KOMPOSTOWANIE BOKASHI

Każdy, kto dba o swój ogród, wie dobrze, że odpady kuchenne to cenny i wartościowy surowiec kompostowy. Aby ułatwić sobie życie, a roślinom dostarczyć idealne składniki, warto posłużyć się metodą bokashi (z jęz. japońskiego: sfermentowana materia organiczna). Polega ona na zbieraniu odpadków bio do odpowiedniego, hermetycznego pojemnika i dodawaniu do nich efektywnych mikroorganizmów.

CZYM SĄ EFEKTYWNE MIKROORGANIZMY I STARTER KOMPOSTOWY?

Efektywne mikroorganizmy (tzw. EM-y) to pożyteczne dla ludzi, zwierząt i środowiska drobnoustroje (bakterie, grzyby, glony), które utrzymują i odbudowują właściwą różnorodność oraz równowagę gleby, powietrza, wody. Produkty z EM znajdują na całym świecie szerokie zastosowanie w rolnictwie, hodowli zwierząt, ochronie środowiska naturalnego i zdrowia ludzi (np. probiotyki, prebiotyki czy synbiotyki).
EM Starter kompostowy to sypki preparat składający się z otrąb zbożowych nasączonych kompozycją kilkudziesięciu efektywnych mikroorganizmów i melasą, stanowiącą pożywkę dla nich.

CO OTRZYMUJEMY KOMPOSTUJĄC METODĄ BOKASHI?

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego startera i specjalnych pojemników uzyskujemy produkty o kilku zastosowaniach: wartościowy, naturalny nawóz zasilający jednocześnie glebę w cenne EM-y i bogaty w aminokwasy i polisacharydy płyn do podlewania roślin.

DLACZEGO KOMPOSTOWANIE BOKASHI JEST LEPSZE OD TRADYCYJNEGO?

JAKIE WYBRAĆ POJEMNIKI?

Do kompostowania bokashi polecamy zaprojektowane specjalnie z myślą o tej metodzie pojemniki Bokashi Organko. Są one nie tylko funkcjonalne, ale też, po prostu, bardzo ładne. Występują w kilku wariantach, tak, by każdy użytkownik mógł dopasować model do swoich potrzeb, np. model Essential można rozbudowywać o kolejne „piętra”, a z modelu Daily łatwo się korzysta jedną ręką sprzątając stół. Wszystkie modele są idealne dla osób hodujących rośliny.

Pojemniki zrobione są w 100% z materiałów pochodzących z recyklingu, np. model Organo 2 Ocean w połowie zrobiony jest z porzuconych i odłowionych sieci rybackich. Dokładne opisy i zdjęcia pojemników Organko można obejrzeć na stronie www.bokashi.pl

Czytaj więcej TUTAJ

tekst i zdjęcia GREENLAND TECHNOLOGIA EM SP. Z O.O.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter