Rocznik Róże nr 7/2023 wyruszył do drukarni

Już wkrótce przekażemy w Państwa ręce nowe wydanie Rocznika „Róże” nr 7/2023. Zespół redakcyjny przygotował porcję ciekawej różanej lektury bogato ilustrowanej, która dostarczy czytelnikom wielu wrażeń, interesujących informacji, podpowie metody na poprawę kondycji roślin w ogrodzie.

W bieżącym numerze

Historia róż portlandzkich, autor Marian Sołtys

To mała grupa róż o wielkim znaczeniu historycznym. Autor docieka źródeł nazwy  róż portlandzkich, wskazuje jak ważną rolę odegrały w rozwoju hodowli róż i zamieszcza listę tych, które obecnie cały czas są w obrocie handlowym i możemy je z powodzeniem zakupić do swojego ogrodu.

róż portlandzka ‘Duchesse de Rohan’, fot. Ewa Jarmulak

Królowa Warszawy – mieszaniec portlandzki, autor Łukasz Rojewski

Skąd się wzięła, kim byli jej rodzice? Autor rozbiera ‘Królową Warszawy’ i zdradza jej sekrety. Zdjęcie ‘Królowej Warszawy’ na okładce Rocznika Róże nr 7/2023.

Róże portlandzkie w mojej kolekcji, autorka Małgorzata Kralka

Autorka posiada 14 odmian róż portlandzkich w swojej prywatnej Kolekcji Narodowej Róż. Niestrudzona kolekcjonerka zgromadziła większość obecnie dostępnych odmian tej grupy.

‘Jacques Cartier’

Dynastia Meillandów – część 1, autor Marian Sołtys

Ród Meillandów wywodzi się z XVIIIw. w, ale to słynny „Papa” Meilland, czyli Antoine Meilland (1884-1970), jako pierwszy z rodu związał swoje życie z różami. O losach tej rodziny w dużej mierze zdecydowała jedna róża ‘Peace’, a jak to było – opowiada barwnie autor.

Antoine, Claudia, Jenny Meilland 1919

Róża gęstokolczasta, autor Adam Chodun

Róża bardzo odporna, znosząca trudne warunki atmosferyczne, o bardzo wielu nazwach m. innymi Rosa spinosissima L, nieoceniona dla szkółkarstwa i hodowli nowych odmian. Tekst uzupełnia bogaty zbiór fotografii.

‘Fruhlingsduft’

Róże zimotrwałe polskiej hodowli, autor Łukasz Rojewski

Rozważania polskiego hodowcy róż nad celem hodowlanym jaki sobie wyznaczył w swojej wieloletniej pracy, aby powstała róża idealnie przygotowana na nasze zmienne warunki klimatyczne. Prezentacja kolekcji róż „Heavy Beauty Roses”.

róża ‘Winterfell’, fot. Łukasz Rojewski

Róże bez kolców, Janusz Łuszczyński

Nie ma róży bez kolców? Otóż jest i to wcale nie jedna.

‘Zephirine Drouhin’, fot. Ewa Jarmulak

Międzynarodowe Rosarium Konkursowe Klubu Rosa w Hradec Králové w Czechach, Marzena Jeleniewska-Jankowska

Rozarium zostało założone w 1976 r. i odbywają się tutaj Międzynarodowe Konkursy Nowych Odmian Róż.

W poszukiwaniu perfekcyjnego piękna, autorka Wioletta Pisarska

Kto by nie chciał wygrać konkursu róż i zdobyć nagrody oraz uznania innych? Po lekturze tekstu będzie łatwiej, doradza bowiem autorka, która jest członkiem jury Polskiego Towarzystwa Różanego oceniającego róże biorące udział w Konkursach róż w Polsce wg międzynarodowych standardów.

Uprawa róż z kompostem bokashi, autorka Karolina Latecka

Kompost bokashi – co to jest, jak go przyrządzić i z czego? Autorka opowiada o swoich doświadczeniach ogrodowych i pokazuje efekty tych działań.

róża w donicy uprawiana z kompostem bokashi, fot. Karolina Latecka

W najnowszym Roczniku jest też wiele innych tekstów opowiadających o własnych doświadczeniach ogrodowych oraz o tym co działo się w zeszłym roku w różanym świecie i co będzie działo się w roku bieżącym, nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Zachęcamy do lektury. Rocznik już wkrótce będzie dostępny w naszym sklepie internetowym.

Okładka jest już wydrukowana. Grafik Maja Popiak, autorka składu Rocznika Róże nr 7/2023, właśnie przywiozła z drukarni wstępny wydruk – prawie jak ciepłe bułeczki. Czekamy na gotowe wydawnictwo z niecierpliwością!

PTR

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter