnię i Stajnię), o łącznej powierzchni ponad 2000 mkw. Jest to efekt zakończonego właśnie projektu „Przebudowa, rewitalizacja i konserwacja budynków zespołu pałacowo-parkowego w Kozłówce”. Celem projektu było nie tylko zakończenie trwającego ponad 40 lat procesu rewaloryzacji zabytkowego obiektu, ale także zwiększenie atrakcyjności muzeum. W czterech wyremontowanych budynkach powstało 8 nowych ekspozycji, m.in. nawiązujących do dawnej kultury ziemiańskiej, pokazujących etapy remontu czy obrazujących rzeczywistość po 1945 r. Wszystkie ekspozycje zostały wyposażone w multimedia i zaprojektowane tak, by wchodzić w interakcję ze zwiedzającymi.
Dzięki uprzejmości Dyrekcji Muzeum oraz Pani Karoliny Wilkowicz, mogliśmy zwiedzić pałacowe wnętrza oraz wystawy Muzeum, poznać losy pałacu, a także ciekawą historię rodziny Zamoyskich, za co składamy serdeczne podziękowania.
Na mocy ugody z rodziną Zamoyskich w 2009 r. Muzeum Zamoyskich w Kozłówce stało się jedynym, notarialnym właścicielem wszelkich nieruchomości i ruchomości znajdujących się na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Kozłówce. Przedstawiciele rodu Zamoyskich odwiedzają to miejsce chętnie i zawsze są tu mile widziani, a na wystawach pałacowych można zobaczyć fotografie z tych wizyt.
Tuż obok wejścia do części ogrodowej parku znajduje się ekspozycja plenerowa pt. “Więcej niż hrabia” poświęcona Konstantemu Zamoyskiemu I ordynatowi kozłowieckiemu, który był twórcą świetności pałacu. Konstanty otrzymał pałac w podarunku ślubnym od swojego ojca Jana Zamoyskiego w 1870 r., kiedy ożenił się z Anielą Potocką, lecz przebudował go gruntownie w latach 1899 – 1914. Dzisiejszy wygląd pałacu nawiązuje do wystroju właśnie z czasów Konstantego Zamoyskiego, dla którego Kozłówka była główną siedzibą rodową. Był orędownikiem powstania ordynacji w Kozłówce, aby majątek był niepodzielny i przechodził na najstarszego syna w rodzinie. W roku 1903 na mocy ukazu carskiego Mikołaja II została utworzona ordynacja kozłowiecka. Po bezpotomnej śmierci Konstantego Zamoyskiego ordynację kozłowiecką odziedziczył jego stryjeczny brat Adam Zamoyski.
W roku 2023 przypada 120. rocznica utworzenia ordynacji kozłowieckiej oraz setna rocznica śmierci jej założyciela. Wystawa była przygotowywana w czasie, gdy nie wiadomo było jak potoczą się losy pandemii w Polsce, stąd forma plenerowa wystawy była na to doskonałym rozwiązaniem.
Będąc Ordynatem Konstanty Zamoyski był więcej niż hrabią … tak pisał w “Pamiętnikach” Kajetan Koźmian i tym cytatem otwarto wystawę poświęconą I Odynatowi Kozłówki. Wystawa jest bardzo ciekawa, pełna fotografii rodzinnych, cytatów z listów i informacji o życiu w czasach Konstantego Zamoyskiego.
Poniżej kilka odmian róż, które spotkamy w nasadzeniach ogrodowych, jednak nie sposób pokazać ich wszystkich. Najlepiej pojechać samemu i zobaczyć je osobiście. Róże są opatrzone tabliczkami z nazwami dlatego łatwo będzie rozpoznać je na rabatach.
Z pałacowego dziedzińca honorowego,przez drzwi widoczne w środku muru, można przejść do małego Rosarium znajdującego się przy bocznym budynku gospodarczym. Jest do rosarium także dostęp od strony części ogrodowej pałacu i parku.
Oprócz parku i pałacu, którego wnętrza są tak pięknie urządzone, iż najlepiej zobaczyć je osobiście – zobacz więcej –Tutaj, można odbyć wirtualny spacer – Tutaj
Opis ogrodu różanego TUTAJ
Zwiedziliśmy wystawę sztuki socrealizmu, która wzbudziła żywe zainteresowanie uczestników naszej wycieczki, których część pamięta czasy propagandy PRL, pomniki Lenina na ulicach i inne dzieła prezentujące robotników i chłopów, częstokroć wychodzące spod rąk znakomitych artystów, którzy musieli się dopasować do panujących trendów. W galerii można było przywołać wspomnienia, które częstokroć wywoływały uśmiech na twarzach.
Na pożegnanie jeszcze jedna wspólna fotografia w parku pałacu w Kozłówce i do następnego razu!
Renata Krochmal