10 najlepszych róż do pojemników

Róże to najbardziej lubiane kwiaty ogrodowe. Mnogość odmian daje niekończące się możliwości aranżacji z innymi roślinami. A ciągłość kwitnienia przez cały okres wegetacyjny od czerwca do listopada zachęca do ozdabiania nimi naszych miejsc wypoczynku. Wiele róż będzie dobrze rosło w doniczkach – wystarczy zapewnić im odpowiednią pielęgnację. Do wyboru mamy setki odmian, od kompaktowych róż okrywowych i rabatowych poprzez większe róże krzaczaste aż do róż pnących.

Jakie warunki należy spełnić przy sadzeniu róż w doniczkach?

Stanowisko
Wybieramy miejsce nasłonecznione przez min. 5-6 godzin dziennie. Idealna będzie wystawa południowo-wschodnia z lekkim ocienieniem po południu. W takich warunkach kwiaty dłużej się utrzymują na krzewie i nie są narażone na przegrzanie w popołudniowym upale.

Donice
Kupujemy największą donicę, na jaką mamy miejsce, aby korzenie swobodnie się rozrastały i ziemia jak najdłużej utrzymywała wilgoć. Dla najmniejszych róż miniaturowych i okrywowych donice powinny mieć przynajmniej 30 cm wysokości i szerokości. Dla wyższych odmian rabatowych i krzaczastych – odpowiednio 40-50 cm, a dla pnących 60 cm lub więcej.

Podłoże
Używamy ziemi do roślin kwitnących z dodatkiem gliny, kompostu i obornika (np. obornik granulowany). Unikamy substratów wyłącznie torfowych, które bardzo szybko wysychają i przemarzają zimą.  

Podlewanie i nawożenie
Do obfitego kwitnienia róże wymagają regularnego nawożenia. Potrzebują głównie azotu, fosforu i potasu oraz mikroelementów. Wygodną metodą jest domieszanie do gleby nawozów otoczkowanych-długodziałających. Wtedy podlewamy samą wodą a nawóz uwalnia się systematycznie przez cały sezon. Możemy też użyć nawozów rozpuszczalnych w wodzie. Nawóz rozpuszczamy w konewce i zasilamy róże raz na tydzień. Dla polepszenia życia glebowego stosujemy również środki ekologiczne z pozytywnymi mikroorganizmami, które pomagają różom w walce ze szkodnikami.

Cięcie
Aby róże wydawały kwiaty kilka razy w sezonie musimy przycinać je po każdym kwitnieniu. Obcinamy przekwitłe kwiatostany wraz z dwoma liśćmi poniżej.

Szkodniki i choroby
W ciepłych miejscach przy gorących ścianach lubią żerować skoczki i mszyce. Regularnie sprawdzamy kondycję naszych róż i stosujemy środki ochrony. Łatwo odstraszymy szkodniki opryskując krzewy środkami ekologicznymi, np. wywarem z czosnku lub roztworem sody. Środki z miedzią i siarką oraz mączka skalna skutecznie ochroni liście przed chorobami róż np. mączniakiem i plamistością.

Top 10 odmian róż do pojemników

Wszystkie polecane odmiany powtarzają kwitnienie od czerwca do mrozów.

‘Schöne Koblenzerin®’ (Kordes, 2011), gęsta, dobrze krzewiąca się odmiana do wysokości 60-70 cm. Kwiaty dwubarwne w dużych bukietach. Ciemnozielone i wyjątkowo zdrowe liście. Nagroda ADR!

róża ‘Schöne Koblenzerin®’, fot. Ewa Jarmulak

‘Red Leonardo da Vinci®’ (Meilland, 2005), jedna z najlepszych odmian o czerwonych, pełnych i trwałych kwiatach. Wyróżnia się dobrym zdrowiem i obfitym kwitnieniem. Tworzy gęste krzewy do 60-70 cm wysokości. Nagroda ADR!

róża ‘Red Leonardo da Vinci®’, fot. Ewa Jarmulak

‘Heidetraum®’ (Noack, 1989), niższa, dobrze rozkrzewiona róża okrywowa, kwitnąca do mrozów. Kwiaty w ciemnym różu kwitną w dużych bukietach. Liście zdrowe, błyszczące. Nagroda ADR!

róża ‘Heidetraum®’, fot. Katarzyna Cholewińska

‘Mary Ann®’ (Tantau, 2012), rabatowa róża nostalgiczna o bardzo pełnych i trwałych kwiatach w odcieniach różu i łososia. Odporna na choroby grzybowe.

róża ‘Mary Ann®, fot. Ewa Jarmulak

‘Eyes for You®’ (James, 2008), mieszaniec z grupy Hultemii. Lubiana, kompaktowa, gęsto rozkrzewiona odmiana o kwiatach z tzw. ‘oczkiem’.

róża ‘Eyes for You®’, fot. Ewa Jarmulak

‘Aspirin-Rose®’ (Tantau, 1998), ulubiona, biała odmiana. Kwiaty w dużych bukietach. Odporna na choroby i niesprzyjające warunki.

róża ‘Aspirin-Rose®’, fot. Ewa Jarmulak

‘Pashmina®’ (Kordes, 1999), kompaktowa odmiana o wyjątkowo trwałych i uroczych, pomponowych kwiatach. Osiąga 50 cm wysokości i szerokości.

róża ‘Pashmina®’, fot. Katarzyna Cholewińska

‘Pastella®’ (Tantau, 2004), ciągle kwitnąca róża rabatowa o trwałych kwiatach i zdrowych liściach. Osiąga 70-80 cm. Nagroda ADR!

róża ‘Pastella®’, fot. Ewa Jarmulak

‘Czesław Miłosz’ (Rojewski, 2012), nowa, polska odmiana o dwukolorowych i bardzo trwałych  kwiatach. Dorasta do 50-60 cm. Wyróżnia się dobrym zdrowiem i mrozoodpornością. Zdobyła wiele nagród i wyróżnień.

‘Czesław Miłosz’, fot. Ewa Jarmulak
‘Czesław Miłosz’, fot. Ewa Jarmulak

‘Eva® Starlet’ (Tantau, 2013), niska odmiana pnąca z serii Mini-Climber o różowych, bardzo trwałych kwiatach. Dorasta do 1,8 m wysokości.

róża ‘Eva® Starlet’, źródło: Szkółka Róż Rosarium

Ewa Jarmulak

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter