Walne Zebranie Członków PTR w Kutnie

W dniu 25 lutego 2023r w Kutnie, w KDK, siedzibie Polskiego Towarzystwa Różanego odbyło się Walne Zebranie Członków PTR, podczas którego Zarząd Stowarzyszenia przedstawił Sprawozdanie z działalności i zatwierdzono Sprawozdanie Finansowe za rok 2022. Członkowie Zarządu i Komisji Rewizyjnej otrzymali absolutorium z wykonania swoich obowiązków w 2022 r.

Członkowie PTR, Walne Zebranie Kutno 25.02.2023r.

Przyjęto Uchwałę dotyczącą wysokości składek członkowskich  w 2024r., które będą wynosić:
120 zł członek zwyczajny
180 zł małżeństwa i związki partnerskie
60 zł uczniowie, studenci, doktoranci, emeryci, renciści.

Walne Zebranie PTR, od prawej: Sekretarz Wiola Maciejewska, Przewodnicząca Zebrania Bożena Matysiak, oraz Komisja Skrutacyjna: Ewa Tretiakov i Ryszard Stachowiak

W tym roku odbędą się atrakcyjne wycieczki dla członków i sympatyków PTR – do Lublina, Kozłówki, Kazimierza Dolnego, Puław i Końskowoli, ale też wycieczka otwarta także dla osób, które nie są członkami PTR – “Różane ogrody Europy”. Wszystkie informacje będą zamieszczane na stronie internetowej, na FB i wysyłane indywidualnie do członków PTR.
Obecny rok będzie obfitował w różane wydarzenia, do których Partnerstwa zostało zaproszone Polskie Towarzystwo Różane. Większość z nich przypada na czas pierwszego kwitnienia róż, czyli czerwiec i lipiec, dlatego wzięcie udziału w nich jest wielkim wysiłkiem dla naszego Stowarzyszenia, ale jego członkowie są pełni energii i entuzjazmu do działania.
Kalendarium tych wydarzeń podamy wkrótce, gdy tylko zostaną dopracowane szczegóły z organizatorami.
Na wniosek Członków Jury PTR, zostaną nieco zmienione regulaminy konkursów różanych dla profesjonalistów, w których oceny dokonuje Jury, według standardów międzynarodowych. Zmiany będą drobne i będą dotyczyły wyglądu róż zgłaszanych do konkursów. Podobnie, w celu uniknięcia nieporozumień, zostaną wprowadzone, dodatkowe zapisy dotyczące formy róż, które zgłaszane są do konkursów różanych amatorskich, jak również ograniczenia ilościowe róż zgłaszanych przez jedną osobę.
W tym roku przygotowujemy do druku 7 nr Rocznika „Róże”, który ukaże się w maju i będzie dostępny w sklepie internetowym oraz podczas wszystkich imprez, w których będzie brało udział Polskie Towarzystwo Różane.
Sezon otwieramy Piknikiem Różanym w Kutnie, w ostatni weekend maja w dniach 27-28. Szkółki różane przygotują na ten czas szeroką ofertę róż, do posadzenia w ogrodach i w donicach, na tarasach. W dniach 15-18 czerwca odbędzie się Królewska Wystawa Kwiatów w Ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie „Zamek w zgodzie z naturą – Zbliżenia”, gdzie PTR będzie miało m.innymi stoisko informacyjne. W tym sezonie wiele imprez będzie się odbywało pod hasłem badania źródeł zapachów, rozpoznawania ich. Przygotujemy nasze atrakcyjne stoiska zapachowe, gdzie będziemy porównywać, opisywać i identyfikować nuty zapachowe róż oczywiście wspólnie z odwiedzającymi te imprezy gośćmi.
W tym roku zwrócimy szczególną uwagę na róże do donic, na balkony i tarasy, do łączenia z innymi roślinami, aby ułatwić dobór gatunków, które będą się czuły znakomicie w małych pojemnikach i w swoim towarzystwie.
Na wniosek członków PTR nasze Stowarzyszenie rozpocznie rekomendację polskich odmian róż, które wyróżniają się zdrowotnością i które są łatwe w uprawie, a jednocześnie charakteryzują się pięknymi kwiatami.
Będziemy rozwijać akcję „Różanka dla Gminy”, w ramach której w zeszłym roku powstały projekty rabat różanych wraz z wstępnym ich kosztorysem i opisem potrzebnych odmian – do bezpłatnego pobrania na stronach PTR. Przygotujemy specjalną ofertę dla Gmin – Przyjaciół Róż i będziemy rozwijać różaną mapę Polski.
Na koniec Walnego Zebrania Ryszard Stachowiak, członek PTR, a jednocześnie wójt Gminy Sławno, przedstawił uczestnikom Walnego Zebrania prezentację „Różanki Pałacyk”, przy tworzeniu której doradzali eksperci z PTR, a róże dostarczały szkółki PTR. Efekt współpracy PTR z Gminą, a przede wszystkim z ludźmi mieszkającymi w Sławnie, jest naprawdę imponujący. Już niedługo róże obudzą się tam z zimowego snu, podobnie jak wszędzie indziej i wszyscy rozpoczniemy nowy różany sezon.

Sławno, willa Schulza
Willa Schulza z lotu ptaka, sierpień 2022r, fot. Gmina Sławno
Willa Schulza z lotu ptaka, rondo przed “Pałacykiem”, sierpień 2022r, fot. Gmina Sławno
Willa Schulza z lotu ptaka, sierpień 2022r, fot. Gmina Sławno
Willa Schulza z lotu ptaka, sierpień 2022r, fot. Gmina Sławno

Rosarium Pałacyk – czytaj więcej

Po prezentacji Ryszarda Stachowiaka Walne Zebranie zakończyło się. Ci, którzy mieli jeszcze trochę czasu przed wyjazdem do domów, nie mogli oprzeć się słodkiej pokusie czekającej u przyjaciółki naszego różanego Stowarzyszenia Edyty Galus, która zawsze dba o nasze dobre samopoczucie poprzez swoje wypieki. Trudno się im oprzeć …

Hotel Restauracja Cukiernia CukroVia, Kutno, ul. Tadeusza Kościuszki 9

Te słodkości smakują tak jak wyglądają, a nawet jeszcze lepiej.

Renata Krochmal, PTR

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na Twitter