Rocznik Róże nr 7 – już w sprzedaży

Drodzy Czytelnicy!

Przekazujemy Państwu kolejny, siódmy tom rocznika Polskiego Towarzystwa Różanego „Róże”. Redakcja i autorzy dokładają wszelkich starań, aby każdy kolejny tom był równie interesujący, różnotematyczny, atrakcyjny pod względem merytorycznym i estetycznym. Tematem przewodnim tegorocznego wydania są historyczne róże portlandzkie, które na nowo odzyskują czar i urok w oczach wielu miłośników róż i stają się modne. Oprócz treści specjalistycznych i popularyzatorskich Czytelnicy znajdą w nim także część poradnikową, ważną dla każdego miłośnika róż.

Kup Rocznik – kliknij

Artykuły pogrupowane są w tematycznych blokach, co ułatwia przegląd treści czasopisma.
Rocznik „Róże” otwiera dział pt. „Róże. Historia, ludzie, odmiany”, w którym znajdziecie Państwo sześć niezwykle interesujących artykułów poświęconych różom portlandzkim. Dwa autorstwa Mariana Sołtysa, który opowiada w pierwszym z nich o historii róż portlandzkich. Autor w gawędziarski sposób i z dociekliwością detektywa rozwiązuje zawiłą historię tych roślin. W drugim artykule prawdziwie piękna historia rodziny Meillandów, która wyhodowała i wprowadziła na rynek ponad tysiąc nowych odmian róż. Więcej odmian powstało tylko w rodzinie Kordesów, o czym w poprzednim numerze „Róż” pisał Adam Chodun. Łukasz Rojewski prezentuje swoje dzieło hodowlane, mieszańca portlandzkiego ‘Królowa Warszawy’, wielokrotnie już nagradzaną, a jednocześnie – co warto zauważyć – ilustrującą okładkę niniejszego tomu. W dalszej kolejności Małgorzata Kralka, posiadaczka największej kolekcji róż w Polsce o statusie Kolekcji Narodowej, przedstawia odmiany róż portlandzkich z jej własnych zbiorów ogrodowych. Dalej, Adam Chodun pisze o botanicznej róży – gęstokolczastej Rosa pimpinellifolia, o jej zastosowaniu w ogrodach, w szkółkarstwie oraz o roli w hodowli nowych odmian róż. Dział „Róże. Historia, ludzie, odmiany” zamyka artykuł Łukasza Rojewskiego o zimotrwałych odmianach róż polskiej hodowli, które są ważnym osiągnięciem autora doniesienia.
W dziale „Biologia róż dla amatora” znajdziemy interesujący dla wielu czytelników tytuł „Róże bez kolców”. Cudowne krzewy pełne kwiatów i pozbawione kolców – marzenie hodowców, ogrodników i amatorów róż.
W kolejnym dziale „Ogrody” znajdują się dwa artykuły związane z konkursami na najpiękniejsze róże. Pierwszy to prezentacja autorstwa Marzeny Jeleniewskiej-Jankowskiej Międzynarodowego Konkursu Nowych Odmian Róż w Hradcu Králové, który ciszy się już 50-letnią tradycją. W drugim zatytułowanym „W poszukiwaniu perfekcyjnego piękna” autorstwa Wioletty Pisarskiej, odnajdziemy zasady i kryteria dotyczące tego, jak przyznawany jest laur Złotej Róży na krajowych wystawach i konkursach róż. Ważne i ciekawe informacje dla wszystkich, którzy stają do rywalizacji o tę nagrodę.
Praktyczne rady zawsze mają swoich wiernych czytelników, a znajdą je Państwo m.in. w dziale „Porady praktyczne”. Tam artykuły Marzeny Jeleniewskiej-Jankowskiej pt. „Konkursy międzynarodowe i krajowe, wystawy róż oraz specyfika ogrodów wystawowych” oraz instruktażowa praca Karoliny Latały, jak przygotować kompost z odpadów kuchennych japońską metodą bokashi, pt. „Uprawa róż z kompostem bokashi”.
Pozostając w klimacie ciekawostek i porad, w dziale „W moim ogrodzie” Romana Kolarzowa dzieli się doświadczeniem, jak przekształcić spontaniczną roślinność w zapuszczonym ogrodzie w różany ogród, w eseju „Różana przygoda, czyli mieszczuch ogródek urządza”, natomiast Małgorzata Kralka relacjonuje swoje bardzo ciekawe obserwacje i doświadczenia z lądowymi mięczakami w artykule „Ślimaki w ogrodzie”.
W „Bibliotece róż” Ewa Jarmulak prezentuje książkę Petera Bealesa „A Passion for Roses”, jednocześnie przybliżając sylwetkę autora – wybitnego hodowcę i autora ponad 70 odmian róż, laureata licznych prestiżowych nagród, a także znakomitego publicystę.
Rocznik zamyka rozdział „Wokół róż”, w którym Łukasz Rojewski dzieli się z Czytelnikami swoimi sukcesami i nagrodami, jakie zdobył w roku 2022 na międzynarodowych konkursach nowości różanych, a Weronika Lenarczyk przybliża atmosferę Święta Róż, które odbyło się w Kutnie w 9–11 września 2022 r. w sprawozdaniu „Tu bije serce – kolejny wrześniowy weekend w Kutnie – mieście róż”.

W imieniu całej Redakcji życzymy Wam Drodzy Czytelnicy zauroczenia się różami i spędzenia długich miłych chwil z naszym rocznikiem „Róże”.

Redaktor naczelny Janusz Łuszczyński

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter